Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Dexieco

3 ADSL i pytanie

Polecane posty

Witajcie, mam teoretyczne pytanie.

 

Mam w domu spięte kable lan z 2 domów (zabudowa domków jednorodzinnych i cała rodzina obok siebie)

Mam do dyspozycji 3 łącza ADSL 2 x Netia (10Mb/s) 1 x Neostrada (20 Mb/s) . Pytanie takie robię serwer gry

na WIN XP wszystkie 3 łącza mam spięte pod PC (Łącze > Router > LAN (komputer) ) 3 karty sieciowe, i teraz pytanie takie, stawiam sobie serwer gry i odpalam go jako Localhost, posiadam odblokowane porty na router-ach oraz domenę no-ip . Czy z każdego łącza teoretycznie będę mógł dostać się na serwer ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, teoretycznie też nie.

Wszystko zależy, czy owy serwer gry binduje się pod konkretne IP/interfejs sieciowy, czy też może pod 0.0.0.0 (czyt. dowolny adres).

Odpal sobie po uruchomieniu owego serwera netstat -a i zobacz, jaki jest adres lokalny nasłuchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanko.. troche jakby na temat... :D

a jest możliwość żeby korzystać z tych trzech łącz jak z jednego? - wiadomo - każde ma inne IP, ale jakby np. puścić ruch przez vps

 

trzy łącza -> vps z vpn -> internet

jest to wykonalne?:D powiedzmy żeby uzyskać sumę prędkości?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl. To, że droga jest dwupasmowa i jedziesz nią dwoma samochodami jadącymi obok siebie, to wcale nie implikuje tego, że szybciej dotrzesz na miejsce, bo rzekomo prędkości obu samochodów się zsumują...

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale z drugiej strony ilosc samochodow (pakietow) na raz moze byc wieksza:-P

 

niby mozna zrobic load ballancing i osoby korzystajace z internetu przez np 2xadsl by mogly byc filtrowane np. po uslugach i ruch moglby byc rozkladany na te 2 lacza. a spojzmy od drugiej strony.

klient moze sie podlaczyc albo przez jedno lacze albo przez drugie (jedno albo drugie ip). a jakby laczyl sie tak:

 

klient -> ip serwera vpn -> wybranie mniej obciazonego lacza -> router do ktorego podpiete sa oba lacza -> serwer z ktorego chcemy cos udostepnic

 

czy dalo by sie cos takiego zrobic?

 

ps. nie pytajcie tylko po co - zastanawiam sie nad tym czysto teoretycznie:-P

 

przepraszam za brak pl znakow ale pisalem z telefonu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, słowo-klucz to rozkładany.

Jak chcesz zrobić load-balancing, czy to metodą klasyfikacji ruchu do kubłów, czy to round-robin to potrzebujesz po prostu nieco bardziej inteligentnego routera. Ale to nadal będzie powiedzmy 2*10Mbit, a nie 20Mbit ruchu ciągłego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie będzie sie dało jednego połączenia rozbić na dwa łącza? (przykład)

przecież co drugi pakiet mógłby lecieć inną ścieżką - użyje takiego stwierdzenia, że działało by to trochę jak RAID 0 w dyskach.

wtedy nie byłoby możliwe uzyskanie max prędkości? (w twoim przykładzie - 20mb/s)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up - a jak wytłumaczysz komputerowi zdalnemu ze ma wysylac dane raz do tego raz do tego? ;)

 

20mbps da sie uzyskac, tylko nie z jednego polaczenia.

Edytowano przez xorg (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy to nie przy wysokich warstwach stosu TCP/IP.

Z resztą, nawet jeśli by się dało, to taka splitowana transmisja rodziła by sporo problemów

i wydajna by nijak nie była. Potrzebne były by dosyć potężne bufory i mechanizmy obsługi segmentacji.

Bo popatrz - jedno łącze jest szybsze, drugie wolniejsze. Więc system odbiorczy zanim scalił by pakiet,

to musiał odebrać jakąś sensowną ilość danych z wolniejszego łącza. No a te pakiety rzucające się

na to szybsze gdzieś musiał by przechowywać... A już niech wystąpi gdzieś błąd transmisji i któreś pakiety

trzeba by powtórzyć... Tragedia się robi.

 

Oczywiście mówimy cały czas o transmisji customer-multihome_wan.

To tak żeby nikt nie obudził się z jakimiś LACPami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc system odbiorczy zanim scalił by pakiet,

to musiał odebrać jakąś sensowną ilość danych z wolniejszego łącza

a jakby własnie nie "dzielić" pakietów? ustawić na komputerze taką wartość MTU, aby routerowi wystarczyło wpakować go w pakiet vpn (nie potrzebna jego fragmentacja. z tego co czytałem narzut przy vpn jest nieduży) i serwerowi wypakować go z tego pakietu vpn i puścić w świat - i w drugą stronę to samo:)

bez żadnych fragmentacji, buforowania itp. że tak powiem "na chłopski rozum".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zatem chcesz wpakować hmm... przykładowo czteromegabajtową empetrójkę do JEDNEGO pakietu?

Z resztą - nawet jeśli by ci się udało, to nijak teściowej do dwóch samochodów jednocześnie nie zmieścisz :P

więc tak czy siak miał byś wysycenie jednej z tych twoich wielu nitek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze myślę to parametr MTU odpowiada za max wielkość wysyłanych pakietów (a tak mnie przynajmniej uczyli:D).

 

Jeśli np. dla łącza max wielkość pakietu to 100 a narzut vpn to około 20 na pakiet to można ustawić na komputerze mtu 80 - i takie pakiety otrzymywałby router który po prostu by je przerzucał przez vpn do serwera (wielkość pakietu + narzut mieści się w 100), który by te pakiety o wielkości 80 słał w świat

rozumiesz mnie teraz?:) serwer i router nie musiałyby buforować, fragmentować itd - wystarczyłoby że by "przerzuciły pakiet" na drugą stronę (wyjście w świat serwera) i wystarczyłoby tylko równomiernie przerzucać te pakiety po dwóch łączach (zakładam że prędkość ta sama).

 

o ile w UDP mogło by to powodować lagi (pakiety mogą dotrzeć nie w tej kolejności) to w TCP pakiety mogą dojść w złej kolejności a i tak wszystko powinno być dobrze

(nie jestem pewien co do tego, że pakiety mogą być w złej kolejności w TCP)

 

ps. oczywiście te wielkości 100, 80 itp to przypadkowe - z tego co wiem neostrada ma MTU 1492.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×