Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
morfinajol

Serwer dedykowany, jaki system?

Polecane posty

Witam.

 

Planuje zakupić serwer dedykowany z serwerowni Hosteam lecz nurtuje mnie jedna sprawa.

Jaki system wybrać z tych które są wliczone w cenę?

Mam do wyboru:

Debian 6.0

Ubuntu 11.04

Centos 5.6

OpenSuSE 11.04

oraz FreeBSD 9.0

 

Słyszałam, że na Debianie się dobrze pracuje, tylko czy ja, taka szara myszka która nigdy nie miała większej styczności z serwerami dedykowanymi sobie poradzi? : P

Ogólnie mam dostęp do takiego serwera aktualnie, lecz nie wiem na jakim systemie on działa.

 

Oraz, może się wydać głupie takie pytanie ale na przyszłość chcę już wiedzieć.

Jak podpiąć domenę do takiego serwera? Od zawsze korzystałam ze zwykłych współdzielonych hostingów i domeny dodawałam w cpanelu, a chyba tutaj czegoś takiego mieć nie będę.

 

 

Pozdrawiam serdeczeni!

:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Debian jest chyba najlepiej opisanym systemem, znajdziesz w sieci mnóstwo poradników zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów.

Poza tym po to są takie fora, żeby pomóc. Tyle tylko, że tutaj akurat ludzie pozbawieni są cierpliwości i czasami na pytania noobów odpowiadają "poszukaj w googlach" albo nie odpowiadają w ogóle.

Co do podpinania domen, to najlepiej poczytaj o panelach administracyjnych, ze swojej strony polecam panel ISPcp Omega - OpenSource, stabilny i bardzo łatwy w użytkowaniu, ze spolszczeniem, do tego instalacja też nie jest wcale skomplikowana i jest przystępnie opisana na stronie projektu.

Problemem nie będzie jednak sama instalacja panelu czy jego obsługa, ale odpowiednia konfiguracja usług (oprogramowania na serwerze) i zabezpieczenia. Jeśli tego teraz nie ogarniasz nawet w podstawowy sposób, to z całą pewnością sobie z tym nie poradzisz szybko i będziesz zmuszona kogoś poprosić o pomoc. Na szczęście informatycy należą w większości do płci samczej i przedstawicielce płci odmiennej łatwo będzie znaleźć jakiego pomocnego osobnika ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście informatycy należą w większości do płci samczej i przedstawicielce płci odmiennej łatwo będzie znaleźć jakiego pomocnego osobnika

Ten tekst wywołał od razu uśmiech na mojej twarzy:) Widzę często co się dzieje z takimi informatykami w technikum jak zaczynają rozmawiać z dziewczynami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co, większość z nich ma dziewczyny o identycznym, trzyliterowym nazwisku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...) co się dzieje z takimi informatykami w technikum jak zaczynają rozmawiać z dziewczynami :D

haha:D no spora część... :P

"informatyk" w technikum.. Jaki informatyk, taka dziewczyna. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Najlepsze jest to że na Technika Informatyka idą osoby które w ogóle się nią nie interesują, bo myślą że informatyka to tylko word, exel, power point i gry. To dla nich jest informatyka, cały dzień w CSa pogrywać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to że na Technika Informatyka idą osoby które w ogóle się nią nie interesują, bo myślą że informatyka to tylko word, exel, power point i gry. To dla nich jest informatyka, cały dzień w CSa pogrywać

Nie tylko. idą też osoby które siedzą cały dzień na kompie i myślą sobie "może to jest to" chociaż tak na prawdę ich umiejętności sprowadzają się do obsługi pasjansa i przeglądarki internetowej.

 

Albo osoby które myślą "pójdę na informatyka, będę siedział przed kompem i nic nie robił i trzepał gruby hajs"

 

dobra kobieto - polecam ci to:

http://www.blueman.p...erwera-cz1.html

nie chodzi mi konkretnie o pierwszą część (która właśnie mało cie będzie interesować) a o całą kontynuację tego poradnika

Pozdrawiam

Kszysiu

Edytowano przez Kszysiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to że na Technika Informatyka idą osoby które w ogóle się nią nie interesują, bo myślą że informatyka to tylko word, exel, power point i gry. To dla nich jest informatyka, cały dzień w CSa pogrywać :)

Nie zgodzę się z tym. Fakt, trzy osoby interesujące się informatyką na 18 osobową klasę to mało ale jednak są :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Nie tylko. idą też osoby które siedzą cały dzień na kompie i myślą sobie "może to jest to" chociaż tak na prawdę ich umiejętności sprowadzają się do obsługi pasjansa i przeglądarki internetowej.

 

Albo osoby które myślą "pójdę na informatyka, będę siedział przed kompem i nic nie robił i trzepał gruby hajs"

 

 

Dokładnie, idealny opis 80% polskich techników informatyków :)

 

Co do bluemana, jest on bardzo obry dla 'nowych', tylko uważaj, te poradniki nie są najnowsze.

 

 

@up

 

 

Oczywiście, ale to jednak tylko jednostki :)

Edytowano przez bolek10 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Materiał na admina jak się patrzy :)

Akurat NIE JEST to żadna zasada - sam kiedyś grałem w CS'a duuuuuuuużo i gdyby nie zamiłowanie do tej gry teraz nie posiadałbym żadnej wiedzy jaką obecnie władam... bo od tego się zaczęło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mam dostęp do takiego serwera aktualnie, lecz nie wiem na jakim systemie on działa.

Może "uname -a" pomoże :P

 

A wracając do tematu, to ostatnio na VPS skonfigurowałem sobie freeBSD i okazało się, że jest to bardzo oszczędny zasobowo i szybki system. Nie miałem znacznych trudności z instalacją czegokolwiek(jedynym utrudnieniem może być instalacja oprogramowania z portów), jest to mniej powszechny system niż Debian i dlatego jest mniej poradników na jego temat(ale to nie znaczy że nie ma ich w ogóle).

Dużo serwerów z tego co się orientowałem stoi na CentOS-ie nigdy go jeszcze nie testowałem, ale to kwestia czasu. Proponowałbym Ci odrzucić Ubuntu i OpenSUSE, często mają dużo niepotrzebnych rzeczy które zbędnie "zrzerają" zasoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×