Skocz do zawartości
maly90

DG = Firma Hostingowa = Kwestie prawne

Polecane posty

Cześć,

 

Mając firmę jednoosobową dla przykładu weźmy Firmę hostingową, jak wygląda wypłata pieniedzy z firmowego na prywatne konto? (Jak wy to robicie, tzn udokumentować itp). Będąc vatowcem a raczej w tego typu działalności najlepsze jest rozwiązanie czy zakup panelów, serwerów, domen itp mogę sobie odprowadzić vacik (23%)? Potrzeba tylko faktury jako dokument, do którego dnia miesiąca składa się dokument o zwrocie? I jaki czas oczekiwania jest otrzymania zwrotu za vat (No chyba że to i innaczej działa to prosiłbym o wyjaśnienie). Czy mając księgową ona powinna zapewnić/poinformować o takiej możliwości?

 

 

Dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Normalnie wygląda wypłata :D

 

Jak masz księgową, to ona zajmie się rozliczeniami. Aż tyle zwrotu z vatu przewidujesz, że chcesz go nazat od skarbówki? Napewno przychylnie na to nie spojrzą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prowadząc firmę jednoosobową to Ty jesteś firmą, więc nie ma znaczenia czy przelewasz z firmowego na prywatne czy z prywatnego na firmowe, w świetle prawa skarbowego nie ma rozróżnienia między tymi dwoma typami kont w Twoim przypadku, ponieważ i tak odpowiadasz całym majątkiem prywatnym. Płatności też możesz przyjmować na konto prywatne i nikomu to nie będzie przeszkadzało, w końcu w nazwie firmy i tak są Twoje imię i nazwisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupując dla przykładu dedyka za 400 zł netto, brutto to: 492 zł (tyle muszę zapłacić przelewem dla np: ATMAN) a więc mogę sobie odprowadzić te 92 zł ? Chyba dobrze rozumiem.

 

Jeżeli coś kręcę to z góry przepraszam.

Edytowano przez maly90 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzedasz usługi za 500 netto, to z tego masz do zapłaty 115 zeta vatu. Od tego odejmujesz ten z kosztów i wychodzi, że do US musisz wkleić jeszcze 23 zeta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że z wiedzą o prowadzeniu działalności stoisz jeszcze niezbyt biegle radzę porządnie się jeszcze dokształcić - czytając w internecie lub pytając znajomych księgowych lub ludzi z firmami. Generalnie zwrotu podatku VAT się nie praktykuje z prostej przyczyny - w normalnej DG nie powinno występować coś takiego jak przewyższanie dochodów przez wydatki (pomijam przypadki firm, u których występują różnice w podatku VAT) bo to oznacza, że w papierach zarabiasz mniej niż wydajesz. A pamiętaj, że tak jak od jakiegoś zakupu masz jakiś vat dla siebie w koszty, to tak samo za wszystko co sprzedasz 23% powinno trafić do US. Zwrot VAT (zwłaszcza w dużych kwotach) jest więc najlepszym sposobem na zapewnienie sobie kontroli skarbowej. Sam zwrot VAT'u, jeśli się o niego ubiegasz, po złożeniu deklaracji odbywa się w ciągu 60 dni.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maly90,

to nie jest tak że vat naliczony zabieramy w kieszeń, a o vat-cie należnym zapominamy :P nie po to został wymyślony, hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Widzę, że z wiedzą o prowadzeniu działalności stoisz jeszcze niezbyt biegle radzę porządnie się jeszcze dokształcić - czytając w internecie lub pytając znajomych księgowych lub ludzi z firmami.

 

To przecież pyta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No na prostym przykładzie kupując dedyk 400 zł netto, a kupując u jakiegoś dostawcy płacimy brutto i otrzymujemy fakturę i na podstawie jej możemy sobie odciągnąć... to teraz myślę tak sobie po co ludzią faktury VAT. Sprzedaję np: hosting www za sms i jest pakiet

za 2 zł netto a brutto to 2,23zł więc DLA mnie idzie 2 zł bo z żaden sposób nie mogę "ukryć" bądź tam uniknąć nie zapłacenia 23groszy dotpay odrazu odprowadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale jak jesteś vatowcem, to DotPay nic za Ciebie nie odprowadza. Wszystkie podatki płacisz Ty. Oni płacą zaliczkę na podatek z umów o dzieło, a to ile masz do dopłaty na koniec roku, to zależy od Twoich dochodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak sobie czytam i powiem tylko, że masakra jak ci złodzieje to rozwiązali... a tu odliczasz, a tam różnica, a to, a tamto, a zaliczka, a sraczka... masakra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To przecież pyta...

Nie chodziło mi o znajomych z forum. Poprzez temat na wht nie rozwiejesz wszystkich wątpliwości i nie pokażesz jak to wygląda w "praktyce". Najłatwiej wyjaśnia się to otwierając segregator z fakturami i pokazując ewentualną deklarację (pustą lub pełną) żeby pokazać o co chodzi. Tu w temacie napiszemy coś tam o vacie a przecież zagadnień jest jeszcze tysiąc i wszystkie są ważne, bo jak takie pytania pojawiają się w związku z samym vatem to co z podatkiem dochodowym, rodzajem rozliczeń, stawkami, zusami (pierwszą lub dwie pierwsze deklaracje trzeba złożyć) a te rzeczy potrafią być czasem dość zawiłe.

 

Może warto pomyśleć na początku o księgowości w jakiejś kancelarii. Od małych firm kwoty mogą czasem sięgać tylko ~150-200 zł miesięcznie a cały problem z głowy.

 

Co do wątku o "złodziejstwie" to chyba bardziej czepiałbym się kwoty zwolnionej od podatku, wielkości zusów i ogólnie faktu, że dziś dobija się mniejsze firmy. Vat jest w całej europie a u nas dodatkowo wszystkie progi i ulgi są strasznie niskie, szczególnie dla mikro firm, które utrzymują jeszcze ten kraj.

 

edit : maly90 tak jak wspomnieli koledzy wyżej dotpay odprowadza za siebie, a Ty dalej musisz za siebie. Vat jest odprowadzany na każdym etapie obrotu towaru.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciemna jest moja wiedza w zakresie księgowości, dlatego rozjerzałem się nad księgową w moim mieście i bierze 175 zł msc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

regdos a ty jak zwykle na prosto... podczepić się pod jakieś słówko i z ignorancją odmarudzić... echhhh...

szkoda w ogóle w dyskusję wchodzić jak ty słabiutko rozumujesz ten świat.

 

EDIT: zaraz, jakie "rozumujesz"...

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

regdos a ty jak zwykle na prosto... podczepić się pod jakieś słówko i z ignorancją odmarudzić... echhhh...

szkoda w ogóle w dyskusję wchodzić jak ty słabiutko rozumujesz ten świat.

 

Ostatnio przy okazji wątku o sieciach komórkowych co innego twierdziłeś :)

 

Ja się różnię od Ciebie tym, że jak zabieram głos w dyskusji lub kogos lub coś punktuję to muszę mieć oparcie w faktach, liczbach, itp., które mogę przytoczyć jako argumenty, natomiast Twoja argumentacja zamyka się w kilku słowach kluczach: "złodzieja", "czerwoni", "nie używasz mózgu", "nie rozumiesz" oraz "boszz", "masakra", "heh", "...." więc ciężko mówić tu o rozumieniu świata i rzeczowej dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tomek & Miłosz: wszyscy wiemy, że się kochacie, ale weźcie może w końcu wzajemne okazywanie sobie afektu przenieście na PW, GG, maila, umówcie się na piwko, czy po prostu GET A ROOM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej, że jak ja napiszę jakiś wątek to temat jaki poruszyłem przechodzi na inny plan :). Każdym razie dziękuje wszystkim w większym bądź mniejszym stopniu za pomocą jaką udzieliliście :). Mimo, że czytałem artykuły na temat VAT dlatego też to nie jest moja najlepsza dziedzina i na szczęście jest coś takiego jak księgowa :).

 

 

Dziękuje ci boże, że stworzyłeś zawód jakim jest księgowość :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×