Skocz do zawartości
1976wro

Komponenty do serwera / kolokacja

Polecane posty

Witam,

 

w listopadzie/grudniu tego roku będę uruchamiał serwis ogłoszeniowy. Obecnie bardziej szczegółowo sprawdzam rynek pod kątem wyboru serwera dedykowanego ewentualnie kolokacji w DC. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu i proszę o Wasze opinie gdzie popełniam błąd, na co zwrócić uwagę, która opcja dobra ewentualnie co w niej zmienić. Zależy mi też na określeniu optymalnego zestawu procek/ram/hdd na początek z możliwością rozbudowy wg danych jakie podaję na samym dole (nie wiem jeszcze jakie dane mogą być ewentualnie potrzebne? ). Generalnie wszelkie uwagi mile widziane.

 

1. Dedyk w Polsce do obsługi bazy danych oraz grafiki do ładowania strony wraz z miniaturkami zdjęć oparty na 2x SSD 120gb w raidzie 1 lub 5. Drugi dedyk na OVH jako baza do zdjęć i video. W OVH pod zdjęcia myślałem o 2x http://www.ovh.pl/se...g_2011_xxxl.xml

 

 

2. Serwer własny wstawiony w kolokację w Polsce oraz jak wyżej drugi dedyk na OVH.

 

 

Szacunkowe dane jakie zebrałem:

 

1. userzy Polska 65%

2. userzy Europa 25%

3. Userzy pozostali 10%

4. odsłon dziennie 100 000

5. ładowana strona max 750kb (wraz z miniaturkami)

6. ładowana strona główna 120kb

7. duży ruch powiadomień w postaci e-maili - około 50 000 maili dziennie - każdy około 50kb

8. ruch e-maili z załącznikami około 10 000 e-maili - każdy 300kb wraz załącznikiem

9. System Debian 64bit

10. Baza danych Postgre

11. Transfer roczny na zdjęcia, filmy około 5000TB - dlatego OVH bo 10 zł / 2TB...

12. Zapotrzebowanie na dyski dla foto/video - 100TB czyli około 200TB z RAID

13. zapotrzebowanie na bazę danych wraz z miniaturkami około 60GB czyli około 120GB w RAID

14 Transfer z bazy około 4TB miesięcznie

 

W związku z powyższym na do Was prośbę o oszacowanie parametrów procesora do bazy i procesora do ładowania plików graficznych/video oraz wielkości pamięci RAM.

Jakie najoptymalniejsze dyski zastosować? Co powinien mieć serwer pod kolokację ? Jaka karta RAID, zasilacze ? Chciałbym serwerami zarządzać zdalnie - czyli co jeszcze jest do dokupienia ?

 

Czy warto się pchać w serwery używane dostępne np. na Allegro marki DELL, HP ? Kupując taki serwer czego się wystrzegać ? A może całość skolokować bez korzystania z OVH ?

 

 

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

1976wro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie polecam ci rozmowy z kilkoma firmami na forum: castpol.pl , ionic.pl , baltic data center , uphost.pl , krdc.pl

Oprócz indywidualnego podejścia zapewne będziesz miał lepszą opiekę niż w ovh no i coś utargujesz.

Edytowano przez sshd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z tą firmą: http://sys-com.pl/

Jest to to ten sam właściciel, który został polecony w poprzednim poście przez SSHD: castpol.pl

Dostaniesz pełną pomoc przy uruchomieniu takiego serwera/kolokacji i profesjonalne doradztwo.

Edytowano przez MZone Group (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Skontaktuj się z Baltic Data Center, dostaniesz ofertę indywidualną dostosowaną pod twoje potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

uphost.pl

Jaja sobie robisz? Przecież nie mają nawet własnej infrastruktury... pomijając inne kwestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robisz? Przecież nie mają nawet własnej infrastruktury... pomijając inne kwestie.

 

Co prawda to prawda. ; )

 

Jeżeli Miłosz z castpol.pl, znajdzie dla Ciebie czas to na pewno warto się zainteresować jego ofertą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie będę nie miły... bo nie mogę :)

 

Ależ moim celem nie było bycie niemiłym... po prostu nie pasujesz do tej listy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak widać osoba, która korzysta z usług uphost twierdzi inaczej.

 

To właśnie tę osobę wyprowadzam z błędu. Nie wiem w ogóle po co to ciągniesz. Masz chociaż swój własny serwer? Bo w OVH to chyba nie kolokacja? Nie ważne. Po prostu daj spokój.

Edytowano przez tym (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie polecam ci rozmowy z kilkoma firmami na forum: castpol.pl , ionic.pl , baltic data center , uphost.pl , krdc.pl

Oprócz indywidualnego podejścia zapewne będziesz miał lepszą opiekę niż w ovh no i coś utargujesz.

 

O co chodzi z opieką ? Polskie firmy przegrywają jeśli chodzi o możliwości i cenę łącza pod każdym względem z OVH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien? Patrząc na oferty tutaj: http://www.webhostingtalk.pl/topic/33156-ciekawe-oferty-quadow/ - to oferta OVH jest raczej do tyłu w stosunku do tego co oferuje się u nas jeśli chodzi o sprzęt. Za cenę podobną do ofert od malu czy Ultimahost masz w OVH raptem przestarzałe Core 2 Duo z 4 GB RAM.

 

Łącze to inna sprawa, bo oferowany ruch jest u nas mniejszy, ale nie każdy potrzebuje 10 TB transferu. Zresztą dla serwera z dyskami SATA to raczej czysto marketingowa ilość traffiku..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt w OVH jest lepszy od tego co oferuje się w Polsce, przepustowość jest lepsza i też cena za TB przesyłania kładzie na łopatki.

W Polsce nie mają konkurencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No skoro dla Ciebie pecet z Intel Core 2 Duo i 4 GB RAM za 245 zł brutto jest lepszym sprzętem od budżetowego, ale mimo wszystko serwera HP DL 120 z czterordzeniowym Xeonem E3 i 8 GB RAM za 270 zł brutto.. ;)

 

Lepsza przepustowość, czasami tak, często nie.. test z noc.gts.pl mówi sam za siebie:

 

OVH:

2011-10-21 23:54:55 (2.62 MB/s) - `100mb.gts' saved [102400100/102400100]

 

HostingCenter (PL)

2011-10-21 23:55:26 (8,92 MB/s) - zapisano `100mb.gts' [102400100/102400100]

 

 

Ultimahost (PL)

23:55:45 (9.95 MB/s) - `10mb.gts' saved [10240010/10240010]

 

(w dodatku serwer w OVH jest pusty, pozostałe dwa mają robotę). Tak więc nie zawsze OVH jest lepszym rozwiązaniem, choć rzeczywiście, jeśli chodzi o cenę za 1 TB nie mają sobie równych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bez sensu są w Polsce oferty typu za serwer 100mbps damy ci 5TB i cena serwera 299pln, a koszt kolejnego TB np. 69 za gb czy tb

W niektórych firmach bardziej opłaca się wziąć kolenego dedyka niż płacić za transfer ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Nie patrzcie na NISKIE ceny OVH gdzie mają was w dupie jak coś się zepsuje. Patrzcie na JAKOŚĆ gdzie jak coś pierdyknie to macie full kompleksową obsługę bez stresu i nerwów. Temat wałkowany od wielu lat, ostatnio mocniej bo ja cisnę w tym kierunku, bo po co psuć rynek i wywalać pieniądze w błoto jak można mieć porządną obsługę, gwarantowaną jakość za lepsze pieniądze. A potem lamenty na WHT i szukanie firmy na gwałt bo złe i niedobre budżetowe zagraniczne serwerownie sa be i w ogóle łobuzy wywaliły jednego i drugiego albo się samo coś zesrało a technik OVH jest zajety konsumpcją żaby...

 

Jeżeli ktoś uważa że lepszy jest tańszy Quad od markowego sprzętu bo jest TAŃSZY to proponuję skorzystać z rady Pawła Najdka którą wygłosił w TVN - skorzystać z pomocy osoby kompetentnej podczas dokonania wyboru serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak miałem coś zepsutego, to nie mieli mnie w dupie i naprawili szybko. Ja bym z chęcią wynajął jakąś firmę w Polsce, ale nie dość że oferty są na słaby sprzęt, to nikt mi nie obsłuży peak 500mb/s za te pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki ruch to obsłuży nawet modem v.90.

Bo co to jest w końcu 500 milibitów / 0.5 bita na sekundę?

 

typo pół giga bita na sekundę w szczycie. Żadna firma w Polsce nie ma takiej oferty w cenie jak na zachodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mb (milibit) != Mb (megabit) != MB (megabajt)

Piszecie takie dziwne skróty, a tu trafi się wam złośliwiec dający dokładnie to, co wyspecyfikowaliście, to będziecie go od oszustów i złodziei wyzywać (aka niedawne aukcje na allegro pendrive o pojemności mierzonej w gigabitach).

 

A co do łącza - to faktycznie, porządnego łącza w tej cenie nie znajdziesz.

Ale jakieś "budżetowe" wypychające tpnet przez Frankfurt, a resztę polskich załatwiające węzłami peeringowymi to można i by gdzieś tam wytropić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się myli. ok. 40-50 megabajtów na sekundę 80% traffic z Polski. Ale się zastanawiam na wzięciem dedyka na małe pliki, by stał w pl, coby ludzie te pare ms poczekali mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi. Z data center na pewno się skontaktuje aby porównać oferty. Co do OVH to jestem świadom tego, że jest to zagraniczne DC i kontakt w razie awarii może być utrudniony. Ale nie uważam też, że szczególnie trzeba się spodziewać padu całego serwera a jedynie HDD lub zasilania. A podając w linku serwery wskazałem takie które będą miały redundantne zasilanie a dyski będą w hard raid więc wymiana też nie powinna nastręczać problemów.

Generalnie jest sporo negatywnych opinii o OVH szczególnie o support bo to, że sprzęt nawala to się zdarza wszędzie. Ale czy jest na forum osoba mająca serwer serii HG i mająca szczególne problemy z supportem ? Dlaczego o to pytam ? Bo mam takie wewnętrzne przeświadczenie (może się mylę), że serwer np w Atmanie z serii ECO będzie inaczej traktowany podczas awarii niż serwer u nich skolokowany. A może zamiast OVH proponujecie inne rozwiązania ? Czy nie ma opóźnień z OVH a tym samym po kliknięciu w miniaturkę sama fotka będzie się ładować po 5s. ?

 

Ale wracając do tematu.Czy Macie jakieś sugestie apropos samego sprzętu jakie powinien spełniać wymagania ?

Może są jakieś sposoby policzenia/oszacowania ile będzie potrzebne na serwer od bazy danych oraz od fotek/video: RAMu , GHz, jakie HDD optymalne itd ?.

 

ps. czy dobrze sprawdziłem, że www.dobreprogramy.pl są na OVH ?

 

EDIT:

A może pod pliki foto/video coś z Amazona ? Jakaś chmura ? Ale powiem szczerze, że nie za bardzo potrafię się połapać w tym Amazonie za co ile się płaci jak to działa itd...

 

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

1976wro.

Edytowano przez 1976wro (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam serwer serii EG i miałem jedną awarię w tym roku o której nie wiedziałem. OVH umówiło się ze mną by zrobić reset i wymienić część w najlepszym czasie dla mnie - i tak właśnie było. Inny serwer który posiadam działa już kilka lat bez downtime.

Żadna firma w Polsce nie może się równać pod względem łącza i cen w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

do użytkownika elcct - zatem można przyjąć, że nie jest tam najgorszy support ze wszystkich ? A możesz podać linka na forum albo priv do strony jaką masz na OVH abym zobaczył jak się ona sprawuje w sensie szybkości od strony użytkownika ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×