Skocz do zawartości
neqiu

Jaki sprzęt do nauki i pracy - domowy lab

Polecane posty

Ludzie, nawet 1 rdzeniowy atom powinien dać radę. Pod takie zastosowanie to myślę że i nawet pII by wziął wszystko "na klatę".

 

Imo spokojnie bierz tego Atoma d525, dorzuć mu z 2 gb ram, jakiś dysk WD Green i powinno hulać aż miło.

A jak dla Ciebie to nadal będzie za "prądożerna infrastruktura" to tak jak ktoś wyżej napisał postaw wszystko na tablecie, albo lepiej na liveboxie :x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie mówię że to prądożerne - tablet to ironia jak rozumiem. Ale lepiej postawić coś co będzie załóżmy pobierać ok 60 W niż coś co pożre 750 - prawda? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym kierunku się udaję ;)

 

Ciekawi mnie to, o czym wspomnieliście wcześniej - bootowanie systemu do instalacji z pendriva. Wtedy napęd jest zbędny a w jego miejsce w przyszłości można podpiąć drugi dysk. To chyba rozwiązanie dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, nawet 1 rdzeniowy atom powinien dać radę. Pod takie zastosowanie to myślę że i nawet pII by wziął wszystko "na klatę".

Mam aplikację, która generuje miesięczne zestawienie faktur w pdf przy użyciu biblioteki tcpdf i przy około 1000 pozycji na atomie D510 działa to wolniej (trwa dłużej) niż na Pentium® Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz więc z tym przyjmowaniem na klatę to ostrożnie.

Ale tak czy siak spokojnie można czasami dłużej poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo nie będzie to super szybka machina ale do takiej luźnej pracy stawiam że wystarczy.

Zastanawiam się teraz poważnie nad zaimplementowaniem tam zrzutu bazy i plików z serwera ot taka podręczna kopia.

 

Zostaję przy Atomie 525. Przeglądam akurat opinie o płytach głównych dostępnych na allegro. Do tego dorzucę 4 GB RAM - lepiej zapas mieć i dobry dysk do tego - powinno być super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie - niestety nie mogę edytować poprzedniego postu.

 

Jaki zasilacz polecacie? Wewnętrzny czy zewnętrzny?

Do obsługi dysku twardego + drugi dysk po USB (ma własne zasilanie) raczej nie jest potrzebna jakaś niesamowita moc - prawda?

 

Wybrana już jest płyta Intel D525MW + 2 x 2 GB SO-DIMM DDR3 1066 MHz RAM. Teraz kwestia obudowy i zasilacza właśnie. Dysk dobiorę na końcu :)

 

Co sądzicie o tym:

http://allegro.pl/obudowa-mini-itx-820-01b-zasilacz-zew-70-w-i1970846451.html

W miejsce napędu 5.25" można by wstawić kieszeń na dysk. Czy ma to rację bytu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kieszeń pewnie wstawisz, ale nie taką jak stosowało się 10 lat temu-ugotujesz dysk.

Poszukaj na Allegro ramek 5,25" pod dyski 2,5" lub 3,5", choć mam u siebie w szafce jeszcze dysk 5,25" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo kieszeń nowa ramka też może być czemu nie - dysk nie będzie wyciągany - po prostu żeby miał swoje miejsce.

 

@regdos, jeśli możesz powiedz mi proszę jak wygląda pobór mocy takiego zasilacza? 180 W to już sporo - wiadomo lepiej mieć troszkę mocy w zapasie tylko jak ze sprawnością.

 

Dysk planuję WD z serii Green - 500 GB. Czyli zostaje obudowa + zasilacz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A moje zdanie jest takie, że bez sensu inwestować w stary sprzęt, który już dawno powinien pójść na żyletki. Ekologiczniej i optymalniej by było rozbudować istniejący komputer, jeśli jest w miarę na czasie i skorzystać z wirtualizacji - która również do takich celów została wymyślona. Szczególnie, że pamięci są dosyć tanie. Można dokupić 4-8 GB ram i sobie odpalić serwer w tle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@elcct: a przeczytałeś do czego jest potrzebny ten sprzęt? Pewnie nie bo piszesz coś o starym sprzęcie i wirtualizacji.

 

@neqiu: Ta moc 180W to maksymalna moc zasilacza, tyle ile pobiera cały zestaw to suma tego co wszystkie podzespoły podbierają + to co wynika ze sprawności zasilacza. Ten chieftec ma zaletę, że nie upychasz wszystkiego nogą na maksa, tylko masz trochę luzu na kable, na przepływ powietrza, itp.

Takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@elcct: a przeczytałeś do czego jest potrzebny ten sprzęt? Pewnie nie bo piszesz coś o starym sprzęcie i wirtualizacji.

 

Przeczytałem. Do zadań które wymienia autor (może poza konfiguracją RAID) wirtualizacja nadaje się idealnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@elcct, jeszcze raz opiszę sytuację. Obecnie do pracy służy mi laptop/notebook ASUS z 5 letnim doświadczeniem :) Czasem istnieje potrzeba by laptop powędrował ze mną np. do Klienta a projekty nadal muszą być dostępne w sieci lokalnej - ew. udostępnione Klientowi. Obciążenie minimalne tak sądzę. Nie posiadam komputera stacjonarnego. Więc nic nie da mi dołożenie RAM itp. Zresztą i tak siedzi już tu 3GB i więcej system mi nie obsługuje. To jest główne założenie dla tego serwera. Stary sprzęt - rozumiem że chodzi Ci o te stare serwery w pierwszym poście. Zrezygnowałem z tego na rzecz Atoma.

 

@regdos, dobrze zaraz wygrzebię jak ze sprawnością tego zasilacza - myślę że to dobre rozwiązanie - mogę w razie potrzeby dodać drugi dysk a zasilacz da radę i tak. Rozmiar nie gra aż tak dużej roli ale chciałbym zrezygnować z wielkiej obudowy typu tower. Coś małego i zgrabnego - ta którą pokazałeś jest bardzo fajna. Zaraz poszukam gdzie ją można dostać.

 

Dzięki za konkretne opinie i wskazania na dane elementy - bardzo pomocne odpowiedzi! Dziękuję. Zaraz szukam dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jest dla Ciebie priorytetem jak najmniejszy rozmiar to może coś takiego http://www.chieftec....wer/bt-02b.html

 

Mam taką obudowę, szczerze polecam, atom działa na niej już 6mc cały czas, zasilacz widać że daje radę, przetrwał już nawet dwie burze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi powiedzieć czy bardzo hałasuje ten zasilacz? Różne opinie są na jej temat. Wielkością obudowa mi nie przeszkadza tylko czy głośno pracuje czy też nie? Ponad 10 godzin w jednym pomieszczeniu z serwerem dziennie - da radę znieść?

W sumie hałasuje - do czego można porównać głośność pracy?

Dzięki! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak troszkę hałasuje, (w garderobie mam serwer więc mi nie przeszkadza jak śpie :P) w zasilaczu jest niestety zasilacz z wiatrakiem 60mm więc się szybko kręci. Hałas porównywalny do pracy normalnego PC. w sumie myślę żę powinieneś wytrzymać te 10h jak serwer będzie stał na podłodze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Zastanawiam się jeszcze nad tym:

http://proteus-it.com.pl/p/26/836/cfi-obudowa-mini-itx-2xusb-2-0-zasilacz-150w-czarna-obudowy-pc.html

 

Widziałem tą obudowę na żywo. Niestety nie wiem jak z hałasem. Wymiarami myślę że idealna - jest miejsce na wszystko, nie trzeba nogą upychać :) hehe. Zaleta taka że zasilacz ma 80 mm więc powinien być zdecydowanie cichszy a w razie potrzeby można wymienić:

http://www.komputronik.pl/product/90850/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/AAB_Cooling_Super_Silent_Fan_8_TC_z_czujnikiem_temperatury.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym zasilaczu co mam w mojej obudowie wymieniłem wentylator na http://aab.com.pl/cooling-super-silent-p-2227.html czyli taki jak twój tylko o 1 cm większy, wymieniłem dlatego, że obudowa i zasilacz to były używki i było to słuchać, teraz nic nie słyszę, szczególnie, że mój stacjonarny komputer chodzi o wiele głośniej. Myślę, że głośniej będzie Ci pracował wentylator w laptopie niż ten z zasilacza. A co do obudowy, jak Ci się podoba i ma miejsce to bierz jak Ci pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Laptopa nie słychać :) Wymienione wentylatory i cisza choć hałasował poprzedni dosyć mocno.

No to widocznie mamy komplet :)

 

Mam jeszcze jedno pytanie - czy tego typu płyty główne mają możliwość ustawienia w biosie startowania od razu po podłączeniu do prądu? Nie pamiętam dokładnie jak się to nazywało - chodzi o automatyczny start.

 

Dziękuję wszystkim bardzo za pomocne odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej mojej płycie Intela D510 mam w Biosie opcję After Power Failure, która może przyjmować 3 wartości: Stay Off, Last state, Power On więc ten Twój Intel pewnie będzie miał tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@regdos, dzięki - o to właśnie mi chodziło. Czyli jest to to, czego szukam :)

 

@B0FH, natrafiłem na ten wpis z google już wcześniej :) Moje zakupy to okolice 890 zł, więc niewiele więcej.

 

Ciekawe czy taka jednostka obsłużyła by po instalacji w PCI kontrolera RAID z wyjściem na zewnątrz to odnośnie RAID'a :) To tylko domysły :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Część elementów już dotarła.

 

Odnośnie płyty głównej - są tam dwa złącza SATA więc istnieje możliwość podpięcia dwóch dysków. Zresztą jeden będzie pracował podpięty po USB więc nie jest źle :)

 

Ciekawe jak głośno będzie pracować wentylator zasilacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×