Skocz do zawartości
pastor

Nielegalne korzystanie z domeny?

Polecane posty

Witam.
Znajomy kupił domenę nie będę podawał nazwy, opiszę tylko sytuację jaka ma miejsce.
Założmy, że ktoś rejestruję domene "nazwa.com" a po jakimś czasie ktoś inny rejestruje domenę "nazwa.pl"
Czy jest coś nielegalnego w tym, że drugi użytkownik ma taka samą frazę w domenie tylko zmienioną końcówkę w tym przypadku .pl?
Bo administracji serwisu nie podoba się, że kolega korzysta właśnie z takiej domeny i wysłała mu takie coś:

Postawę ochrony naszego znaku stanowią artykły 3 oraz 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. 2003, Nr. 153, poz. 1503).

Według art. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. 2003, Nr. 153, poz. 1503),
1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.
2. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nie-uczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.

Według art. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. 2003, Nr. 153, poz. 1503),
"Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa."

Użycie naszego znaku towarowego jest działaniem którego skutkiem jest wprowadzenie konsumentów w błąd, co narusza zarówno prawa konsumentów jak i prawa nasze oraz co jest podstawą do uzasadnienia naszych roszczeń.

 

Moim zdaniem wykupienie domeny i korzystanie z niej nie jest czymś nielegalnym ale wolę dopytać się osób bardziej kompetentnych w tych sprawach..

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zarejestrowana przez Twojego kolegę nazwa może podlegać ochronie patentowej (zarejestrowany znak słowny). Wszystko zależy od tego co to za domena - czy jest to adres słownikowy (który TEŻ MOŻNA ODEBRAĆ!), czy typowy trademark, którego nie zdążyła zarezerwować firma posiadająca do niego prawa.

 

Wspomniałem, że adres słownikowy też można odebrać. Świetnym przykładem jest tu świstak.pl, który został przyznany nowemu abonentowi (właścicielowi dużego serwisu aukcyjnego) bez odszkodowania dla poprzedniego abonenta, który dodatkowo został obciążony kosztami arbitrażu. Uzasadnieniem było prezentowanie pod w/w adresem treści o tematyce erotycznej, które szkodziły marce. Jestem w stanie wymienić jeszcze kilka tego typu przykładów, nawet bardziej skrajnych. W tego typu sprawach orzeka Sąd Polubowny przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Z tego względu takie adresy można odbierać powołując się nawet na najbardziej absurdalne powody zwłaszcza, że NASK ma Cię gdzieś:

 

Zawarcie Umowy nie oznacza przyznania Abonentowi jakichkolwiek praw związanych z Nazwą Domeny, poza wynikającymi wyraźnie z Umowy.

 

Z drugiej strony takie gmail.pl nie zostało przeforsowane przez Google (pozostało u dawnego abonenta). Sprawy ochrony własności intelektualnej są dość zawiłe.

 

Proponuję zapoznać się z tym, tym i z

(długie wideo) + najlepiej podaj dokładnie o jakie adresy chodzi, kiedy zostały zarejestrowane, jak wygląda sprawa - wtedy będę mógł dokładniej opisać sytuację Twojego kolegi. Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opisałem sprawę użytwkonikowi geekboy68k na PW jednak opiszę sytuację również tutaj, może inni również mi doradzą w tej sprawie.

Chodzi domeny cs-soplica.com i cs-soplica.pl

Na pierwszej domenie działa dość rozwinięte forum jeżeli chodzi o daną tematykę drugą domenę zarejestrował niedawno znajomy.

A tutaj znajdziemy upomnienia administratorów pierwszej domeny:http://cs-soplica.pl/viewtopic.php?p=422#422

Jak się do tego odnieść czy naprawdę jest łamane prawo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Szczerze? Ja bym to olał. Jakieś dziecko przeczytało na jakimś forum prawnym kawałek artykułu i się podnieciło że zrobi furorę prawną.

 

Ale jeżeli nie zastrzegą sobie nazwy (cs-soplica) to mogą jedynie sobie takie posty pisać... :)

 

Pisza tak jak by prowadzili mega firmę gdzie zależy im na marketingu i dobrej opinii... Dobrze się pośmiać z wieczora.

 

 

 

 

Użycie naszego znaku towarowego jest działaniem którego skutkiem jest wprowadzenie konsumentów w błąd, co narusza zarówno prawa konsumentów jak i prawa nasze oraz co jest podstawą do uzasadnienia naszych roszczeń.

 

 

 

Jeżeli takowy znak towarowy sobie zastrzegli czy jak to się tam woła profesjonalnie to mają rację, ale w przeciwnym razie to tylko dziecko myśli że jest przedsiębiorcą, który zbija majątek :)

 

 

Na twoim miejscu spytałbym się ich o NIP lub REGON bo prowadząc sprzedaż na forum zdaje się że powinni się rozliczać z niektórymi instytucjami.

 

P.S. śmieszy mnie to że są sponsorowani i czują się wielką szychą internetu i mogą sobie pozwolić na miano wielkiej koroporacji ze znakami zastrzeżonymi i w ogóle że nie można nawet ich nazwy wypowiedzieć.

 

 

Jedyne co to ten tekst to mógłby wkleić sobie właściciel firmy Soplica.

 

 

Olej to! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przestań robić pośmiewisko z siebie Pastor ... żadna krzywda Ci się nie dzieje , urażone ambicje schowaj do kieszeni. Robisz wielkie halo o nic.

Trzeba było być sprytnym i zarejestrować domenę .pl

 

Rozliczasz się z US za wpływy ze strony ? nie ... więc ogarnij się i prowadź dalej stronę dla CS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ale on zarejestrował PLkę :) Zobacz forum. I to tamte drugie forum się nie rozlicza za te premiumy vipy czy inne badziewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W praktyce sama zmiana nazwy sieci serwerów powinna wystarczyć aby odeprzeć zarzuty dotyczące "nieuczciwej konkurencji" o ilę o czymś takim możemy mówić. Sama domena nie powinna sprawiać problemu jeśli służyłaby jako "przekierowanie" do innej sieci. Reasumując : zmień nazwę, być może zarejestruj nową domenę a starej domeny użyj jako przekierowania. Nie powinno być wtedy mowy o jakimkolwiek wprowadzaniu w błąd.

 

Generalnie z dużą dozą prawdopodobieństwa całe to wezwanie można za przeproszeniem "olać". Jeśli poza tym postem na forum nie ma żadnych innych prób komunikacji w tej sprawie to nawet nie ma dowodu na to, że nie jest to zwykły żart. Osoba, która podaje się za kogoś kto żąda zmiany domeny nie podała ani imienia ani nazwiska, ani adresu korespondencyjnego, ba nawet domena nie ma żadnych danych abonenckich. Można by więc stwierdzić, że przy takim załatwianiu sprawy "administratorzy" skonczą na przejrzeniu cennika radcy prawnego.

 

Druga sprawa jaka przyszła mi do głowy to jeśli oni zarabiają na stronie a Ty nie (nie widzę reklam ani usług premium) to raczej nie możecie być nazywani konkurencją.

 

Poza tym chcąc się bawić w przepisy możemy zaraz wyciągnąć cytat z nieco innej części prawa :

 


"Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) działalnością gospodarczą jest m.in. handlowa działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły"

 

A co za tym idzie... "Uprzejmie donoszę aczkolwiek się brzydzę, iż..."

 

Jeśli chce się walczyć na przepisy to trzeba być nieco bardziej przygotowanym niż parę cytatów :)

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro już poruszono temat... :)

Jeżeli będzie taka sytuacja - rozpiszę to w odstępach czasu, dla przykładu :

 

02.03.2013 - rejestracja domeny nazwa.pl

04.05.2013 - rejestracja domeny nazwa.com

23.05.2013 - rejestracja znaku "nazwa" przez właściciela domeny (.pl)

 

To wtedy będąc właścicielem domeny "nazwa.com" mogę jej sobie spokojnie używać?
W sumie została ona zarejestrowana i używana przed zastrzeżeniem znaku.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to jeżeli ktoś by sobie założył domenę nazwa.com i sprzedawał tam te same usługi co na nazwa.pl to była by to nieuczciwa konkurencja. Jednak w przypadku cs-soplica stawiam, że administrator nie rozlicza się z urzędem, jak to sieci cs, więc tym bardziej do urzędu nie pójdzie wyjaśniać z Twoim kolegom sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×