Skocz do zawartości
Glibnes

VPS - problem z dyskiem

Polecane posty

Witam,

 

od kilkunastu dni mam problemy z dyskiem na moim VPSie (w ViHost). Otóż, zaczęło się od tego, że codziennie, ok. godziny 2:45 w nocy na serwerze po prostu kończy się miejsce (MySQL wywala error 28, PHP o ile akurat coś zapisuje do pliku wywala błędy zapisu). Jednakże, moje dane zajmują obecnie ok. 8GB dysku, a całkowitą pojemność mam 30GB.

Specjalnie siedziałem po nocy aby sprawdzić, czy jakiś proces nie zaczyna o tej porze zjadać miejsca a potem w jakiś cudowny sposób je zwalniać, ale nic z tego - wszystko jest w porządku, żaden z procesów nie pożera miejsca, a żaden nowy się nie odpala (o tej godzinie nie robię żadnych backupów ani nie uruchamiam dodatkowych zadań).

 

Sprawdziłem jak sprawa ma się z wynikami z "df". Okazuje się, że owszem - na głównej partycji miejsca jest łącznie 30GB, zajęte to te 8, ale dostępne... dostępne jest 0. W panelu VPSa pokazuje mi to samo (czyli 8gb zajętego i 30 GB łącznie). Również dopiero teraz zauważyłem, że podczas dnia, kiedy nie ma problemów z zapisem, df pokazuje "niepoprawne" wyniki dostępnego miejsca (raz jest go kilkaset MB, potem przechodzi do 3GB, a w chwili obecnej mam 12GB, chociaż powinno być 22GB).

 

I teraz pytanie - co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak się tego pozbyć i ew. jak zabezpieczyć się przed tym na przyszłość? I czy nie jest to po prostu przepełnienie serwera matki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Skontaktuj się lepiej z BOK firmy vihost.pl

Oni pewnie podpowiedzą w czym leży problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem dziś w nocy, niestety jeszcze nie odpowiedzieli (może tu zauważą :P)

Dlatego wolałem w między czasie zapytać i tu, a nóż widelec ktoś zna odpowiedź lub przynajmniej coś podpowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I teraz pytanie - co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak się tego pozbyć i ew. jak zabezpieczyć się przed tym na przyszłość? I czy nie jest to po prostu przepełnienie serwera matki?

Zgadza się. Na maszynie-matce po prostu skończyło się miejsce na dysku ;)

A jak się zabezpieczyć... kupić sobie dedyka z wetkniętymi dyskami twardymi. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że nic ci nie będzie podkradać miejsca ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Na maszynie-matce po prostu skończyło się miejsce na dysku ;)

A jak się zabezpieczyć... kupić sobie dedyka z wetkniętymi dyskami twardymi. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że nic ci nie będzie podkradać miejsca ;)

 

Ok, dziękuję za odpowiedź. Pozostaje więc jedynie czekać, aż support odpowie na ticketa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie coś usuwało większe pliki, ale nie pozamykało. Jeżeli po restarcie sytuacja się powtarza, a na wykresach zapełnienia dysku nie widać dojścia do 100% przed opróżnieniem dysku to dostałeś się na ciekawą maszynę-matkę i padłeś ofiarą oversellingu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×