Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Dareksbs

Podstawy linux

Polecane posty

Cześć,

 

Mam do was kilka podstawowych pytań związanych z administracją linux, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi

 

1. jak sprawdzić na którym dysku mamy system, przykładowo przy instalacji grub, wyskakuje pytanie aby podać partycje z systemem, typu /dev/sda, /dev/sda1

 

2. gdzie znaleźć plik menu.lst w grub, na moim serwerze go nie mam i z tego co wyczytałem nie mam go dlatego ponieważ nie mam grub'a zaktualizowanego do wersji 2, potrzebuje tego aby zmienić wersje kernela, wszystkie książki/strony mówią o grub.conf bądz menu.lst a ja mam co najwyżej grub.cfg gdzie jak zmieniam chyba jądro pod sekcją linux to system się nie bootuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1.

Polecenie mount i sprawdzasz które urządzenie to /

 

2. Wszystko zależy od tego jaki to serwer. Jak VPS to radzę nie kombinować z jądrem. Jaki system?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@2.

Jak to zależy od serwera ;). A co to grub się różni?

 

 

W oparciu o pliki z folderu /etc/grub.d/ oraz plik /etc/default/grub tworzony jest /boot/grub/grub.cfg, o który Ci chodzi.

 

P.S. Nie polecam go tykać, wszystko idzie wyklikać z poziomu /etc/grub.d/

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano tym się różni, że jak to VPS, to jakakolwiek zmiana bez wiedzy wysypie mu ten serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@2.

Jak to zależy od serwera ;). A co to grub się różni?

 

 

W oparciu o pliki z folderu /etc/grub.d/ oraz plik /etc/default/grub tworzony jest /boot/grub/grub.cfg, o który Ci chodzi.

 

P.S. Nie polecam go tykać, wszystko idzie wyklikać z poziomu /etc/grub.d/

 

Czyli przypuśćmy że chcę podmienić jądra, jest to robione edukacyjnie na dedyku, szukam ścieżki kernel w /etc/grub.d/ lub /etc/default/grub/ zamiast w /boot/grub/menu.lst

 

Tak ?? pytam bo w każdym tutorialu mówią aby edytować plik menu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NIE.

 

Jeśli masz debiana/ubuntu to instalujesz paczkę .deb komendą dpkg -i kernel.deb, a on automatycznie robi wszystko co Ci potrzebne do przeróbek gruba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 W obu przypadkach to ten sam dysk tylko sda dotyczy całego dysku a sda1 pierwszej partycji tego dysku.

 

ad2. Za pomocą polecenia

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

można automatycznie wygenerwować nowy plik konfiguracyjny gruba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 W obu przypadkach to ten sam dysk tylko sda dotyczy całego dysku a sda1 pierwszej partycji tego dysku.

 

ad2. Za pomocą polecenia

 

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
można automatycznie wygenerwować nowy plik konfiguracyjny gruba.

 

Czyli w praktyce gdy skonfiguruje kernela i zapiszę go zainstaluje i wygeneruje się plik vmlinux-3.7.3 wystarczy że wywołam powyższą komendę i nowy kernal się zaktualizuje ?? nie musze robić tego co w tutorialu czyli wchodzić w menu.lst lub grub.conf i zmieniać ścieżkę ze starego kernela na nową ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... nie.

 

Możesz zrobić to tak jak @regdos napisał wyżej bądź po prostu wywołać komendę update-grub (która i tak się wykona po instalacji/aktualizacji jakiegokolwiek kernela przez dpkg).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Archi

update-grub is a stub for running grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg to generate a grub2 config file.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem :). Po prostu ludzie mają jakieś dziwne nawyki, żeby podążać co do joty za tutorialami zamiast samemu sprawdzić jak to działa. W rzeczywistości to nic nie trzeba w grubie edytować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×