Skocz do zawartości
Gość mgr. inż GreeN

Jak wybrać dobry serwer www pod własną stronę internetową ;-)

Polecane posty

Gość mgr. inż GreeN

Witam

 

Na początku chciałbym przywitać wszystkich czytających tn artykuł, jeśli jesteś początkujący w dziedzinie serwerów www - ten temat jest właśnie dla Ciebie. Miłego czytania ;-)

 

 

Na chwilę obecną oferta wiekszości firm hostingowych jest bardzo zbliżona – oferują one kilka rodzajów kont w cenach od jednego do kilkunastu zł miesięcznie, z różnym transferami, ilościami baz danych itp itd.

 

Podstawowym pytaniem na które powinniśmy odpowiedzieć jest: Do czego zamierzam używac tego hostingu? Czy chcę założyć zwykły blog, czy może stworzyć potężny portal? A może chcę zacząć od czegoś małego i powoli się rozrastać? Czy oszczedność kilku funtów miesięcznie ma dla nas znaczenie?

 

 

 

Parametry

 

Prześledźmy na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju hostingu:

 

 

Disk Space

 

Oczywiście im więcej tym lepiej, ale jeżeli zamierzasz postawić tam blog na WordPressie, to 5GB będzie aż nadto. Na Waszym miejscu nie inwestowałbym w nic o pojemności mniejszej niż 1GB. Dla stron serwujących duże ilości plików ta opcja powinna być unlimited.

 

 

Miesięczny transfer

 

Jak wyżej, im więcej tym lepiej. Warto pamiętać ze bardzo dużo firm oferuje konta bez limitów w dobrych cenach. Dla małych stron 5GB to absolutne minimum. Portale serwujące pliki powinny mieć ta opcje jako unlimited.

 

Domeny add-on, domeny zaparkowane i subdomeny:

Innymi slowy ile domen będziecie mogli podpiąć do swojego konta hostingowego. Niektórym wystarczy jedna domena, inni postawia tych domen 5, kwestia zapotrzebowania. Na ogol firmy oferują nie limitowane ilości domen add-on, do zaparkowania i subdomen.

 

Bazy Danych

 

Im więcej tym lepiej – uważam że jedna baza danych powinna obsługiwać jedna stronę. Oczywiście ma przeszkód aby postawić kilka serwisów na jednej bazie danych, ale robi się wtedy pewien bałagan (szczególnie przy importach/eksportach), a bałagan w przypadku baz danych to niezbyt dobra rzecz. Wielu providerów oferuje nie limitowana ilość baz danych.

 

Języki programowania

 

Absolutne minimum to PHP4 oraz PHP5, do tego czasami przydaje się Perl, jeżeli planujecie robić coś w RoR, to oczywiście Ruby i Railsy. Ogólna zasada – im więcej tym lepiej

 

Dostęp FTP i użytkownicy FTP

 

Hosting musi umożliwiać nam dostęp do konta poprzez protokół FTP, jeżeli zaś chodzi o użytkowników to przynajmniej 5.

 

Według mnie ta opcja nie ma zbyt dużego znaczenie – ja na przykład nie korzystam lub jeżeli konfiguruję jakieś konto w domenie, to przekierowywuję cały ruch na google. Problem polega na tym, ze konta u providerów są na ogol dużo częściej spamowane niż gmail, co nie jest zbyt przyjemne. Interfejsy do ich obsługi nie są tez najwygodniejsze. Warto zwrócić uwagę czy usługa oferuje przekierowania.

 

- cPanel

 

 

Panel kontrolny

 

Najczęściej spotykany jest cPanel (do przetestowania tutaj: http://www.cpanel.net/products/cpanelwhm/try-demo.html ), jednak niektórzy providerzy oferują tez swoje autorskie rozwiązania. Ja preferuje cPanel – co standard to standard. Jednak pamiętajmy o tym ze jest to kwestia gustu. Jeżeli provider posiada swój własny panel kontrolny, warto zwrócić uwagę czy oferuje on obsługę baz danych poprzez phpMyAdmin.

 

Support

 

Ważny czynnik – powinien być dostępny 24/7. Na ogol oferowany w trzech systemach:

live support – wygląda to mniej więcej tak, ze na stronie providera można porozmawiać na czacie z obsługą techniczna. najlepsza opcja dla kogoś kto zna się na rzeczy, jednak początkujący mogą się czuć trochę nieśmiało z uwagi na często techniczny żargon

support tickets – wada tego rozwiązania jest fakt, ze czas odpowiedzi może wynosić do 24h, a czasami chcemy znać rozwiązanie już teraz

toll-free numbers – moim zdaniem najgorsza opcja – niektórych rzeczy po prostu nie da się wytłumaczyć przez telefon.

 

Jeżeli jesteś początkującym, dowiedz się czy dostępna jest tzw Knowledge base, najlepiej poparta podręcznikami i instruktażowymi filmikami – kontaktowanie się z supportem w sprawie każdej drobnostki może być deprymujące.

Web builders, szablony, prekonfigurowane skrypty

 

Bez znaczenia, jeżeli są to dobrze, jeżeli nie to tez dobrze, ja nigdy nie korzystam z takich wodotrysków. My potrzebujemy tylko PHP, bazy danych i FTP.

Dostęp poprzez SSH (Secure SHell)

 

Bardzo fajna opcja do zabawy, ale niekonieczna do tworzenia www. Pomimo tego gdybym miał do wyboru pomiędzy hostingiem oferującym SSH oraz hostingiem bez SSH, wybrałbym pierwszy.

 

Backups

 

Warto poczytać czy host robi kopie zapasowe – powinien, ale nie musi (w szczególności tzw Web Hosts). Jeżeli backupy nie są robione to powinniśmy robić je sami, jeżeli są robione to tak czy siak od czasu do czasu powinniśmy zrobić zrzut baz danych.

 

Dodatki

 

Dużo firm oferuje pakiety reklam na facebooku, google czy bingu. Nie są to duże pieniądze – pamiętajcie że te kwoty wystarczają na zaledwie kilka dni przy oszczędnych ustawieniach. Warto je uruchomić dopiero wtedy, gdy wasza strona będzie miała dużo zawartości i będzie skończona.

 

Czas kontraktu

 

Większość providerów wymaga co najmniej rocznych kontraktów, ja preferuje kontrakty dłuższe z dwóch powodów:

 

- dłuższy kontrakt to niższa cena za miesiąc

- nie lubię odnawiać zbyt często umów – rok szybko mija, trzeba pamiętać o zapłaceniu rachunku (w szczególności za domenę)

 

Ma to też swoje wady – jeżeli coś nie jest tak jak trzeba, musimy zacisnąć zęby i przemęczyć się do końca umowy (ewentualnie wykupić hosting gdzie indziej i przenieść serwisy).

 

Server uptime

 

Niby ważna rzecz, ale moim zdaniem wspominanie o tym jest trochę bez sensu. Firmy na ogół chwalą się ze maja 99% uptime, a oznacza to w praktyce że w ciągu doby serwer może nie działać przez ponad 14 minut. Jeżeli byłoby tak w rzeczywistości to zrezygnowałbym po miesiącu z tak “profesjonalnej” usługi.

 

 

 

OK, załóżmy ze znalazłeś providera, który oferuje Ci najlepsze warunki – poczekaj! Nie spiesz się – najpierw poczytaj recenzje hostingu XXX na google. Przykładowe zapytania to “XXX hosting review”, “XXX hosting problems”, “XXX hosting scam” etc. Jestem pewien ze znajdziecie przynajmniej kilkanaście niepochlebnych opinii – warto je przeczytać i wziąć pod uwagę, decyzja o hostingu to decyzja długoterminowa – jestem w 100% pewien że po wygaśnięciu umowy nie zabierzecie swoich baz danych oraz plików i nie przeniesiecie ich na inny serwer (no chyba że będą POWAŻNE problemy z Waszym providerem). Dobrym pomysłem jest więc sprawdzenie stawek obowiązujacych przy przedłużaniu hostingu. Zdarzyło mi się ze provider po rocznej promocji zmienił stawki na sporo wyższe od średnich.

 

 

Podsumowanie

 

 

 

Moim zdaniem większość webmasterów podpada pod jedna z tych kategorii:

Początkujacy

 

Chciałbyś założyć własnego bloga, słyszałeś też że można zarabiać pieniądze na blogowaniu, nie możesz się doczekać momentu gdy zaczniesz opisywać swoje przeżycia, a dolary (czy inna waluta) będą plynąć do Ciebie szeroką rzeką… spodziewasz się tysięcy odwiedzin dziennie, musisz mieć więc szybki serwer, decyzja może być tylko jedna – najdroższa opcja…. STÓJ! Nie tak szybko, daj sobie trochę czasu, może najpierw warto spróbować założyć bloga na darmowych serwerach – przykładowo wordpress.com. Oczywiście są tam pewne limity, ale będziesz mógł tanim kosztem sprawdzić czy blogowanie ci odpowiada, czy jesteś odpowiednio wytrwały i czy ludzie będą chętnie odwiedzali Twoją stronę. Jeżeli koniecznie chcesz mieć własny kawałek internetu, polecam taką konfigurację:

 

- 3 domeny

- 5GB miejsca na dysku

- 10GB miesięcznego transferu

- 3 bazy mysq

- 3 konta FTP

- PHP5

- 25 kont email

- cPanel

 

Średnio zaawansowany

 

Miałeś kilka blogów, wiesz czego się spodziewać, masz pewne oczekiwania, zamierzasz postawić jeden lub kilka serwisów:

 

- nie limitowane domeny

- 50 GB przestrzeń dyskowa

- 100 GB transfer miesięczny

- 10 baz danych

- 25 kont FTP

- PHP4 + PHP5

- 25 kont email

- cPanel

 

 

 

 

 

Mam nadzieje, że ten poradnik was nauczył, jak wy wybierać odpowiedni serwer www dla swoich potrzeb.

 

 

Pozdrawiam.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mgr. inż GreeN

Witam,

 

Dziękuję za poztywną opinię, proszę o przyklejenie tematu ;)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mgr. inż GreeN

@Wyspeka, tutaj nie zgodzę się z Panem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up , Hmm można próbować jakiś tam cudów zza oceanu , ale ja jakoś nie jestem przekonany do tej opcji "unlimited" , wole abym miał wszystko jasne napisane dot. moich parametrów konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mgr. inż GreeN

@Wyspeka, Jedni uwarzają tak jak Pan, inni - inaczej, to już zależy od klienta..

 

Klienta płaci - klient "wymaga" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to by było chyba dopisać że hostingi typu "unlimited" które kosztują 2zł miesięcznie należy omijać szerokim łukiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej niech na wiki to pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@GreeN , No właśnie ale czego "wymaga" jak tam nie ma napisanych parametrów. smile.png

 

@Up , Popieram , można by się jeszcze zastanowić nad tym jednym punktem , ale to już autor zdecyduje.

Edytowano przez Wysepka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

@Wysepka, nie zgadzam się z Panem ! Jest rzecz która jest nieograniczona => ludzka głupota :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Disk Space

Dla stron serwujących duże ilości plików ta opcja powinna być unlimited.

A gdzie można kupić dyski z gumy? Lub innego rozciągliwego materiału.

Poza tym pod takie strony nie ma miejsca na sharedach.

 

Miesięczny transfer

Portale serwujące pliki powinny mieć ta opcje jako unlimited.

Łącza też nie są z gumy. Szkło się ciężko rozciąga.

Uwaga j/w.

 

Języki programowania

Absolutne minimum to PHP4 oraz PHP5

I może jeszcze php3.. ver. 4 to już chyba trochę archeologia.

 

Panel kontrolny

cPanel – co standard to standard.

Jakieś RFC czy cóś? Nie mogę się doszukać tego standardu.

 

Server uptime

Niby ważna rzecz, ale moim zdaniem wspominanie o tym jest trochę bez sensu. Firmy na ogół chwalą się ze maja 99% uptime, a oznacza to w praktyce że w ciągu doby serwer może nie działać przez ponad 14 minut. Jeżeli byłoby tak w rzeczywistości to zrezygnowałbym po miesiącu z tak “profesjonalnej” usługi.

Nie popadajmy w paranoje. Restart czasem trzeba wykonać. Prace jakieś przeprowadzić, etc. Myślę, że w nocy za pare minut niedostępności korona z głowy nie spadnie. A jak ktoś twierdzi, że traci miljony, no to cóż.. czas na rozwiązania za 4 cyfrowe sumy miesięcznie, a nie za 50 zł rocznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla stron serwujących duże ilości plików ta opcja powinna być unlimited.

Gówno prawda.

 

Portale serwujące pliki powinny mieć ta opcje jako unlimited.

Jak wyżej.

 

Jak dla mnie poradnik bardziej nadaje się do działu dowcipy. Ale rozumiem że na forum nie ma takiego działu dlatego wątek został założony tu.

 

 

Chciałbyś założyć własnego bloga, słyszałeś też że można zarabiać pieniądze na blogowaniu, [...] polecam taką konfigurację:

 

- 3 domeny

- 5GB miejsca na dysku

- 10GB miesięcznego transferu

- 3 bazy mysq

- 3 konta FTP

- PHP5

- 25 kont email

- cPanel

 

Na jednego bloga 3 bazy MySQL? 25 kont mail? 5 GB miejsca? Jak to obliczyłeś? Czy skopiowałeś gotową ofertę z jakiejś strony firmowej i stwierdziłeś że jest "idealna" na postawienie jednego bloga?

Edytowano przez Kede (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogólnie jak przeczytałem dużą część artykułu tak do supportu to niby coś jest, ale nic.

Waszym miejscu nie inwestowałbym w nic o pojemności mniejszej niż 1GB.

małe forum na ~1.5kk użytkowników zajmuje z 50MB (razem z bazą)... Jak komuś nie potrzebne to nie bierze 1000GB...

jak wyżej, im więcej tym lepiej.

Nie wystarczy tyle ile trzeba tego transferu?

 

 

bazy danych - tu akurat jest bdb napisane - nie ma się do czego przyczepić...

 

 

Hosting musi umożliwiać nam dostęp do konta poprzez protokół FTP, jeżeli zaś chodzi o użytkowników to przynajmniej 5.

 

moje gdybanie:P:

hmmm mam mały hosting na której trzymam portfolio... a tam moge mieć użytkowników... tylko dwóch?! O NIE CO JA TERAZ ZROBIE?!, ide się powiesić!"

 

- dłuższy kontrakt to niższa cena za miesiąc

rynek "komputerowy" to taki rynek że za ten rok ta usługa będzie kosztować ze 2x mniej...

 

a wracając do pojemności:

jeżeli zamierzasz postawić tam blog na WordPressie, to 5GB będzie aż nadto.

czy:

- 50 GB przestrzeń dyskowa

 

to takie troszkę moje uzupełnienia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×