Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Redzik

Komputer nie chce się odpalić

Polecane posty

Witam.

komputer stacjonarny mojej dziewczyny odmówił dziś posłuszeństwa, nie chce aię w oglóle włączyć.Z biosu słychać wołanie o pomoc, 2 krótkie sygnały a po ok 20-30 sekundach słychać ich 3 i koniec. Nie wiem jaka wersja biosu.

Dziwna sytuacja nastapiła w pewnym momencie. Za którymś razem po wyciągnięciu kości RAM i włożeniu z powrotem, komputer znowu wydał 2 sygnały pp czym piknął raz i sie uruchomił ale bez obrazu na monitorze. Uruchomił sie bo było słychac dzwięk windowsa w głośnikach.

Co oznaczaja te sygnały z biosu ? Nie spotkałem takiej konfiguracji dzwięków 2 krótkie a po jakims czasie 3.. Osobno wskazywałby na RAM albo płytę, ale nie wiem. Miał ktoś moze taki przypadek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widziałem to i nie wiem do którego przykładu mógłbym przypisac opisane dzwięki 2 z przodu jest tylko w jednym ale tam sa 3 sekwencje, no chyba że x może być 0

Edytowano przez Redzik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz chociaż jakiej firmy ten bios?
Posprawdzaj co się da.
Odłącz wszystko co zbędne (dyski, napędy) zostaw jedną kość ramu, zbędne karty rozszerzeń itp. Po prostu zostaw to co jest niezbędne do odpalenia komputera i zobacz czy wtedy odpali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Może jeszcze przywróć BIOS do defaultowego (CMOS)

 

 

// Obstawiam RAMy. Tak jak wyżej zostaw 1 kość i jak masz więcej to sprawdzaj po kolei wszystkie.

 

 

Edit:

 

A no i kości wsadzaj do slotu najbliżej procesora (lub oznaczonego najniższą cyfrą np. RAM1 lub SLOT1)

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A no i kości wsadzaj do slotu najbliżej procesora (lub oznaczonego najniższą cyfrą np. RAM1 lub SLOT1)


A najlepiej sprawdzić każdą opcję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z ramem jest problem bo jest tylko jedna kość. Nie mam części zamiennych aby sprawdzić co siadło. Dopiero w poniedziałek będę mogł sprawdzić. Mnie ciekawi ten sygnał z biosu, co on oznacza. Bios nie wiem jaki ale gdy nie ma kości ram w płycie to jest długi sygnał jeden po drugim. nieciągły. Może to pomoże w rozpoznaniu biosu.

Edytowano przez Redzik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na płycie na biosie powinna być naklejka ;) albo na kości powinien być znaczek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Może ktoś ze znajomych albo ty masz w PC te same kości? Można w tedy je przełożyć do innego PC i sprawdzić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdaezyła się dziwna sytuacja. Po wyciągnięciu karty grafiki i wsadzeniu jej z powrotem, bios wydaje jeden dzwięk tak jak powinien, Ale obrazu nie ma i strasznie głośno zacząl chodzić wiatrak na karcie. Normalnie to przy rozruchu chodził głośno i momentalnie się sie ściszał, tak jak przy resecie. Teraz nawet nie wiem kiedy robi reset. Obym nie uszkodził niczego bo przy wyciaganiu karty strzeliła mi blokada, ten plastikowy zaczep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zapewne nie masz zintegrowanej grafiki na płycie (wyjście na monitor na samej płycie głównej)?

 

Sprawdź kondensatory na grafice i zobacz czy po odpaleniu robi się ciepła grafika (nawet bym zaryzykował i na kilka sekund paluchem zatrzymał wentylatorek). Sprawdź przy okazji czy nie masz nawalone kurzu między skrzydełkami a radiatorem (taki metal pod wiatrakiem)

 

Plastikowy zaczep masz na slocie i odginasz go w stronę płyty głównej (naciskasz do oporu) i w tedy grafika "od dupy" strony powinna ci podskoczyć i sama wyjść bez użycia siły.

 

Możesz też przetrzeć złącze grafiki bo obstawiam że kurzu tam co nie miara :D

 

 

Wsadzając spowrotem grafikę spróbuj poruszać ją góra dół (tak jak masz te złącza to żeby po lewej i po prawej załapały)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

komputer to takie klocki lego. jak cos nie dziala to podmieniasz klocki.

 

odepnij hdd, napedy optyczne. od zasilania i z taśm ide/sata.

wyjmij wszystkie karty rozszerzen poza grafika (jesli w ogole jakies masz)

 

- reset CMOSu, jak nie jestes w stanie namierzyć zworki to wyjmij baterię i zewrzyj bieguny w kieszonce na baterię. sprobuj uruchomic.

- wyjmij kare graficzna i sprobuj uruchomić. jesli uslyszysz dlugi sygnal a potem kilka krotkich to bardzo mozliwe, ze problem lezy w karcie graficznej

- wyjmij pamiec, brak pamieci przy poprawnej pracy pozostalych komponentow powinien byc sygnalizowany kilkoma dluższymi, ciąglymi sygnalami

- wloz pamięc w inny slot

- sprawdz płytę głowna, w okolicach procka jest kilka kondensatorow, jesli sa napuchnięte to plyta do wymiany/naprawy

- sprobuj uruchomic kompa z innym zasilaczem, jesli masz mozliwosc.

 

t tak na szybko, co mi przychodzi do glowy z dawnych lat gdy sie babrałem w sprzęcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

- reset CMOSu, jak nie jestes w stanie namierzyć zworki to wyjmij baterię i zewrzyj bieguny w kieszonce na baterię. sprobuj uruchomic.

 

Oczywiście z odłączonym zasilaniem (kabel idący gniazdko <-> zasilacz)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

reset CMOSu, jak nie jestes w stanie namierzyć zworki to wyjmij baterię i zewrzyj bieguny w kieszonce na baterię. sprobuj uruchomic.

nic nie pomoglo.

- wyjmij kare graficzna i sprobuj uruchomić. jesli uslyszysz dlugi sygnal a potem kilka krotkich to bardzo mozliwe, ze problem lezy w karcie graficznej

kiedy wyciągnę kartę nic sie nie dzieje. Jedno pikniecie, tak jak na starcie. Tak samo jest kiedy karta siedzi w srodku.

- wyjmij pamiec, brak pamieci przy poprawnej pracy pozostalych komponentow powinien byc sygnalizowany kilkoma dluższymi, ciąglymi sygnalami

po wypięciu karty pamięci nastepują 3 długie piki. I tak na okrągło. Z tego co piszesz wynikałoby że to pamięć, ale wiatraki by sie wteedy tak zachowywały ? Czyli po starcie nie zwalniały? Wydaje Mi sie że to coś z zasilaniem.

- wloz pamięc w inny slot

Nie pomaga.

sprawdz płytę głowna, w okolicach procka jest kilka kondensatorow, jesli sa napuchnięte to plyta do wymiany/naprawy

wydają sie byc ok.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zanieś to do serwisu, bo takie "diagnozowanie" na forum niewiele Ci da. To może być tysiące rzeczy, a może i więcej więcej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz no name Mustang ATX kv - 450W Taki był przy obudowie.

Płyta ASRock N68C - S UCC

Grafa GF 9800GT

GOOD RAM 2GB DDR2

Proc ATHLON X2 250

 

Coś trzeba wymienić bo żadne zabiegi nie działaja/ Stawiam na pierwszym miejscu na zasilacz. Później RAM.

Edytowano przez Redzik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wyjmij grafikę i podłącz ją pod płytę główną (płyta ma złącza VGA) i wsiadaj na rower i do komputerowego bo chata się spali heheh :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up

Jest bardzo mało sklepów komputerowych, które polecają dobre zasilacze, ba, mają takowe w ogóle na sprzedaż

 

Ja bym na miejscu autora sobie darował dalsze próby uruchamiania tego komputera na tym pseudozasilaczu, kupił coś markowego (najtańszy Fortron 350 HLN z Allegro ~50zł) i wtedy sprawdzał, szkoda ryzykować że poleci coś więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że to nie jest składak z alegro " jako super hiper wypas". Komputer był składany 3 lata temu w sklepie ( serwisie ) komputerowym. A jak Mi siadł pseudo zasilacz tracer, to polecili mi feel'a talenty. Teraz wiem że komputer zaczynamy składac od obudowy, i od zasilacza (dobrego) Dziewczyna powiedziała mi , że niechcąco wyłaczyła listwę przy włączonym kompie. Pewnie to cos posypało. Ale mówi że po tym incydencie się odpalił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@up

Jest bardzo mało sklepów komputerowych, które polecają dobre zasilacze, ba, mają takowe w ogóle na sprzedaż

 

Ja bym na miejscu autora sobie darował dalsze próby uruchamiania tego komputera na tym pseudozasilaczu, kupił coś markowego (najtańszy Fortron 350 HLN z Allegro ~50zł) i wtedy sprawdzał, szkoda ryzykować że poleci coś więcej

 

 

To zależy kto prowadzi sklep :) Jak ktoś kto się zna to syfu nie będzie sprowadzał a jak gościu po podstawówce to byle taniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, no ja zrobiłem wycieczkę po mniejszych komputerowych w okolicy i się lekko przeraziłem, nie tylko wiedzą ludzi tam będących ale i tym, co mają z hurtowni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×