Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
websign

Nauka administracji serwerem

Polecane posty

Witam

 

Doszedłem do momentu, w którym coraz częściej przydałby mi się serwer VPS ze względu na obciążenie procesora. Koszty VPSów z administracją nie są takie niskie, zwłaszcza jeśli przemnoży się to przez kilka serwerów, chciałbym docelowo nauczyć się samemu administracji serwerem (wiem że nie potrwa to tydzień).

 

Wiadomo co potrzeba apache, php, jakiś panel do zarządzania domenami (najlepiej directadmin).

 

Od czego zacząć, czego musiałbym się nauczyć żeby z czystym sumieniem zarządzać sobie takim VPSem i żeby był on w miarę bezpieczny?

 

O linuxie co nieco wiem, chociaż na co dzień nie korzystam z niego w ogóle.

 

Linki do tutoriali mile widziane, ale nie chodzi mi o listę komend w konsoli tylko po prostu o to, co by trzeba było umieć żeby zarządzać sobie takim serwerem i ewentualnie linki do takich tutoriali

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Twoja baza wiedzy jest pod adresem google.com

Jeszcze dorzuc howtoforge.com

 

 

A i nie napalaj sie ze w miesiac sie nauczysz wszystkiego co wymieniles :-)

 

Ja tam linuxa juz z 4 lata sie ucze hehe

 

 

 

A i zacznij od instalacji systemu nq jqkims kompie bez nakladki graficznej i ucz sie podstawowych komend.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie z tutorialami będzie o tyle ciężko, że praktycznie (chyba) nie ma takich, które ogólnie uczą administracji. Najłatwiej chyba orientować się w miarę tego co instaluje się na jakimś serwerze. Najlepiej zerknąć sobie np. na jakiś darmowy panel zarządzający typu ispconfig, zainstalować go z tutoriala (np. howtoforge) sprawdzić z jakich modułów się składa i badać sobie powoli każdy z nich. Np. uczyć się co to jest fail2ban, jak działają konta itd. Dużo łatwiej w internecie jest znaleźć coś szukając konkretnymi hasłami np. filtracja logów, quota, konfiguracja postfix'a, zabezpieczanie ssh, monitoring procesów lub interfejsów sieciowych itd.

 

Warto odwiedzić wyżej wspomniane - http://www.howtoforge.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz się nauczyć podstaw jak działa linux, nie mam tu na myśli zaawansowanych rzeczy, ale chociażby tego co to są chmody, czemu należy odpalać procesy z usera, a nie z roota etc.

 

Odnośnie security masz myślę, że dość ładny poradnik napisany przeze mnie tutaj. Co do reszty jak już koledzy wspomnieli wyżej google i howtoforge. Ogółem akurat w tej kwestii to praktyka >>>>>>>>>>>> teoria, uczysz się w miarę "potrzeb" ;).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czemu należy odpalać procesy z roota, a nie z usera etc.

 

Całe życie miałem wpajane, że robi się na odwrót.

Człowiek uczy się całe życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobre tutoriale opublikował swego czasu BlueMan - wygoogluj sobie. Poza tym ogarnij kilka kluczowych haseł: LAMP, nginx, iptables, vhost, domena na vps.

 

Ja kiedyś bawiłem się konfiguracją VPSa na własną rękę (z linuxem Debian) i jedyne (z moich potrzeb) czego nie przeskoczyłem to wspomniany iptables. Ogólnie od pierwszego tutoriala i poszukania dostawcy VPS do zainstalowania forum phpbb minęło może ze 3-4 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zacznij od instalacji linuxa w trybie tekstowym na wirtualnej maszynie - VirtualBox chociazby i tam wszystko co przeczytasz - testuj, próbuj, sprawdzaj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×