Skocz do zawartości
BarT22

OpenVZ a upgrade Debiana

Polecane posty

Witam,
Mam VPS z wirtualizacją OpenVZ z zainstalowanym Debianem Squeeze. Chciałbym zrobić sobie upgrade do Wheezy, ale oczywiście z wewnątrz VPS nie mogę zaktualizować jądra.

I tu moje pytania:

  • Czy mogę zrobić upgrade Debiana bez upgradu kernela? Jakie może mieć to skutki?
  • Czy jeżeli administrator hosta zgodzi się na przeniesienie mnie na kernel Wheezyego, to czy najpierw zrobić upgrade pakietów, czy najpierw przenieść się na nowy kernel?
  • No i z racji tego, że nigdy nie miałem do czynienia z OpenVZ od strony hosta - czy admin ma w ogóle możliwość przeniesienia mnie na inny kernel?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokaż wynik polecenia: uname -r, wtedy wszystko będzie jasne.
Po prostu potrzebujesz jądra co najmniej 2.6.32.
W przypadku gdy masz postawiony kontener openVZ na RHEL6 to nie ma problemu od startu, w przypadku RHEL5 jest pewna zagwozdka, dlatego chcę, abyś podał wynik polecenia.

Zasadniczo sprawa wygląda tak, że jądra sam nie zaktualizujesz bo jest ono współdzielone.
Skoro używasz Debian 6.0 to w os-releases w openvz powinien serwer oszukiwać Twój kontener, jakobyś używał jądra co najmniej 2.6.32.
Ogólnie nie ma problemu z uruchomieniem na RHEL5/CentOS5 (jądro 2.6.18) Debiana 7.0. Podaje się wtedy właśnie w pliku os-releases dla tej wersji Debiana inną wersję jądra, tak aby system myślał, że taką posiada.
Reasumując, jeżeli masz tam 2.6.18 to poproś o poprawienie tegoż pliku Twojego providera dla Debian 7 + zmianę nazwy templatki w configu kontenera, tak aby się to pokrywało. Tzn. aby w dwóch miejscach było Debian 7.

W skrócie powinno to wyglądać mniej więcej tak:

 cat /etc/vz/osrelease.conf# List of kernel versions (osreleases) required by different
# distributions (OS templates). vzctl tells kernel to report
# the given version to containers based on a specified distro.
#
# Format: <template> <minimum kernel version required>
fedora-11       2.6.18
fedora-12       2.6.18
fedora-13       2.6.18
fedora-14       2.6.32
fedora-15       2.6.32
debian-6.0      2.6.32
debian-7.0      2.6.32
ubuntu-12.04    2.6.32
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uname -r pokazuje 2.6.32-042stab079.5

Czyli jak rozumiem nie przejmować się już kernelem i robić upgrade pakietów apt-getem, tak?

 

Katalogu vz w /etc w ogóle nie posiadam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam wheezy ma nowy system dependency, ale możesz spróbować.

 

apt-get update, backup i jedziesz apt-get dist-upgrade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zgraj sobie dane i zrób upgrade z panelu VPS. Po pierwsze miejsce na dysku po drugie openvz pakiety template są preaktualizowane i przystosowane do nowej wersji. W skrócie lepiej wyjdziesz instalując template nowy niż update.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Polecam tak jak wyżej z doświadczenia. Zdarza się że "coś" potrafi się po drodze wysypać i więcej czasu zajmie ci szukanie i naprawianie niż zrobić backup i reinstall zrobić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, w takim razie zainstaluje od nowa.

Mam jeszcze jedno pytanie: co skopiowac, zeby moj nowy wheezy mial zainstalowane te same pakiety i ta sama konfiguracje, co aktualna wersja? Czy skopiowanie calego / (oprocz dev i proc) rozwali nowy system?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

.

Mam jeszcze jedno pytanie: co skopiowac, zeby moj nowy wheezy mial zainstalowane te same pakiety i ta sama konfiguracje, co aktualna wersja? Czy skopiowanie calego / (oprocz dev i proc) rozwali nowy system?

 

Jak reinstalujesz system to wszystkie pakiety musisz zainstalować na nowo, można sobie to uprościć robiąc listę obecnie zainstalowanych pakietów

 

dpkg --get-selections

 

i zapisać do pliku, a następnie zainstalować je na nowym systemie wczytując z pliku

 

Całą konfigurację jednak będziesz musiał przenieść ręcznie.

 

Dlatego lepiej zrób kopię, spróbuj upgrade dopiero jak to się nie powiedzie jako ostatnią opcję będziesz miał czystą instalkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×