Skocz do zawartości
Jacked

Gdzie się zacząć uczyć?

Polecane posty

Cześć.

Mam dość spory problem, z którym męczę się od tygodnia. Do tej pory, zajmowałem się programowaniem na serwerze lokalnym(wamp). Jednak powoli kończę pracę nad pierwszą aplikacją, teraz chciałbym mieć jakieś rozeznanie w zarządzaniu serwerami, problem tylko - gdzie się tego nauczyć?

Szukałem w google, podstawy administracji serwerem dedykowanym. Ale znalazłem tylko jak zainstalować na nim debiana, apache itp. Tak czytam te tutoriale, i niedużo z nich rozumiem. Trzeba wpisywać jakieś komendy do konsoli, są jakieś pakiety, co to wszystko jest? Gdzie się tego nauczyć?

 

Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o serwery, gdzie zacząć naukę? Czy ktoś zna jakieś źródło gdzie jest wszystko wytłumaczone od podstaw? Od kompletnych podstaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

W jednym miejscu tego nie znajdziesz, ze względu na bogatą tematykę ;)

 

Tego się uczy miesiącami a nawet latami. Ja uczę się linuxa cały czas od mniej więcej 3-4 lat można powiedzieć że codziennie a umiem dopiero zalążek linuxa.

 

 

Proponuję abyś zainstalował sobie VirtualBoxa ewentualnie kupił VPSa i tam się uczył + poradniki google.

 

Tak jak wyżej przejrzyj sobie całe HowToForge.com, znajdź odpowiednie distro np. Debiana lub Ubuntu i lecisz po kolei wszystko ;)

Tylko wcześniej poszukaj w google komend na linuxa i sobie wydrukuj albo spisz w notesie jakimś bo jak się uczysz to warto mieć to pod ręką.

 

Sugeruję abyś zaczął od konfiguracji WWW+MySQL+FTP+DNS+Poczta, a później poczytaj jak to optymalizować wszystko. Później przechodź na inne rzeczy bardziej zaawansowane ;)

 

Może w rok opanujesz podstawy ;)

 

Powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja również się podepnę pod temat. Ja zakupiłem sobie kilka książek i to z książek się uczę. Komendy linuksa też mam w podręcznym słowniku :) Teraz ostro się zabrać za to!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ale mam nadzieję że książki + praktyka na jakimś serwerku ;)

 

Bo samej teorii to się nie nauczysz tak łatwo. Jak wykorzystasz od razu w praktyce nabyte umiejętności to 3 razy szybciej wszystko ogarniesz i dostrzeżesz większość zależności, które ułatwią ci życie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja również się podepnę pod temat. Ja zakupiłem sobie kilka książek i to z książek się uczę.

A jakie książki polecasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście polecić coś na temat opcji przy konfiguracji kernela, tricków z /proc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×