Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość thetox

trzymanie zdjęć

Polecane posty

Gość thetox

Gdzie warto przechowywać zdjęcia tak aby nie zostały usunięte?

bo dysk to czasem kiedyś może paść, płyta może się połamać czy zgubić, albo z czasem po prostu się porysuję i ciężko będzie odczytać, więc myślałem o jakiejś stronce gdzie nie usuną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Zewnętrzny dysk, dropbox, VPS, dysk wirtualny, zwykły hosting współdzielony...

 

Osobiście mam dwie kopie: na drugim dysku w PC + na HDD podpiętym pod router. Wystarcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dropbox czy inne ustrojstwa np. Google Drive świetnie się do tego nadają. Osobiście korzystam z dropboxa i się sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Zwykły FTP na hasło, albo te wszystkie e-dyski, choć nie mam do nich zaufania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też szukam rozwiązania.

Wychodzi na to, że jednak FTP do katalogu poza public_html będzie gitez.

 

Dropboksom/Drive/Skydrive mimo wszystko chyba nie ufam... choć na trzecią kopię - czemu nie.

 

A co jakiś czas to najlepiej chyba na Bluray i zostawić to gdzieś u babci pod podłogą czy coś ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak czy tak płyta DVD.

A co jakiś czas to najlepiej chyba na Bluray i zostawić to gdzieś u babci pod podłogą czy coś ; )

 

A moje pytanie brzmi - ma ktoś jakieś wiarygodne informacje dotyczące żywotności danych na DVD i Blu-ray?

 

Odnośnie płyt CD odnalazłem opinie mówiące o żywotności danych rzędu +/- 10 lat (w zależności od producenta, jakości płyty, warunków przechowywania itd.) i bazując na własnych doświadczeniach mogę to potwierdzić, po 10 latach od wypalenia płyty CD-R przechowywane prawidłowo, nie porysowane zaczynają mieć problemy, dane są nadal do odczytu, ale napęd musi zwolnić, nierzadko próbując kilka razy odczytywać niektóre sektory.

 

Było to dla mnie zaskoczeniem swego czasu, bo spodziewałem się o wiele większej żywotności CD.

A jak jest z DVD i Blu-ray?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na tym, żeby dane przetrwały wiele lat, to stare dobre nośniki magnetooptyczne są najżywotniejsze (oczywiście przy odpowiednich warunkach przechowywania). Płyty CD/DVD "żyją" kilka lat, nie wiem jak będzie z BlueRay, podobno mają większą żywotność, ale wątpię, żeby była ona wiele większa od CD i DVD. Dyski MO powinny spokojnie przetrwać pół wieku.

Jedyny problem z MO to cena napędu i nośników, są niestety cholernie drogie. Nowy napęd 5,25" kosztuje od $600 w górę a dyski 9,1 GB od $60 w górę. Jednak jeśli porównać to z ceną wynajmu miejsca na solidnym hostingu przez te lata, czy zgrywaniu płyt DVD/BD co kilka lat to i tak wychodzi taniej i wygodniej.

 

Innym rozwiązaniem są dyski twarde. Swego czasu popularne było wśród niektórych wariatów robiących backup internetu kupowanie hurtowo dysków twardych, podpinanie w kieszeni, nagrywanie największej możliwej ilości danych i odkładanie dysków do szafy. 2TB można kupić za ok. 350-380 zł, wychodzi więc najtaniej w przeliczeniu na GB, a żywotność dysku przechowywanego w odpowiednich warunkach powinna być dość duża. Przy większym budżecie jeszcze lepsze będą dyski SSD, te powinny mieć teoretycznie nieograniczoną żywotność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

d.v ale to wiesz, z tymi talerzowcami to różnie bywa. Ja miałem tak, miał i znajomek, że odstawił dysk na kilka miesięcy, potem podpina i krasz : ) że niby dysk uwalony, bo stał sobie od tak i nie szło w ogóle danych odczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widocznie jakieś trefne dyski mieliście. Niedawno podpinałem starego 40-gigowego IBM-a na PATA, który przeleżał w szufladzie kilka lat (chyba ze 4 czy 5) i nawet nie zgrzytnął, chodzi pięknie jako dysk #5 w blaszaku. Wcześniej podpiąłem 10-gigowego Seagate'a, który leżał jeszcze dłużej (chyba z 7 lat) i też działał, bez problemu zgrałem z niego stare archiwa. Żaden nie był przechowywany w jakiś specjalnych warunkach, wręcz przeciwnie, w zmiennej temperaturze (zimą do kilku stopni, latem upał), leżały sobie na wierzchu i zbierały kurz. Wystarczyło przeczyścić styki, podpiąć i poszły. W IBMie nawet status SMARTa jest idealny. Zauważyłem, że najszybciej zdychają WD-ki, Seagate-y są irytujące bo głośne, ale zniosą chyba nawet wojnę termonuklearną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

d.v akurat to, że stara 40tka mogła pójść, a 120-160 nie, to w sumie nie jest niespodzianka, heh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Sponsi: no to się akurat zgadza, im nowszy dysk tym mniej żywotny.

 

@krzysiek02: najwięcej zależy od warunków przechowywania. Znam firmy, które do tej pory używają przedpotopowych streamerów ze względu na ich niezawodność i olbrzymie inwestycje, jakie niegdyś poczynili, żeby zapewnić bezpieczeństwo przechowywania taśm. Nadal niektóre firmy oferują całkiem fajne urządzenia tego typu, np. HP ma genialne streamery ale drogie to jak diabli, do tego najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie pomieszczenie do przechowywania taśm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×