Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Technic

Vmware Esxi gotowe obrazy

Polecane posty

Witajcie,

Posiadam Esxi 5 w wersji darmowej. Pisze sobie panel do zarządzania wirtualkami i teraz pojawia się problem. Jako że vmware nie ma dobrze opisanej dokumentacji SOAP, postanowiłem rozwiązać to na 2 sposoby:

  1. uzycie vim-cmd
  2. uzycie API z perla do zarządzania wirtualkami i wywoływanie zapytań poprzez system()

Szczerze mowiąc bardziej pasuje mi rozwiązanie pierwsze, jednak nie mam zielonego pojęcia jak mogę zrobic klon maszyny wirtualnej łącznie z dyskiem twardym, pomogłoby mi to tworzyć nowe maszyny w oparciu o wcześniej znaną konfiguracje.

Planuje użyć opcji

 

/sbin/vmkfstools -i

a później

 

solo/registervm albo clone

Jednak nie mam pojęcia jak dodać do konfiguracji VM dysk twardy.

 

Drugim problemem jest przydzielanie adresów IP, nie mam zielonego pojęcia jak to rozwiązać. Czy arp i nadawać po mac adresie? Zawsze zastanawiało mnie jak wirtualki są zabezpieczone przed spoofem mac adresu i co się stanie jak ktoś sobie zmodyfikuje dowolnie wpis networking.

 

Pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że w wersji darmowej wykonasz jakąkolwiek operację "zapisu"?

Z tego, co pamiętam, to wtedy wszystko było tylko do odczytu, a jak się chciało coś do ustawień "zapisać",

to trzeba było zmigrować do wersji płatnej.

 

 

 

Zawsze zastanawiało mnie jak wirtualki są zabezpieczone przed spoofem mac adresu

W VMwareowych opcjach wirtualnej sieci masz możliwość zdefiniowania np. protekcji mac, czy też np. trybu promisc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie próbowałem modyfikować (dodawać) nic poprzez vim-cmd, wydaje mi się że jest możliwość dodawania/modyfikacji, a jeżeli nie to api w perlu ma na 100% opcje dodawania, w końcu działa tak jak vsphere client.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat promisc.? "promiscuous mode is used to allow a host to see all traffic passing on a vswitch." w jakki sposób zwieksza to moje bezpieczeństwo?

 

Jesteś pewien, że w wersji darmowej wykonasz jakąkolwiek operację "zapisu"?

Z tego, co pamiętam, to wtedy wszystko było tylko do odczytu, a jak się chciało coś do ustawień "zapisać",

to trzeba było zmigrować do wersji płatnej.

 

 

 

W VMwareowych opcjach wirtualnej sieci masz możliwość zdefiniowania np. protekcji mac, czy też np. trybu promisc.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×