Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Shk

Procesor czy RAM? Co dołożyć do komputera?

Polecane posty

Witam,

szybkie pytanie związane ze sprzętem komputerowym.

 

Obecna konfiguracja :

Pentium IV 1,6 GHz (8KB, 512KB), RAM 512 MB PC3200 200 MHz.

Taaaak. Wiem. Dziadek biggrin.png

 

Co lepiej zrobić? Wymienić procesor na Pentium IV 2,8 GHz (8KB, 512KB) czy dołożyć

jeszcze jedną kość RAM 512 MB PC3200 400 MHz? Płyta sobie poradzi.

 

Ten sprzęt służy dziennie 1h - przeglądanie internetu.

 

Pozdrawiam

i z góry dziękuję za wskazówki.

Edytowano przez Shk (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak tylko 1h dziennie to walnij ram jak częściej to procek ja i tak wolał bym procek a z czasem ram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Dodaj RAMu, do przeglądania netu przez 1h dziennie to taki dziad starczy :) Dodatkowy RAM ułatwi życie podczas przeglądania stron :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja bym na twoim miejscu wrzucił tam ramu więcej tak żeby 1GB było..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procka sensownego pod to gniazdo i tak nie wsadzisz, wymiana na wspomniany przez Ciebie model wcale nie da Ci jakiegoś wielkiego przyspieszenia. Pozostaje dołożyć jeszcze pamiątki, po wsadzeniu drugiej 512-tki poczujesz olbrzymią różnicę. Na 1GB to nawet Win7 na takich kompach daje radę całkiem znośnie działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam rok temu operowałem na takim gruchocie :D 512 to za mało do przeglądania neta zdecydowanie, dodaj kolejne 512 albo 1gb. Mi przy 512 i kilku otwartych zakladkach zaczynało brakować ramu. Ten procesor w zupelności wystarczy do przeglądania neta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamięć przygotowana - czeka na dołożenie.

Zastanawiam się jeszcze czy by nie wymienić tego procesora. Podobne na allegro można dostać za +/- 30zł z wysyłką.

A różnica już będzie znacznie odczuwalna. Jak myślicie?

 

Tutaj miałem do wyboru za free od kolegi - ram albo procesor. Dlatego pytałem, który gratis wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to już zależy czy ci zależy na tym kompie czy nie i czy masz ochotę dokładać czy nie do samego neta taki ci świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy po kilku dniach od dołożenia pamięci, czy będzie odczuwalna różnica.

Jak włożymy np. pamięć 400MHz do płyty obsługującej 200MHz (podobna sytuacja z procesorem)

to jakie mogą być tego skutki? Testował ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

200MHz to prędkość magistrali, pamięci muszą chodzić na 400MHz. Pamięci PC3200, czyli DDRy "jedynki" to właśnie takie RAMy - pod magistralę 200MHz, taktowane częstotliwością 400MHz. Płyty pod te Pentki w większości obsługują wszystkie standardowe prędkości DDRów "jedynek", od 266 do 400 MHz.Procek raczej chodzi na magistrali 200, więc i pamięci na niej powinny pobiec. Ze zgodnością też nie powinno być większych problemów, akurat to były dość mało wrażliwe pamięci, sam mam do tej pory kompa z Turionem (taki mobilny Athlon) i dwie różne pamięci, z różną ilością kostek, ważne że mają ten sam timing i taktowanie. Przy różnych timingach po prostu szybsza kość spowalnia do wolniejszej. Z kości DDR2 a już tym bardziej DDR3 bywa gorzej, potrafią marudzić przy próbie parowania niezgodnych kości, ale wynika to z dwu/trzykanałowej obsługi pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Posiadam tego procka... Nic nadzwyczajnego - do pracy jest ok, ale np. do gier... Tu jest ciężko :)

 

Procek nie jest drogi i możesz w niego zainwestować jeżeli chcesz.

 

 

Jak chcesz przyśpieszyć kompa to pamiętaj że hardware to nie wszystko... Możesz mieć i rakietę a będzie ci się uruchamiać 10 minut :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu masz listę procków, które możesz na tej płycie uruchomić: http://bit.ly/LPl8F9 jednak chipset tej płyty nie pozwala na taktowanie pamięci wyższe niż 266 MHz. Sprawdź, czy kość 400 MHz którą masz będzie chodzić przy takim taktowaniu, niektóre nie chcą biegać poniżej 333.

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za listę. Już znalazłem nową ofertę - najmocniejszy obsługiwany.

Pamięć chodzi, pokazuje 200MHz. Okazało się, że ta już zainstalowana kość fizycznie też jest 400MHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po co ty inwestujesz w takiego strucla? sprzedaj to na części i kup jakąś płytę na LGA775 a do tego:

http://allegro.pl/celeron-440-sl9xl-2-00ghz-512-800-06-i2405979300.html

ten celeron 440 jest wydajności mniej więcej jak p4 3.2ghz z HT....

do tego ten celeron zjada duuuuużo mniej prądu od tego intela. z boxowego chłodzenia zdejmują wentylator i chodzi bez problemu - jest cicho i wydajnie. do tego kupisz kostkę ramu ddr2 1gb za 17zł

zmieścisz się w... 100zł - 150zł w zależności od płyty (za 100zł masz taką płytę full wypas).

a jak ci zbraknie wydajności to tego celeronka podkręcisz na 3.0ghz albo i lepiej...

a jak kiedyś ci zbraknie wydajności... to włożysz w tą płytę albo E1400 - czyli taki celeron tylko że 2x2ghz - albo e2140/2160/2180 (taki troche wydajniejszy pentium 2x1.6/1.8/2.0 ghz.

pozdrawiam

Kszysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory nie włożyłem ani grosza. Dodatkową pamięć dostałem od kolegi.

Zastanawiam się nad procesorem, ale to koszt 15zł.

To co wyliczyłeś jest dopiero nieopłacalne. Sprzęt służy rodzicom.

Codziennie siedzą przy nim może z godzinkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobra... nie opłacalne....;p jakby siedzieli z 10h dziennie to może by się prąd zwrócił po roku a tak to...;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tak rzadkiego i niemęczącego użytkowania spokojnie się taki sprzęt nadaje, szczególnie, że to raczej żywotne cholerstwo i może posłużyć jeszcze wiele lat. Jasne, że najlepiej kupić rodzicom jakiegoś nowocześniejszego laptopa, który będzie szybki, zje malo prądu i do tego będzie można przeglądać net w całym domu (ja tak zrobiłem), ale skoro jest w domu działający komp, to nie rozumiem dlaczego z niego nie korzystać i od razu wymieniać na coś, co tak naprawdę nie będzie wykorzystywane. Do poczty, jakiegoś portalu typu onet czy wp, allegro czy bankowości internetowej (najczęściej odwiedzane przez starsze osoby strony) naprawdę nie ma sensu kupować niczego lepszego. Gorzej będzie, jak rodzicom zachce się np. oglądać filmy (nowe kodeki wymagają mocniejszego sprzętu) czy nawet klipy na YT (no chyba, że w 240px, wtedy ta Pentiawka pociągnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×