Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
shak93

Nauka obłusgi vps'a

Polecane posty

Witam

W ostatnim czasie planuje zakupić sobie vps na własne potrzeby i nauczyć się jego obsługi.

Nauczyć chciałbym się stawiać forum, tworzyć bazy mysql itp, serwery głosowe oraz serwery gier.

Nie wiem od czego zaczać naukę więc piszę do was z prośbą o pokierowanie mnie od czego mam zaczać i co muszę przerobić żeby obcykać mniej więcej co i jak.

 

PS. Jeżeli napisałem to w złym dziale to proszę administrację o przeniesienie tematu.

Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Witam

W ostatnim czasie planuje zakupić sobie vps na własne potrzeby i nauczyć się jego obsługi.

Nauczyć chciałbym się stawiać forum, tworzyć bazy mysql itp, serwery głosowe oraz serwery gier.

Nie wiem od czego zaczać naukę więc piszę do was z prośbą o pokierowanie mnie od czego mam zaczać i co muszę przerobić żeby obcykać mniej więcej co i jak.

 

PS. Jeżeli napisałem to w złym dziale to proszę administrację o przeniesienie tematu.

Dziękuję.

 

Poczytaj najpierw o systemie linux, później poczytaj o dystrybucjach, wybierz swoją dystrybucję (polecam debian lub ubuntu) następnie wygugluj jak połączyć się do VPSa gdy to zrobisz to znowu gugle i sprawdz listę podstawowych komend, naucz się tworzyć pliki katalogi, przenosić, kopiować, usuwać, zmieniać prawa do pliku (o nich też poczytaj), później wygugluj jak postawić serwer WWW (apache2 + php + ftp + mysql) i później do każdego z nich jak odpowiednio skonfigurować wszystko (gugle pomoże)

 

Gdy to ogarniesz guglujesz jak postawić serwer CS czy VT/mumble i co tylko sobie życzysz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj najpierw o systemie linux, później poczytaj o dystrybucjach, wybierz swoją dystrybucję (polecam debian lub ubuntu) następnie wygugluj jak połączyć się do VPSa gdy to zrobisz to znowu gugle i sprawdz listę podstawowych komend, naucz się tworzyć pliki katalogi, przenosić, kopiować, usuwać, zmieniać prawa do pliku (o nich też poczytaj), później wygugluj jak postawić serwer WWW (apache2 + php + ftp + mysql) i później do każdego z nich jak odpowiednio skonfigurować wszystko (gugle pomoże)

 

Gdy to ogarniesz guglujesz jak postawić serwer CS czy VT/mumble i co tylko sobie życzysz smile.png

 

Dziękuje za tak wyczerpującą wypowiedź. A teraz takie pytanko znacie jakiś tanie vps na których mógłbym się uczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Biznes-host z tym że polecam płacić za 6 miesięcy w góre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

VirtualBox - na nim możesz uczyć się za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biznes-host z tym że polecam płacić za 6 miesięcy w góre.

 

Proszę czytać moje wypowiedzi ze zrozumieniem tani do nauki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Kopaczewski

Tak jak regdos napisał już wyżej, ściągnij i zainstaluj sobie Virtualboxa.

https://www.virtualb.../wiki/Downloads

 

Musisz umieć też zainstalować jakąś dystrybucje Linuxa wink.png

 

Jeżeli się upierasz jednak przy VPSie i chcesz tracić pieniądze to tanie VPSy ma firma http://hitme.net.pl/serweryvpsxen 19zł miesięcznie.

 

I tutaj też możesz zobaczyć: http://www.vmline.pl/vps_openvz ;)

Edytowano przez Łukasz Kopaczewski (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Proszę czytać moje wypowiedzi ze zrozumieniem tani do nauki.

Ludzie chcą mu pomóc a ten się jeszcze rzuca ....

58zł na 3 miesiące, z tymi parametrami to drogo ?

Wychodzi około 19zł na miesiąc, chyba najtańszy na rynku.

http://budgetvps.pl/ tutaj masz za 14zł, z tym że tym vpsem to możesz jedynie sprawdzić ping i traceroute do siebie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz czasem zajrzeć do mnie. Powinny Cię zainteresować ostatnie poradniki, myślę, że na sam początek do dobra baza. Oczywiście nie wiem na jakim poziomie jest Twoja wiedza, Czy w ogóle ogarniasz PuTTY bo i z tym mają ludzie problemy i czy znasz zasadę działania i budowy systemu chociaż w podstawowym stopniu wink.png

 

Tak na początek:

 

1. Firewall - podstawowa sprawa.

2. SSH - zabezpieczanie.

3. LAMP w 5 minut

 

Może w wolnej chwili napiszę coś o podstawowym zarządzaniu serwerem czyli logowanie, kopiowanie, tworzenie katalogów, prawa dostępu, edytory tekstu itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Witam

W ostatnim czasie planuje zakupić sobie vps na własne potrzeby i nauczyć się jego obsługi.

Nauczyć chciałbym się stawiać forum, tworzyć bazy mysql itp, serwery głosowe oraz serwery gier.

Nie wiem od czego zaczać naukę więc piszę do was z prośbą o pokierowanie mnie od czego mam zaczać i co muszę przerobić żeby obcykać mniej więcej co i jak.

 

PS. Jeżeli napisałem to w złym dziale to proszę administrację o przeniesienie tematu.

Dziękuję.

 

Zainstaluj sobie VMware Player. Virtualbox bywa kapryśny np. blue screeny :)

Postaw sobie od podstaw linuxa i have fun. Jeżeli masz problem z instalają na stronie vmware znajdziesz już go gotowy plik vm ktory deploujesz w vmware.

 

Zacznij od poruszania sie w systemie cd, dir, cat, ls , grepy

potem czytanie logów za pomocą vi lub jak masz zainstalowany mc.

Potem poznaj apt (debian) dowiesz sie jakie źródla będa najbardziej optymalne. Ludzie piszą w sieci co maja w source.list

 

Potem instalacja pakietów via apt (jeżeli chodzi o system debian)

 

Wydaje mi sie ze w kilka dni ogarniesz teorie a potem to juz praktyka ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj sobie VMware Player. Virtualbox bywa kapryśny np. blue screeny smile.png

Tyle używam VB i jeszcze nigdy nie spowodował mi bluescreena, więc nie wiem skąd bierzesz tą wiedzę ;)

VMWare Player jest bardziej ubogi w funkcje od VB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj sobie VMware Player. Virtualbox bywa kapryśny np. blue screeny smile.png

Postaw sobie od podstaw linuxa i have fun.

 

Blue Screeny na linuxie? Tego to jeszcze nie widziałem.

Na Vboxie używałem już prawie każdego systemu (98, XP, W8, MAC OS, kilka dystrybucji linuxa) i nigdy nic się nie wysypało więc nie uważam żeby był kapryśny. No i VBoxa można pobrać jednym kliknięciem bez rejestrowania się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Na DELL T3500 mam blue screeny na virtual boxie.

Dopiero stabilniej mi pracuje player, a w ostatecznosci workstation.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałeś, że to wina Twojego sprzętu? Sprawdź sobie czymś porządnym pamięć ram, procesor, grafikę a nie wprowadzasz ludzi w błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Kopaczewski

Blue Screeny na linuxie? Tego to jeszcze nie widziałem.

Na Vboxie używałem już prawie każdego systemu (98, XP, W8, MAC OS, kilka dystrybucji linuxa) i nigdy nic się nie wysypało więc nie uważam żeby był kapryśny. No i VBoxa można pobrać jednym kliknięciem bez rejestrowania się.

 

Jemu chyba chodziło o to, że VB uruchamiany na Windowsie powodował Blue Screeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

 

Jemu chyba chodziło o to, że VB uruchamiany na Windowsie powodował Blue Screeny.

 

Tak, dokładnie oto "jemu" chodziło .

Dokładniej windows 7 64 bit pro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się ale to nie jest argument w tej dyskusji bo autor chce się uczyć Linuxa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam na początku postawić coś u siebie - najlepiej na czystym debianie/ubuntu. Jeżeli już chcesz VPS'a z prawdziwego zdarzenia za małe pieniądze, wstępnie skonfigurowanego i z dobrą pomocą techniczną, to polecam http://www.vmline.pl/

 

Sam miałem bardzo skromne pojęcie w związku z administracją LAMP-a, nadal próbuję konfigurować PHP, MySQL i Apache'a tak, aby jak najlepiej wykorzystać swoje parametry - co kilkukrotnie kończyło się na mniejszych lub większych problemach i poprawianiu ustawień - ale z czasem już zaczynasz rozumieć co, jak i gdzie. Tutaj muszę pochwalić Pana Artura z vmline.pl za cierpliwość i pomoc wink.png

 

Pamiętaj, że najlepsza jest nauka na własnych błędach.

Edytowano przez Venydar (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×