Skocz do zawartości
beginner

Serwer w placówce badawczej

Polecane posty

Szanowni Państwo,

 

moja firma (placówka naukowa) nosi się z zamiarem zakupu serwera dla jednego z projektów (przeszukiwanie baz tekstowych). Dysponujemy budżetem ok. 15 000 zł. Zaproponowano nam serwer (http://www.cisco.com..._c45-587487.pdf) o konfiguracji:

1x UCS C200 M2 Rack Srvr w/1PSU,DVD, w/o CPU, mem, HDD, PCIe crd

2x Gen 2 1TB SAS 7.2K RPM 3.5 in HDD/hot plug/C200 drive sled

1x Rail Kit - UCS C200, C210 and C250 M1 Rack Servers

1x Broadcom 5709 Dual-Port Ethernet PCIe Adapter

2x 4GB DDR3-1333MHz RDIMM/PC3-10600/dual rank 1Gb DRAMs

1x 2.13 GHz Xeon E5506 80W CPU/4MB cache/DDR3 800MHz

1x LSI 1064E (4-port SAS 3.0G RAID 0,1, 1E) Mezz Card

1x UC SUPPORT 8X5XNBD UCS200M1 Rack Svr

1x Battery Back-up

1x Enable RAID 0 Setting

1x Enable RAID 1 Setting

cleardot.gif

Moje 2 pytania brzmią:

1. czy w tej cenie (zresztą promocyjnej) jest sens szukać czegoś lepszego (jako instytucji publicznej zależy nam na jak najniższej cenie, ale i na jakości)? Jeśli nie, czy niniejszy sprzęt uniesie jednocześnie:

- stronę internetową projektu (PHP + MYSQL),

- 2 lub 3 wirtualne VPS dla potrzeb eskperymentalnych projektów, testów itp.,

- narzędzia do przeszukiwania baz tekstowych oparte o Tomcata (tj. zasobożerna JAVA).

2. Jakie pytania warto zadawać przedstawicielowi firmy zaopatrującej nas w sprzęt, na co zwrócić szczególną uwagę?

Jako że jestem w kwestii sprzętu zupełnym laikiem, proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam

beginner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie da się raczej coś mocniejszego dorwać.

 

Tego rodzaju sprzęt spokojnie poniesie wirtualki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się za ok. 10 000 można by było znaleźć o wiele lepszy sprzęt. E5506 to już dosyć stary procesor (2009) dziwne, że ktoś jeszcze go sprzedaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi! Precyzując (na ile może laik):

- dysk: na serwerze nie planujemy przehowywania np. dużych obrazów, a raczej pliki .xml (łącznie max. do 1-2 GB) i bazy danych (MySQL) + eksperymentalnie eXist; niewiele miejsca pewnie zajmą repozytorium SVN i serwer wirtualny pod stronę internetową (Drupal/Joomla/Wordpress)

- pamięć: o ile mogę ocenić, najbardziej pamięciochłonny będzie servlet z indeksem Lucene (działał z niewielką liczbą tekstu przy burst 1GB),

- szafa rackowa.

Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Pozdrawiam

beginner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RAM jest teraz tak tani (przynajmniej te 4x4 GB) że grzech nie kupić ;)

 

W sumie do takiego zastosowania, ja bym zainwestował w SSD dyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Firma, która na podstawie przedstawionej przez Ciebie ( nawet biorąc pod uwagę fakt, iż poniekąd szczątkowej )

specyfikacji zaproponowała taką konfigurację, powinna dostać dożywotniego bana na sprzedaż sprzętu IT na terenie RP.

 

Za 15K brutto można mieć niezłego "potwora", jednakże nie będzie to maszyna cenionej marki.

Złóżcie sobie coś na platformach serwerowych np. Intel, Supermicro, Tyan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Bellerofont: Dziękuję za opinię!

1. Specyfikacja jest szczątkowa, bo, niestety, nie jestem specjalistą! Wiem tylko, czego nam trzeba (testowałem aplikacje na "biednym" VPS i własnym Debianie, wiem, jak działają u kolegów zagranicą), ale już z przeniesieniem oczekiwań na konkretne zakupy mam problem.

2. Próbowałem zestawić już wcześniej proponowaną nam ofertę (gwoli ścisłości: propozycja pochodzi z kwietnia tego roku, być może dlatego wydaje się Państwu tak nieciekawa) z konfiguratorami na stronach internetowych, ale niewiele wskórałem, stąd moje pytanie tutaj.

3. Zależy nam jednak na gotowych rozwiązaniach, gdyż:

a. Nie chcemy tracić czasu na konfigurację.

b. Zależy nam na możliwie długiej gwarancji i prostych jej zasadach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długi support sprzętu kosztuje. No i nie dostaniecie go przy niemarkowym sprzęcie niestety. A markowy sprzęt swoje kosztuje.

 

Jak sami poskładacie sprzęt, to może mieć naprawdę niezłe parametry, tak jak napisał Bell.

 

I co rozumiesz pod pojęciem konfiguracja? Tylko sprzęt? Czy wdrożenie systemu, podział na wirtualki, itp co tam jeszcze chcecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Miłosz:

1. Pisząc o gotowych rozwiązaniach, miałem na myśli właśnie firmowy sprzęt z min. 3-letnią gwarancją. Domyślam się, że to kosztuje. Niestety, nie bardzo jest komu zająć się składaniem... Powoli więc okazuje się, że oferta Cisco jest całkiem atrakcyjna ;)

2. Konfiguracja: instalacja sprzętu w serwerowni, podział na wirtualne, zabezpieczenie serwera. Za rzeczy poważniejsze i bieżącą administrację odpowiada administrator płatny z innych źródeł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. to jak tak, to może przejrzyj oferty np Actina Solar czy ideal.pl albo wspomnianego przez Patrysa powerserver.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł inwestować w 3 letni support dla sprzętu, który za 3 lata pewnie będzie kosztował grosze i jeśli biznes się rozwinie nawet nie będzie spełniać wymagań.

Może się mylę, ale po gdzieś półtora roku, ja bym już ten serwer sprzedawał, aby skompensować inwestycje w coś nowszego.

W IT szybko się wszystko zmienia i 3 lata to naprawdę kosmos...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł inwestować w 3 letni support dla sprzętu, który za 3 lata pewnie będzie kosztował grosze i jeśli biznes się rozwinie nawet nie będzie spełniać wymagań.

Może się mylę, ale po gdzieś półtora roku, ja bym już ten serwer sprzedawał, aby skompensować inwestycje w coś nowszego.

W IT szybko się wszystko zmienia i 3 lata to naprawdę kosmos...

Być może w biznesie tak jest, w nauce (humanistyka!) - 3 lata to średni czas trwania projektu, gdy trzeba zapewnić w miarę bezproblemowe działanie sprzętu, a po tym czasie utrzymać go (już z pieniędzy instytucji, nie zaś grantowych) przez kolejnych kilka lat. O sprzedawaniu itp. nie ma więc mowy. Co do prognozowania np. liczby użytkowników: rzecz ma charakter raczej niszowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Miłosz:

1. Pisząc o gotowych rozwiązaniach, miałem na myśli właśnie firmowy sprzęt z min. 3-letnią gwarancją. Domyślam się, że to kosztuje. Niestety, nie bardzo jest komu zająć się składaniem... Powoli więc okazuje się, że oferta Cisco jest całkiem atrakcyjna wink.png

2. Konfiguracja: instalacja sprzętu w serwerowni, podział na wirtualne, zabezpieczenie serwera. Za rzeczy poważniejsze i bieżącą administrację odpowiada administrator płatny z innych źródeł.

Wybacz, że będę brutalny... nie chcę być niemiły, ale...

 

Jeśli uważasz, że oferta Cisco ze SLA na poziomie ( w tym wypadku ) NBD jest "całkiem atrakcyjna"

dla serwera, który ( z racji funkcji jakie ma pełnić -> vide Twoje posty ) musi działać w trybie 24/7,

a do tego przy tak niskich parametrach obliczeniowych ma:

 

a) umieć parsować non-stop kilku GB'owe pliki tekstowe na 2 marnych dyskach SATA i cienkim kontrolerze RAID

cool.png mieć możliwość stworzenia X maszyn wirtualnych w tym dla najbardziej krytycznych elementów jak WWW/poczta/SQL etc.

c) pomijając a) i cool.png mieć duży zapas CPU i RAM dla procesów Java z punktu a)

 

to albo z choinki się urwałeś, albo jesteś przedstawicielem Cisco.

 

W życiu nie można mieć wszystkiego.

 

( przy założeniu, że nie masz wiedzy i/lub nie chcesz za to wdrożenie brać odpowiedzialności )

 

albo kupujecie IBM/HP w wersji full, dobre CPU, dużo RAM, SASy 15K RPM/SSD,

a do tego SLA dla systemów typu "mission critical"...

 

albo...

 

Twoja firma nie ma kasy i musi się zadowolić tym co łaskawie może jej zaoferować los,

ale w tym momencie nie oczekuj, że na sprzęcie tym zrobisz nie wiadomo co.

 

Proste. Matematyki nie oszukasz. 2+2 zawsze == 4, a nie że być może się uda zrobić z tego 2.5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ bellerofont: Dzięki za uwagi! Zimny prysznic również się przyda. Niestety, na ocenę racjonalności wymagań jest już za późno. Gdy nie można zwiększać budżetu, zmniejsza się wymagania. Rzeczywistość budżetówki.

I słowo wyjaśnienia: nie, nie jestem przedstawicielem Cisco. Raczej urwałem się z choinki: staram się dowiedzieć, czy w ramach określonego dość sztywno (tj. +/- 2000) budżetu da się zakupić serwer o lepszych parametrach niż proponowane przez Cisco, a do tego firmowy i z gwarancją. W cuda nie wierzę, po prostu nie lubię być skazany na jednego producenta i jedną możliwą konfigurację. Stąd moje pytanie na forum.

Pozdrawiam, beginner.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×