Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
secretservice

Projekt sieci lokalnej dla oddziału banku

Polecane posty

Witam.

Mam za zadanie na jednym z projektów akademickich opracować projekt sieci lokalnej dla oddziału banku.

Jednym z punktów składowych dokumentacji jest:

- zestawienie posiadanego przez firmę oprogramowania istotnego ze względu na projektowaną sieć

 

oraz na tej podstawie

 

- oszacowanie transferu danych wewnątrz sieci lokalnej w obydwu kierunkach (upload i download) uwzględniając oprogramowanie oraz usługi wykorzystywane. Uwzględnić ruch dla pojedynczego komputera, każdego serwera, oraz w szkielecie sieci (np. między budynkami). Na przykład każda stacja w ciągu 8 godzin pracy ściąga z serwera bazodanowego 100MB danych, przez 1 godzinę korzysta z VoIP, wysyła 10 maili. Policzyć, jaka przepustowość łączy jest potrzebna.

 

I szczerze nie wiem jak się do tego zabrać. Przecież takich informacji nigdzie nie znajdę, bo przeważnie jest to chyba tajemnica danej firmy jakiego używa oprogramowania. Ktoś z Was ma jakiś pomysł jak to chociażby zamodelować/może ktoś pracował kiedyś w banku?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikt Cię nie będzie z tego bardziej rozliczał, banków jest milion i każdy z tego miliona ma inne transfery, tak długo póki będziesz umiał "poprzeć" swoją teorię tak długo będzie ona słuszna.

 

Po pierwsze - rozmiar banku, ilość stacji klienckich, ilość średnich zapytań do bazy => serwera lokalnego. Zajmij się pierw transferami wewnętrznymi, z racji że to lan to masz z założenia kabelki 100mbit więc nie ma żadnych problemów z funkcjonowaniem. Wystarczy tylko oszacować ruch wewnętrzny, a ten sprowadza się do bazy danych, maili i ew. jakiegoś VoIP.

 

Potem sobie policz transfer zewnętrzny, i tu znowu - ilość stacji, jakieś podstawowe informacje ile średnio czasu każda osoba spędza w internecie.

 

Ja bym z doświadczenia mógł powiedzieć, że rurka 100 mbit down i jakieś 10 mbit up bez problemu starcza na od 100 do 1000 osób active (zależy co robią). Teraz wystarczy, że sobie weźmiesz godziny pracy, zamienisz bandwidth na transfer i jesteś w domu.

 

I powtarzam, każdy bank jest inny. Na start możesz przyjąć, że każdy klient ma jakąś aplikację wewnętrzną do bazy danych, jakąś przeglądarkę jakiegoś klienta poczty i co inteligentniejsi jakiś komunikator w stylu GG.

 

Z tych aplikacji nie-webowych to pewno pakiet office.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy bank jest inny, ale nie każdy zezwala na ruch zewnętrzny z każdego stanowiska. W większości przypadków tylko część stacji roboczych ma dostęp do Internetu (a i to najczęściej ze sporymi ograniczeniami), reszta ma dostęp wyłącznie do LAN i np. jakiegoś VPN-a do połączenia z centralną bazą.

Ogólnie to możesz sobie wymyślić dowolną konfigurację, bo jak napisał Archi co bank to pomysły, w jednym będą gigabajty ruchu a w innym infrastruktura będzie się nudziła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Pewnie chodzi o wyjaśnienie całych obliczeń itp. Masz niby jakiekolwiek dane podane np. te 100MB i maile / voip. Teraz wejdź w specyfikacje i popatrz ile mniej więcej co kradnie transferu, upload & download i pomnóż przez ilość stanowisk, nie wiem czy masz podaną, ale średni bank ma powiedzmy 5 stanowisk + komputer kierownika. (oczywiście to dla jednego oddziału)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogółem masz taki temat, w którym każdy możliwy setup będzie dobry, tak długo póki będziesz miał dobre rozumowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam Panowie, że ciężka sprawa z tym oszacowaniem ruchu. Zgodzę się z tym, że w LANie te 100Mb/s symetryczne wystarczy do praktycznie wszystkich zastosowań. Jednak prowadzący projekt kazał zrobić szczegółowy wykaz ruchu generowanego przez poszczególne aplikacje i usługi zarówno w sieci lokalnej jak i z/do Internetu w obu kierunkach. I zaczynają się schody, bo nie mam jakichkolwiek danych na temat tego ile mogą pobierać poszczególne aplikacje, a znaleźć też jest to dość ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×