Skocz do zawartości
tomtoma

Ilość wirtualnych serwerów Apache

Polecane posty

Witam serdecznie. To mój pierwszy post na forum więc witam bardzo serdecznie.

Interesuje mnie jak ma się ilość Wirtualnych Serwerów do konfiguracji serwera dedykowanego. Chcę się przenieść z kilku hostingów i vps na 1 serwer dedykowany. Większość stron to strony statyczne, małe fora phbb, czy sklepy do 1k produktów.

 

Mam na oku kilka serwerów:

#1 i3-3220 8GB Dyski SATA

#2 Xeon E3-1220 4GB Dyski SATA

#3 Pentium G630 4GB Dysk SSD

 

I teraz pytanie ile takich wirtualnych hostów mogę tam wcisnąć. I czy lepiej inwestować w zegar procesora czy w RAM? Wiem, że mysql potrafi zeżreć dużo procka, ale na wirtualny serwer nie więcej niż 2 bazy danych - tj. mówie phpbb. A może jest duża przewaga SSD?

Tak na prawdę moje suche przemyślenia strzelały w 15 współdzielonych kont. Gdyż na niektórych stronach statycznych prawie nie ma ruchu do 100wyświetleń.

Mam jeszcze pytanko, zamówiłem bezpośrednio licencje lifetime DA, długo się zbierałem, może głupio w nadziei na klęskę amerykańskiej giełdy i dobry kurs dolara :). Czy DA sam utworzy serwer wirtualny i doda wszystkie wpisy czy muszę to robić przez konsole albo webmina, a DA to podłapie?

 

Pozdrawiam, Tomek!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydowałeś się już na to DA to prawdopodobnie zrobi za Ciebie większość roboty - jak tylko mu powiesz co chcesz uzyskać.

Co do serwera to zależy. Jeśli chodzi o pliki statyczne to dużej różnicy prócz przepustowości nie ma, w grę wchodzi php z mysql'em.

 

Prawdopodobnie każdy z tych 3 serwerów bez problemu to obsłuży. Pamiętaj tylko, że sam sprzęt to nie wszystko - ważne jest też, żeby używać odpowiedniej konfiguracji i software'u, nawet głupi cache do php typu php-apc czy php-xcache przyspiesza stronę o dobre 2-3x.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście rozumiem, że nie dostanę tutaj konkretnej odpowiedzi. Bo nie ma jak praktyka i sprawdzanie. FastCGI będzie najpeszy do wpsółdzielonego - ale wtedy chyba bardziej pada na procesor?

 

Czyli DA przeprowadzi mnie za rączkę od istalacji dnsów do konfiguracji końcowych kont?

 

Dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz wybrać pomiędzy Apache'm z PHP-FastCGI, a nginx'em z php-fpm. Te dwie konfiguracje są moim skromnym zdaniem "najszybsze" jeśli chodzi o dość spory ruch na kilkunastu stronach jednocześnie. Osobiście preferuję nginxa.

 

Problem jest taki, że nie wiem dokładnie jak od "wewnątrz" wygląda DA - jakie ma moduły, co można w nim ustawić, a co nie. Wsparcie dla Apache'a będzie na pewno, ale czy ma opcję zmiany mod_php na FastCGI tego już nie wiem. Ja tam wolę wyklikać wszystko w konsoli ;).

 

Ale większość rzeczy powinieneś być w stanie wyklikać bezpośrednio z DA. Być może "gdzieniegdzie" będzie potrzebne zrobienie coś z poziomu konsoli, ale niekoniecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nginx imponująco wygląda, jednak jestem przyzwyczajony do pracy na apache, chociażby przez samo htaacces

 

tzn. na początku sama konsola w ruch pójdzie, ale potem jak będę miał wzorce i wszystko skonfigurowane to żebym mógł się do tego odwołać tworząc nowego usera (przede wszystkim chodzi o to aby potem sam tworzył wirtualne hosty przez interfejs DA via www).

 

A jakieś porady co do ustawień dla jednego konta? Żeby jakoś ograniczyć te osoby, którym bd. odsprzedawał (fakt że za grosze) kilka kont?

Nie chodzi oczywiście o przestrzeń dyskową, czy trasfer bo tyle wiem z testowania DA. Ale chodzi o pamięć, procesor, czy ilość procesów? Tzn. chodzi mi ile takie popularne hostingi współdzielone przeznaczają na użytkownika?

Edytowano przez tomtoma (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisz sobie algorytm, który bierze 80% procesora, a następnie dzieli go przez liczbę wszystkich "userów" i masz limity ;).

Podobnie możesz zrobić z pamięcią, ustawić limity dla odpowiednich pooli PHP. Zresztą procesor tak samo.

 

Jeśli nie chcesz się bawić w ulimits to możesz użyć chociażby narzędzia o nazwie cpulimit - naprawdę bardzo ładnie spełnia swoją funkcję, polecam - testowałem.

 

Czyli cały skrypt by wyglądał mniej więcej tak:

Utwórz usera, stwórz mu katalog /www/, ustaw vhosty, stwórz nowy pool PHP obsługujący vhosta, cpulimit na ten pool i odpowiednie ustawienie ram w php.ini danego poola. Do tego stwórz usera MySQL i jego bazę.

 

Wadą cpulimit jest to, że jest to zwykły proces systemowy, a więc po restarcie maszyny musi znowu "powstać". Dlatego też możesz się zainteresować także innymi rozwiązaniami, ja dałem tylko przykład.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli cały skrypt by wyglądał mniej więcej tak:

Utwórz usera, stwórz mu katalog /www/, ustaw vhosty, stwórz nowy pool PHP obsługujący vhosta, cpulimit na ten pool i odpowiednie ustawienie ram w php.ini danego poola. Do tego stwórz usera MySQL i jego bazę.

Ale jak to podpiąć pod DA? Czy wogóle da radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, w BASH'u doklejenie do VHosta kolejnego bloku czy stworzenie nawet konta MySQL via SSH to pryszcz, w DA nie wiem jak to wygląda. Dlatego własnie wolę pewną konsolę niż dodatki GUI :D.

 

Musiałbyś na własną rękę przejrzeć możliwości bądź poczekać na kogoś bardziej obeznanego z DA niż ja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GUI potrzebne dla tych kilku osób, którym nie wiadomo czy można dać dostęp do powłoki. Ale i też na przyszłość (zajmuje się tworzeniem stron i fajnie jak od razu i hosting wg. moich zasad) takim osobom potrzebny jest DA, cPanel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to akurat zależy. Jeśli jest to przeciętny użytkownik to raczej nic poza dostępem do FTP i PhpMyAdmin'em nie jest mu potrzebne. Jeśli natomiast w grę wchodzą subdomeny i dodatkowe configi to już jak najbardziej tak (chociaż ja i tak bym zrobił skrypty .sh do wyexecutowania :D)

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba największa zadyma wokół subdomen i kont mailowych, corn jobs, no i do dyspozycji 2 bazy danych. Ale już zamówiłem dA, to po fakcie :)

 

co do cpulimit wyczytałem że do apache łatwo to ustawić grep-em więc dzięki wielkie wtedy do 15% użycia na proces i wszystko jasne.

Edytowano przez tomtoma (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×