Skocz do zawartości
czerwien

Co potrzebne do założenia strony?

Polecane posty

Witam serdecznie,

potrzebuję pomocy. Chciałam założyć stronę www, ale strasznie to miejscami skomplikowane i totalnie się w tym nie łapię.

Zamierzam stworzyć pewien portal - wiele tematów, do każdego z tematów załączony filmik i pdf (tylko filmik będzie wrzucony na youtube, a na stronie bedzie on z yt wyswietlany - bo da sie chyba cos takiego zrobic?), będzie na nim skromne forum (być może z koniecznością logowania się) - tylko takie by była możliwosć wypowiadania się i zadawania pytań tematycznych. Mam w planach mieć unikalnych użytkowników ok. 10.000 dziennie, chociaż w miesiącu szczytu może być więcej. Wystarczy jeden mail na stronie, choć miłoby było mieć powiedzmy 3 - dla pomocników w razie czego.

 

Pytanie: o czym muszę pomyśleć???

Na pewno domena - chcę z końcówką .pl

Ale co oprócz tego? Hosting? Serwer? Transfer? Nie wiem na co mam zwrócić uwagę. Czy mógłby mi ktoś doradzić i wytłumaczyć jak przysłowiowej blondynce co muszę wykupić i najlepiej gdzie? Bardzo proszę o pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Firma hostingowa

- tutaj na forum, znajdziesz wiele polecanych firm, nie powinnaś mieć problemu z wyborem odpowiedniej

2. Domena

- uważaj na promocje darmowych rejestracji, gdzie potem koszt przedłużenia jest sporo zawyżony (generalnie należy zwrócić uwagę na koszt przedłużenia na następne lata)

- domenę rejestruj na siebie, nie na kolegę czy pomagiera (bardzo ważne w sytuacjach późniejszych sporów, foszków i kłótni)

2. Hosting

- jeśli nie masz jeszcze tych 10k odwiedzin dziennie, to wystarczy mały pakiet hostingu współdzielonego - zaoszczędzisz na starcie (znajdziesz na forum polecane firmy)

- w miarę wzrostu popularności strony, możesz przenieść się na serwer vps lub serwer dedykowany - jednak są to już wyższe koszta

3. Strona

- poleciłbym Ci coś gotowego i darmowego - Wordpress z pluginem forum (na pewno z rejestracją użytkowników, jeśli pozwolisz na pisanie bez rejestracji, to zasypie Cię spam)... dodatkowo można zainwestować paredziesiąt złotych w jakiś ładny szablon, są hostingi które posiadają możliwość instalacji "gotowych stron" - takich jak Wordpress, paroma kliknięciami

 

Przydałaby się też osoba która Ci to "poskleja", w zależności od firmy jaką wybierzesz - być może zrobi to pracownik firmy, być może za darmo... Jeśli nie, to musisz kogoś nająć, kogoś kto to pokonfiguruje i będzie na bierząco pomagał itp. Ewentualnie pisać na forum i się douczać :)

Edytowano przez root.ie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeżeli nie będziesz mieć tych 10 000 użytkowników miesięcznie od samego początku to nie ma potrzeby szukać serwera dedykowanego. Jeżeli natomiast będziesz przygotowywać jakąś dużą akcję marketingową i wiesz że zapewni Ci ona taki ruch już od pierwszych chwil, to warto.

 

Na początek zacznij od zwykłego pakietu hostingowego w jakiejś dobrej firmie, która zapewni Ci możliwość bezproblemowego i płynnego zwiększenia pakietu/przeniesienia stopniowo na serwer VPS w ostateczności na serwer dedykowany.

 

Na co powinnaś zwrócić uwagę

- powierzchnia od 2gb i wyżej ( na początek i tak jej nie wykorzystasz)

- dostępność/ilość dostępnych baz MySql (praktycznie każdy dynamiczny serwis korzysta z takich baz, wordpress, joomla, wszelkiego typu fora internetowe)

- ilość kont pocztowych które możesz utworzyć

- transferu, nie ma potrzeby tutaj pisać bo praktycznie każda szanująca się firma da Ci minimum 3gb w tanim pakiecie

- koszt przedłużenia domen. (o ile koszty zakupu są niewielkie, przeważnie około 12 zł to opłaty za przedłużenie po roku mogą sięgnąć nawet 150 zł, więc uważaj na promocję typu 5 darmowych domen w pakiecie, a przedłużenie po roku za 150 zł)

 

Najważniejsze czego potrzebujesz jednak, to osoba która Ci to ogarnie. Panele administracyjne są różne a jeżeli nie miałaś z nimi wcześniej do czynienia to nawet utworzenie konta pocztowego w domenie może stanowić problem.

 

Tak czy inaczej póki co bierz hosting/serwer www - w sumie to samo tylko nazwy różne, przejrzyj też ranking firm hostingowych tu na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi! :)

 

A jeszcze spytam o jedną rzecz. Bo myślałam, że to jakoś ogarnę, ale widzę, że nie i wolę skupić sie na przygotowanie materiałów.

Mam pewien problem z zaufaniem (tyle sie mówi o oszustwach w dzisiejszych czasach) - jeśli będę miała kogoś, kto mi pomaga z umieszczaniem moich materialow, ze zrobieniem stronki, z ogarnieciem tego wszystkiego od strony technicznej - za darmo bądź za jakiś tam prezent - to jak mogę się zabezpieczyć przed w razie czego jakimiś jego hm... nieprzyjaznym dzialaniem. Czy jak zarejestruję domenę i resztę na swoje dane - czy to wystarczy? Już wtedy nikt, mimo pomocy, nie będzie mógł się o nic dodatkowego ubiegać? :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi! :)

 

A jeszcze spytam o jedną rzecz. Bo myślałam, że to jakoś ogarnę, ale widzę, że nie i wolę skupić sie na przygotowanie materiałów.

Mam pewien problem z zaufaniem (tyle sie mówi o oszustwach w dzisiejszych czasach) - jeśli będę miała kogoś, kto mi pomaga z umieszczaniem moich materialow, ze zrobieniem stronki, z ogarnieciem tego wszystkiego od strony technicznej - za darmo bądź za jakiś tam prezent - to jak mogę się zabezpieczyć przed w razie czego jakimiś jego hm... nieprzyjaznym dzialaniem. Czy jak zarejestruję domenę i resztę na swoje dane - czy to wystarczy? Już wtedy nikt, mimo pomocy, nie będzie mógł się o nic dodatkowego ubiegać? :>

 

 

powinnaś zabezpieczyć swoje interesy spisując umowy z podwykonawcami - na pewno rejestruj domenę na siebie , zawsze to jakaś wartość kiedy serwis się rozwija.

hosting mozesz kupić na siebie , ale w zaden sposób Cię to nie zabezpiecza przed potencjalnym szkodliwym działaniem kogos kto po prostu będzie tam miał dostęp - uzyskany od Ciebie, bo zakładam że podwykonawca serwisu będzie mówiąc w uproszczeniu 'miał dostęp do tego konta' - też warto spisać jakieś umowy o współpracy i zabezpieczeniu własności. Zbieraj korespondencję mailową z podwykonawcami - może to często być pomocne , może być podstawą do stwierdzenia co dana osoba Ci obiecała, czy się wywiązała ze zobowiązania. Jak w kazdym interesie propoponuję Ci podejść do tego na zimno - czasami lepiej policzyc wcześniej i zapłacić określoną kwotę niż liczyć że 'za prezenty' serwis będzie zrobiony tak jak sobie zaplanowałaś - można się i rozczarować, i stracić mnóstwo czasu i defacto pieniędzy fizycznie , chociażby na poprawianie lub co gorsza start projektu od poczatku.

 

Na start projektu starczy Ci zwykle konto hostingowe (jeśli osoba która to ma robić nie posiada swojego środowiska testowego), potem w przypadku uzyskania popularnosci serwisu możesz przenieść wszsytko na vps lub serwer dedykowany - są to po prostu większe koszty i jeszcze więcej trzeba dbać o serwis;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :)

 

To jeszcze jedno pytanie: czy są jakieś dobre, nie za drogie firmy, u których mogłabym wykupić opiekę nad stroną i zrobienie samej strony? Wiem, że są gotowe szablony - chociaż niekoniecznie trafię na taki, który mi odpowiada, ale po drobnych modyfikacjach i dodaniu moich grafik mogłoby być już ok. Tylko czy ktoś ma takie usługi żeby mi to ogarnąć i zrobić?

Bo może faktycznie lepiej nie liczyć na dobrą wolę i prezenciki, tylko coś bardziej profesjonalnego wziąć - tylko co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :)

 

To jeszcze jedno pytanie: czy są jakieś dobre, nie za drogie firmy, u których mogłabym wykupić opiekę nad stroną i zrobienie samej strony? Wiem, że są gotowe szablony - chociaż niekoniecznie trafię na taki, który mi odpowiada, ale po drobnych modyfikacjach i dodaniu moich grafik mogłoby być już ok. Tylko czy ktoś ma takie usługi żeby mi to ogarnąć i zrobić?

Bo może faktycznie lepiej nie liczyć na dobrą wolę i prezenciki, tylko coś bardziej profesjonalnego wziąć - tylko co?

 

Myślę że otrzymasz na PW parę propozycji współpracy:) , jest kilka osób na forum - poczytaj ich wypowiedzi i może wywnioskujesz czy warto podejmować rozmowę - zobacz portfolio , nie zaszkodzi sprawdzić referencje - te wszystkie 'na wyrost' wydawałoby się kroki mogą uchronić Cię przed podejmowaniem współpracy z osobami niekompetentnymi, a takich nie brakuje w każdej branży;)

 

Myślę że jeśli nie masz żadnego doświadczenia, to oprócz samodzielnego kupna domeny dobrze by było jakbyś od takiej osobie, mającej stworzyć serwis, powierzyła (na podstawie umowy) także wykupienie hostingu (także na Twoje dane) . Nie wiem jaki serwis planujesz ale nie daj się wpędzać w wymyślone koszty, zwykły hosting współdzielony możesz kupić za 50zł netto za rok - jak opiszesz co chcesz zrobić za serwis, to osoba mająca ten serwis stworzyć powinna Ci określić jakie wymagania powinien hosting spełniać , na podstawie przewidywanego obciążenia/ilości odwiedzin/funkcjonalności.

 

W razie czego służę pomocą , jeśli masz jakieś szczegółowe pytania pisz na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×