Skocz do zawartości
Lejkowski

Serwer w domu - czyli czy to ma sens

Polecane posty

Hej.

 

Projekt nierealny - u mnie w bloku słychać jak sąsiad piętro wyżej telewizor włączy na parę godzin i jest to denerwujące.

Nie wyobrażam sobie gościa u którego agregat się uruchamia + klimatyzacja robi lotnisko w domu :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Sam serwer rack 1U jak potrafi hałasować. Jak ze znajomym byliśmy w etopie przy szafach to... Stały 3 szafy nawet nie pełne, klima itp. To on musiał mi się do ucha krzyczeć żebym coś usłyszał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się zrobić ;)

 

Wykręcić wentylatory, zrobić chłodzenie "wodą lodową" z kranu i klima nie potrzebna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ale to dym trzeba będzie odprowadzać rurą PCV za okno :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pożartowaliśmy a teraz na trochę serio. W czasach gdy możesz wyrwać naprawdę fajnego dedyka za 40euro w profesjonalnym DC to myślę, że tworzenie 'serwerowni' w domu nie ma sensu. Wątpię, żebyś zdobył klienta, bo kto by chciał trzymać swój biznes w garażu - no ok w mieszkaniu.

 

Sam mam małą szafę rackową w domu (9u) i jeden serwerek na własny użytek domowy. Ale nie wyobrażam sobie, żebym miał sprzedawać usługi hostowane w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być na potrzeby własne czyli na własne projekty to można sobie to wyobrazić z pojedynczym 'prądem' i np. oddzielnymi łączami do poszczególnych grup serwerów. Bez żadnych super hiper zabezpieczeń czy agregatów. Natomiast jeżeli miałoby to być coś więcej to raz, że nie bardzo w bloku tylko w jakimś oddzielnym wolno stojącym lokalu a dwa jeżeli nie dla siebie tylko dla innych to zapewne pierwszym problemem będą łącza z dobrym uploadem. O ile 5-10 lat temu to bym w ogóle sobie tego nie wyobrażał to o tyle teraz postawienie jakiś własnych projektów we własnej mini serwerowni z kilkoma łączami może być ok, z pewnością łatwość dostępu do sprzętu i możliwość dowolnej jego 'aranżacji' jest dużym plusem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@bzikmik: nie powiesz mi, że autor tematu zamierza stawiać na własne potrzeby całą zapełnioną szafę 42-kę. Ja po prostu nie widzę domowych czy nawet biurowych zastosowań dla czegoś takiego. A dla zastosowań bardziej profesjonalnych się to po prostu nie tylko z żadnej strony nie kalkuluje finansowo, ale dodatkowo będzie okropnie uciążliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@d.v nie powiem Ci bo nie wiem co on chce zrobić, ale gdyby chciał tak zrobić to przecież ok. Przecież można wstawić sobie np. 5 czy 10 maszyn, które nie potrzebują dużo łącza a przede wszystkim moc obliczeniową albo pamięć dyskową .... nawet jeżeli on tak nie ma to ktoś inny mógłby tak mieć i wtedy jestem to w stanie zrozumieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pomysł w bloku odpada kompletnie. Hałas to raz ale z tym akurat można sobie poradzić wyciszając pomieszczenie (chociaż do jakiego stopnia przy 42U - nie wiem). Druga sprawa to prąd, trzeba by pociągnąć kable i to nie byle jakie bo to będzie dobre parenaście kW obciążenia. Trzecia to klimatyzacja - uwierz mi przydadzą się dwie (jeśli rozmawiamy o takich w miarę normalnych wydajnych klimatyzatorach a nie rozwiązaniach przemysłowych) a czy administracja pozwoli ci rozwieszać agregaty za oknem tego też nie wiem. Wiem na pewno, że u mnie w serwerowni około 50-60 U (nie hostingowej więc proszę bez flame'u ;) ) jak padła klimatyzacja to w pomieszczeniu od razu zrobiło się grubo ponad 60 stopni momentalnie a schładzanie zajęło 2 godziny. Czwarta to łącze ale to akurat chyba dałoby się rozwiązać relatywnie prosto w zależności od dostępu do operatorów.

 

Natomiast podstawowe pytanie czy wyjdzie to taniej w porównaniu do kolokacji (bo zakładam, że jeśli mówimy o domowej serwerowni to serwery już są kwestia ich umieszczenia) to myślę, że nie. Koszty tych półprofesjonalnych (nie mamy chyba co się oszukiwać) środków aby zapewnić minimum funkcjonalności to walka przez mękę a efekt będzie średni. Ogólny koszt chociażby szafy wziętej w atmanie (czyli 1600 zł szafa, jakiś 1000 zł prąd i łącza pakietowo lub prędkościowo - od 400 do 1900 zł netto za sztukę) wyjdzie dużo taniej niż domowa instalacja. A co będziemy mieli? SLA 99,9% w każdym wymiarze, bezpieczeństwo oraz brak problemów. W wersji z mieszkaniem sam prąd z klimatyzacji oraz serwerów prawdopodobnie wyjdzie połowę całego tego zestawu kosztów w atmanie. A do tego trzeba przecież wyłożyć na doprowadzenie łącz i ich utrzymanie. Na szybkiej kalkulacji myślę, że na pewno nie wyszło by tych opłat mniej niż w przypadku kolokacji.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ej a może niech kolega zobaczy jak sam jeden serwer hałasuje chociażby na YT pomnoży to przez 42, doda klimatyzator i pomnoży przez dwa i wyobrazi to sobie na małej powierzchni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ja gdzieś napisałem na co mi te szafy?

 

Nie, nie sprzedaję usług

 

Nie, nie hostuję serwisów WWW

nie nie , nie robię renderowania grafiki

 

To serwery pogodowe,

JEDEN chodzi 24/7 reszta średnio 3/7 dni

 

Dodam iż ten co chodzi 24.7 jest od wysyłania informacji do konkretnego komputera

 

 

 

sprawa wygląda tak:

 

Jaki odstęp od ściany w bloku musi mieć szafa RACK jeżeli nie pracuje 24.7 i posiada klimatyzator

 

Czy jest mata niepalna pod tą szafe

 

oczywiście gaśnica musi być :)

 

pianka dźwiękochłonna juz jest w szafie

nie dałbym rady teraz spać przy tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ej a może niech kolega zobaczy jak sam jeden serwer hałasuje chociażby na YT pomnoży to przez 42, doda klimatyzator i pomnoży przez dwa i wyobrazi to sobie na małej powierzchni :)

 

To chyba niewiele da bo usłyszysz tyle na ile ustawisz głośność słuchawek czy też głośników. Poza tym pomieszczenia można prawie doszczętnie wyciszyć ale to wszystko kosztuje chyba że na goło przykleisz wełnę mineralną do ścian.

 

@up

 

To wszystko brzmi troszeczkę nieoptymalnie jak na mój gust ale być może po prostu nie znam szczegółów więc ciężko jest coś sensownego podpowiedzieć. Na pewno potrzebujesz aż tylu serwerów jeśli nie chodzą one cały czas i są to serwery tylko pogodowe? Nie zastąpi tego mocniejsza maszyna podzielona na wirtualne serwery? Wtedy sprawa wyglądałaby dużo prościej. Nie podpowiemy Ci tu ze 100% pewnością co będzie dla Ciebie lepsze bo zwyczajnie mamy za mało informacji. Nie wiemy jakie masz wymagania uptime, ile dokładnie jest serwerów, jakie to są serwery, co mają robić, jak ważna jest niezawodność itd. Nie sądze aby takie rzeczy jak odległość szafy od ściany miały znaczenie.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal nie wiem dlaczego chcesz to stawiać w domu, tak to takie hakierskie, można by poszpanować przed znajomymi itp. Ale lepiej kupić sobie jakiegoś VPSa na serwerek pogodowy. :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Sex na serwerach może być interesujący @Rbit :)

 

No ale tak na serio. Ja ci polecam może coś mniej prądożernego jakiś MiniITX lub coś w ten deseń. Nie znam się na sprawach pogodwych itp., ale może da się to jakoś zoptymalizować?

 

W domu mam jeden serwer rack, zastąpiłem nim 2x Mini ITX + 1xPC ATX. Chodzi on dość głośno jak na jedną sztukę i trochę prądu żre to wiadomo, ale podzieliłem go na kilka VPSów i chodzi jak ta lala. Wolałem jeden większy podzielić niż kupić kilka VPSów na testy bo zamierzam pobawić się czymś co wymaga przynajmniej 4-5 wirtualnych serwerów.

 

 

Jeżeli możesz zamknąć wszystko w jednym serwerze to zobacz czy nie opłaca się kupić jednego mocnego, podzielić go nawet na 4 VPSy i do tego drugi serwer pod backup z jakąś większą macierzą.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szafa rack to szafa rack, a nie jakieś gówno w atx / tower

 

W mieszkaniu na upartego da radę w 2 pokojach upchnąć 2 szafy rack 42U + łóżko + spać z dziewczyn przy serwerze.

 

Zawsze to jakiś atut na który można wyrwać dziewczynę

 

"Hej pokazać ci moją dużą szafe serwerową??"

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Chyba prędzej: czy chciałabyś zobaczyć moje łącze?

 

Na szafę może się nie udać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szafa rack to szafa rack, a nie jakieś gówno w atx / tower

 

 

 

No tak bo liczy się obudowa, a nie zawartość ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No proszę jak to ładnie i sprawnie można załatwić. A te wszystkie głupki nie wspominając już o korporacjach trzymają maszyny w serwerowniach. A przeciez wystarczy je wszystkie przerobić na łóżka albo zrobić z nich stałą dekorację typu kominek "do wyrywania dziewczyn". Mam wrażenie że autor przyszedł na forum pochwalić się jak bardzo będzie w stanie utrudnić sobie życie przy akompaniamencie i aplauzie innych. Wszystkie te "serwery" prawdopodobnie można zastąpić jedną porządną maszyną. Stąd ten wniosek ponieważ gdyby były to porządne serwery to i na kolokacje by było zamiast kombinować jak to zrobić za 5,50. Czyżby znowu dobrze wydane pieniądze z projektu unijnego?

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie nie dałoby się zastąpić tego jedną maszyną

 

Nie to nie projekt unijny

 

Pokryte z własnej kieszeni

 

Nie szafa nie jest ozdobą przy kominku

 

nie żadna dziewczyn nie leci na szafe rack

 

Tak jak w komputerze - liczy się wnętrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Dziewczyny nie lecą na szafy rack ? To albo byłem w transie albo mi się przyśniło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Naprawdę taniej i lepiej wyjdzie ustawienie wszystkiego w DC niż w domu. Przecież mało który usługodawca tanio da ci ze 40-100 adresów IP na łączu konsumenckim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×