Skocz do zawartości
Gość Pokuć

Uszkodzony HDD czy płyta ?

Polecane posty

Gość Pokuć

Sypie mi się system i przy okazji robienia formatu postanowiłem przejść na Vistę Ultimate z XP Pro. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie problem występujący podczas instalacji. W lutym po 4 latach dobrej współpracy mój dysk WD 500 GB postanowił zacząć gubić pliki i konieczny był rozwód połączony z kupnem nowego dysku. Kupiłem jakiś dysk WD za niecałe 200 zeta o pojemności 1 TB, coś z serii green/ eco czy coś w tym stylu. Podłączyłem dysk, potworzyłem w instalatorze partycje, zainstalowałem, zrzuciłem dane z zapasowego. Działało wszystko dobrze aczkolwiek poprzedni dysk działał nieco szybciej (bo i kosztował więcej).

 

Instalowałem już Vistę ze dwa lub trzy razy i nigdy nie było problemów, po ujarzmieniu systemu współpraca układała się bardzo dobrze, po wymianie karty graficznej było jeszcze lepiej bo mogłem dodatkowe świecidełka odpalić takie jak animowana tapeta (wodospad bardzo fajny).

 

Przy stawianiu systemu na nowym HDD chciałem wrzucić Vistę ale były problemy, olałem temat i wrzuciłem XP, instalacja bez problemów. Był problem przy kopiowaniu plików, wywalało mi dość znany błąd do którego odnosiła się pomoc na stronie Microsoft Windows. Dwie próby i przy każdej po iluś % odmawiało dalszego kopiowania. Dzisiaj utworzyłem nową partycję z niewykorzystanych 130 GB i postanowiłem że najpierw wrzucę Vistę a potem rozstanę się z XP za porozumieniem stron (bo jak wywalę Windowsa to nie będzie mi się chciało codziennie na nowo ustawiać na Linux Live CD ustawień).

 

Dziś się pliki wrzuciły ale przy restarcie pojawił się błąd z system32/load, pisało że aplikacja jest uszkodzona i zasugerowało między innymi uruchomienie XP który bez problemów się otwiera i działa. Zastanawiam się co może być przyczyną takiego a nie innego zachowania się instalatora. Płyta oryginalna, ma 4 lata, trzymana w oryginalnym pudełku, brak zarysowań, nie była gryziona. Chciałbym przejść na Vistę bo ma w sobie kilka fajnych funkcji i programów + wizualnie wygląda lepiej niż XP. Na Windows 7 mnie nie stać i mam za słaby sprzęt, poza tym wygląd i interfejs mi nie podchodzi.

 

Chcę zrobić jeszcze jedną próbę ale na innym dysku. Mam włożony ale nie podłączony dysk Seagate 250 GB. Trzymam na nim kopie obecnego dysku + Win XP jako zapasowy jakby ten dysk poszedł (im nowsze tym gorsze, na starym szrocie przez 6 lat mi poszedł tylko raz zasilacz po skokach napięcia). Zastanawiam się czy warto instalować Vistę na drugim dysku. Jeżeli się nie powiedzie to wrzucam XP i instaluje minimum potrzebne do działania. Jak się powiedzie to będzie problem, znaczy że jest coś z dyskiem nie tak.

 

Co robić ? Jakieś sugestie, pomysły ? Chciałbym mieć ów problem już za sobą i skupić się na robocie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A spróbuj odpalić instalacje z USB (np. Viste na pendrive wrzuć). Bo może DVD ci się spierniczył? Nie mieli za długo płytki?

 

 

Ogólnie 70% szans na zwalony dysk a 30% DVD :D Płyta gł 0%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten problem już jakiś czas temu, u mnie powodem była jedna z kości ram, zrobiłem wtedy memtesta i wyszło która i po wyjęciu ok było.

 

I drugim razem jakoś tydzień temu kiedy proca i płytkę zmieniałem. Też z kopiowaniem błąd. Pomogła zmiana kabla SATA i wejscia na plycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpal jakiś live-cd np. linuxa i sprawdź dane smart dysku czy jest wszystko wporządku.

 

Pozatym seria WD Green, jest bardziej przeznaczona do backupów niż do normalnej pracy tak mi się wydaje - ale to by nie tłumaczyło błędów.

 

Z tego co piszesz płyta dość leciwa i pewnie jakieś problemy też może mieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś bad sector na dysku?

 

Moim zdaniem problem jest system plików na dysku,

Użyj tego do formatowania dysku: http://www.softpedia...rmat-Tool.shtml

 

Potem zrób partycję na format plików Visty i spróbuj zainstalować ponownie.

System plików ustawisz np. tym programem: Acronis Disc Directror

Edytowano przez MZone Group (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny problem, pomogło wymuszenie typu transmisji dla tego kanału na LARGE z Auto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

@Kamikadze - Ten napęd od 1 dnia był jakiś dziwny, wkładało się płytkę i czasem mielił około minuty zanim na monitorze pojawił się jakiś efekt. Ale zawsze wszystko się dobrze instalowało, błędów nie było, tackę w napędzie przeczyściłem ale nie była mocno usyfiała, z napędu korzystam przy formacie i przy zmianie NIS na nowszą wersję co roku, resztę programów mam zrzucone z płyt na HDD.

 

@Arkoso - Właśnie robię Memtesta, zobaczymy jaki będzie wynik. W kablach nie bardzo mam ochotę grzebać, mam małą obudową i po zdjęciu pokrywy 1/3 kabli ląduje poza obudową.

 

@Elect - Kupiłem co było akurat pod ręką i za nie duże pieniądze. Oczywiście wolałbym lepszy dysk ale z kasą było słabo. Nie sądzę żeby to dysk był przyczyną, choć cholera go wie. Tylko dlaczego XP działa normalnie ? Chodzi ci o płytę główną czy o płytę z Vistą ?

 

@theONE - przy 33% Memtest nie wykazuje błędów.

 

@MZone Group - System plików z jakiego korzystam to tylko i wyłącznie NTFS. Podczas formatowania zawsze usuwam partycję systemową i tworzę ją od nowa i daję formatowanie zwykłe (bez formatowania nie ma systemu plików). Nie sądzę żeby to bad sector był źródłem problemów, chociaż ostatnio przy włączaniu systemu pojawił mi się bardzo dawno nie widziany CHKDSK/ Scan Disk. Wywalił litanię błędów, ponaprawiał je i więcej się już nie pokazywało nic. Prócz tego mam przy wyłączaniu komputera komunikaty o kończeniu procesów, zazwyczaj jest to explorer.exe, ale mam też komunikat o błędu pamięci, że nie może być coś tam read w pliku 0xcoś tam coś tam.

 

@Aimer - Mów ciut jaśniej, nie siedzę w sprzęcie i nie ogarniam zbytnio pewnych rzeczy.

 

Mam już w Memtest 62% i nic nie pokazuje, popołudniu spróbuję wrzucić Vistę na drugim dysku, jak się nie powiedzie to będę myślał dalej co może być tego przyczyną...

 

Dziękuję wszystkim za porady, mam nadzieję że szybko mi się uda rozwiązać problem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok,

Miałem kiedyś przypadek, że przy instalacji systemu całość "szła" dość wolno. Pomogło ustawienie trybu transmisji z Auto na Large w biosie dla tego dysku, był to dysk na ATA - nie wiem czy taka opcja istnieje dla dysków SATA.

Dokonywało się tego w biosie w pierwszej zakładce najeżdżasz na dany dysk, wchodzisz na niego enterem i były tam różne opcja dla niego, m.in. tryb transmisji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

OK, sytuacja zaczyna być ciekawa. Podłączyłem inny dysk, ten 1 TB odłączyłem, wywaliłem XP, zainstalowałem Viste i wszystko działa poprawnie. Czyżby dysk poszedł ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×