Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
tomeq1980

Kolokacja - Co Jest Istotne.

Polecane posty

Witam wszystkich

Mam dość trudne zadanie przed sobą , ponieważ szukam miejsca (firmy, która świadczy takie usługi) na kolokowanie naszego serwera firmowego.W poniedziałek idę na rozmowę do jednej z firm, która przedstawiła mi swoją ofertę. Musze powiedzieć, że cena kolokacji serwera+backup danych + administracja wyniesie mnie ok 600zł [Netto]. Zorientowałem się już na rynku i wiem że inne firmy (mające większę renomę) za taką usługę liczą sobie ok 1500PLN i więcej. W związku z powyższym, na co musze zwrócić uwagę podczas wyboru firmy, której powierzę kolokowanie serwera + backup danych?

Dodatkowo powiem, że cały czas trwają pracę nad interfejsem do bazy danych MySql i zależy mi aby firma której powierze taką usługę nie zawiodła mnie. Słyszałem, że niektóre firmy potrafią wgrać backup sprzed kilku tygodni i wówczas wszystkie nowo wdrożone mechanizmy zostaną z systemu usunięte - chciałbym uniknąc takich sytuacji. W związku z powyższym bardzo prosze o jakieś mądre podpowiedzi, na co mam szczególnie zwrócić uwagę podczas wyboru firmy.

Wiem że szybkość łączą itd, ale poproszę o informacje - napewno czegoś się nowego naucze, nie jestem biegły w tym temacie.

Serdecznie dziekuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybkość łącza w obie strony , czy pasmo masz gwarantowane , czy są na nim limity, czy maja przynajmniej 2 niezależne wpięcia na wypadek awarii , jaka jest gwarantowana umową dostępność i czas reagowania (są firmy co gwarantuja reakcje pn-pt 8-16)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Witam,

 

Wiec w takiej sytuacji to bardzo istotne sa zapisy w umowie. Wszystko powinno byc jasno okreslone m.in.

- co wchodzi w zakres administracji

- ustalenia odnosnie backupu

- czas reakcji

 

Jesli chodzi o sprawy techniczne to przede wszystkich podlaczenie do wiecej niz jednego operatora wraz z BGP (w uproszczeniu gdy jedno lacze "padnie" caly ruch, praktycznie przezroczyscie, obslugiwany jest przez drugie lacze).

 

UPS, klimatyzacja, odpowiednie pomieszczenie.

 

// Pare rzeczy napisal juz dmocdsi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szybkość łącza w obie strony , czy pasmo masz gwarantowane , czy są na nim limity, czy maja przynajmniej 2 niezależne wpięcia na wypadek awarii , jaka jest gwarantowana umową dostępność i czas reagowania (są firmy co gwarantuja reakcje pn-pt 8-16)...

 

Mam pytania od tego co napisałeś:

Szybkośc łacza w obie strony, czyli chodzi o download i upload?

 

Umowa dostępności - na czym ona polega?

 

 

Witam,

 

Wiec w takiej sytuacji to bardzo istotne sa zapisy w umowie. Wszystko powinno byc jasno okreslone m.in.

- co wchodzi w zakres administracji

- ustalenia odnosnie backupu

- czas reakcji

 

Jesli chodzi o sprawy techniczne to przede wszystkich podlaczenie do wiecej niz jednego operatora wraz z BGP (w uproszczeniu gdy jedno lacze "padnie" caly ruch, praktycznie przezroczyscie, obslugiwany jest przez drugie lacze).

 

UPS, klimatyzacja, odpowiednie pomieszczenie.

 

// Pare rzeczy napisal juz dmocdsi :D

 

Co to jest BGP ? - czy w nawiasie napisałeś wyjaśnienie tego sktótu?

Odpowiednie pomieszczenie - oprócz klimatyznacji , jakie powinno spełniać standardy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Tak, BGP to to co napisalem w nawiasie.

 

Co do pomieszczenia to powinno posiadac zasilanie przynajmniej z dwoch stacji transformatorowych, czujniki dymu i zalania.

Podloga techniczna (podniesiona podloga, w ktorej umieszczone sa kable seiciowe i zasilajace, czesto tez obieg powietrza z klimatyzacji).

 

Generalnie trzeba wejsc i zobaczyc czy to wyglada jak profesjonalne pomieszczenie na sprzet komputerowy czy jakas prowizorka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o upload i download.

Dostępność , w skrócie mówiąc zadbaj o to co by w umowie było napisane np 99,9%, albo że może może być maksymalnie x godzin na konserwacje itp.

 

Co do pomieszczenia oprócz klimy, ochrona pożarowa , zapasowe zasilanie, ochrona przeciw przepięciom itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań.

Nasz firma posiada dwa serwery : produkcyjny - na którym obecnie pracujemy oraz zapasowy - używany w razie awarii tego pierwszego.

W związku z tym mam pytanie: Czy można podpiąc dwa serwery pod jedno łącze? czy też będa musiał wykupić dwa łacze i tym samym koszty kolokacji zwiększa się dwukrotnie.

Dodatkowo czy wystarczy jak będzie wykonywany backup z bazy produkcyjnej? czy musi być również wykonywany backup bazy zapasowej?

Chciałbym również administrację serwera zlecić komuś na poczatek ( wczesniej robiła nam to inna firma, ale nie spełnia naszych oczekiwań i stad chcemy ją zmienić). Najlepiej administrację zlecił bym firmie w której bedzie kolokowany serwer. W związku z tym mam pytanie: Jakie podstawowe zadania czekają osobę, która administruje serwer MySql?

Dzieki za odpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakie podstawowe zadania czekają osobę, która administruje serwer MySql?

Dzieki za odpowiedzi!

Optymalne skonfigurowanie do potrzeb servera. Co oczywiście wiąże się ze znajomością tegoż servera. Skonfigurowany servek mysql będzie sobie pracować, jak coś będzie się przeciążać, to admin powinien automatycznie zaaragować w odpowiedni sposób. Trzeba posiadać odpowiednią wiedze, by maxymalnie wykorzystać potencjał mysql`a i by obsłużył w jak najkrótszym czasie zapytania. Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Jesli chodzi o podpiecie 2 serwerów to nie ma problemu. Podpina sie dwa serwery pod jedno wspólne łacze.

 

Co do administracji to tutaj jest problem. Trzeba bardzo dokladnie okreslic caly zakres, jakie aplikacjie wchodza w gre, jakie konfiguracje.

Na jakim poziomie wy jako firma zarzadzacie systemem (na przyklad dostep do bazy danych czyli tworzenie kont itd) i na jakim firma administrujaca.

 

Ile godzin pracy administratora jest wliczone w administracje, ewentualnie jakie sa czasy reakcji na awarie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie u nas w firmie sytuacja jest troche skomplikowana, ponieważ ta sama firma piszę aplikację (interfejs, który jest ukończony w 85%) i kolokuje serwer. Umowa o kolokacje sewera chcemy im wypowiedziec, w tym miesiący. W zwiazku z powyższym czy mogą być jakieś utrudnienia podczas prac programistycznych związane z tym, że serwer zostanie przeniesiemy do innej firmy?

 

Jest to dość istotne pytanie ponieważ podczas wypowiadania im umowy mogą nam wciskać kit, że koniecznie oni musza kolokować serwer ponieważ inaczej prace programistyczne będą utrudnione. Chcę się przed czymś takim zabezpieczyć.

 

Zatem prosze o informacje czy prace programistyczne nad interfejsem będa mogły przebiegać bez przeszkód wówczas gdy przeniesiemy serwer w inne miejsce?

Dzieki za te wszystkei odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Wiec rzeczywiscie moze miec to wplyw na szybkosc. Mimo wszystko nie powinno to byc przeszkoda w zmianie uslugodawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×