Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Hpbf.pl

Az.pl - pytanie o domenę

Polecane posty

Mam pytanie odnośnie rejestracji darmowych domen .pl w serwisie az.pl. Normalnie sam bym sobie z tym poradził, ale ja nie ogarniam języka prawnego zastosowanego w ich regulaminie, więc zapytam się tutaj:

Czy jest przymus ponownego opłacenia domeny za zero złotych po roku?

Gdybym był jak każdy inny dzieciak, na pewno bez żadnej myśli od razu bym zarejestrował, w każdym regulaminie widnieją kruczki więc wolę się upewnić.

 

Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nawet gdziekolwiek widnieją takie kruczki, o jakich mówisz, to są niezgodne z obowiązującym prawem i możesz je olać (tak było np. z firmą domeny.pl i ich chorymi regulaminami i późniejszym ściganiem klientów). AZ tego nie stosuje, nie ma przymusu przedłużania domeny, jednak pamiętać musisz, że przedłużenia u nich są dość kosztowne, a o ile mi wiadomo nie w każdej promocji dostaniesz za darmo kod authinfo niezbędny do przeniesienia domeny do innego (tańszego) rejestratora. Tak więc wymuszonym przedłużeniem się nie przejmuj, sprawdź tylko jak wygląda sprawa wydania authinfo. Ja swego czasu coś u nich rejestrowałem za zydla chyba i authinfo dostałem za friko, ale teraz może być inaczej.

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mSurf.eu

Jeżeli nawet gdziekolwiek widnieją takie kruczki, o jakich mówisz, to są niezgodne z obowiązującym prawem i możesz je olać (tak było np. z firmą domeny.pl i ich chorymi regulaminami i późniejszym ściganiem klientów). AZ tego nie stosuje, nie ma przymusu przedłużania domeny, jednak pamiętać musisz, że przedłużenia u nich są dość kosztowne, a o ile mi wiadomo nie w każdej promocji dostaniesz za darmo kod authinfo niezbędny do przeniesienia domeny do innego (tańszego) rejestratora. Tak więc wymuszonym przedłużeniem się nie przejmuj, sprawdź tylko jak wygląda sprawa wydania authinfo. Ja swego czasu coś u nich rejestrowałem za zydla chyba i authinfo dostałem za friko, ale teraz może być inaczej.

 

Z tego co zauważyłem, to jednak AZ jest raczej fair wobec klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nawet gdziekolwiek widnieją takie kruczki, o jakich mówisz, to są niezgodne z obowiązującym prawem i możesz je olać

Podpisanie trzyletniej umowy na komórkę też jest niezgodne z obowiązującym prawem ;) ?

Sytuacja jest przecież ta sama - ale w tej branży dziwnie się utarło, że domena to tylko rok i po tym zwalnia się z jakiegokolwiek obowiązku płacenia za nią.

 

PS: Inną sprawą jest etyka firmy, dosyć hmm... mało informująca klienta w co się pakuje - i to raczej do tego (a nie do samych "długoterminowych" umów) były zastrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kafi, ale tak czy inaczej jakoś nikt już takich sztuczek nie stosuje, co świadczy o (przynajmniej częściowej) normalizacji obrotu usługami i produktami wirtualnymi.

Jeszcze jedno - porównanie z abonamentem telefonicznym nie do końca mi tu pasuje. W przypadku telefonu, podpisujesz umowę na konkretny okres, po którym ona wygasa. W przypadku domen podpisywałeś umowę na rok (bo na taki okres brałeś domenę) z obowiązkowym przedłużeniem o kolejne lata. I tu nie chodziło o etyczność takiego postępowania, tylko o najzwyklejsze łamanie obowiązujących przepisów prawa cywilnego i handlowego (co zapewne potwierdzić mogą firma domeny.pl i jej prawnicy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W przypadku domen podpisywałeś umowę na rok (bo na taki okres brałeś domenę) z obowiązkowym przedłużeniem o kolejne lata.

To wszystko kwestia twoich dopowiedzeń, a nie treści. Bo to ty sobie ubzdurałeś, że skoro nask rejestruje domenę na rok, to umowę z usługodawcą-registrarem też podpisujesz na rok.

Dla mnie to ewidentnie *nieświadoma* lojalka na trzy lata, z okresem rozliczeniowym rocznym.

 

Dowcip z wielkim rabanem był taki, że oni niedostatecznie dobrze informowali o tym, a nie o tym, że podpisanie sobie trzyletniej lojalki na utrzymanie domeny jest bezwzględnie nielegalne.

 

tak czy inaczej jakoś nikt już takich sztuczek nie stosuje

Oj, żebyś się nie zdziwił. Chociażby sprawa rejestracji domeny .at :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.az.pl/dom...ny_pid_259.html

http://www.az.pl/dom...eny_pid_86.html

 

Oba te regulaminy są dla mnie jasne, wydają kody authinfo, nie jest napisane, że musisz u nich przedłużyć domenę (tak jak to jest napisane np. w regulaminie Nazwa.pl przy przenoszeniu). Nie masz więc czego się obawiać, ale jeśli już dają te domeny za darmo to nie wykorzystuj tego i jeśli będziesz przedłużał to u nich. :)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(tak jak to jest napisane np. w regulaminie Nazwa.pl przy przenoszeniu)

 

tutaj chyba się mylisz jakiś czas temu przenosiłem domeny z nazwa.pl zakupione za złotówkę i za zero złotych. Trzeba było je przedłużyć na kolejny rok żeby otrzymać kody authinfo. Oczywiście był brane w promocji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tutaj chyba się mylisz jakiś czas temu przenosiłem domeny z nazwa.pl zakupione za złotówkę i za zero złotych. Trzeba było je przedłużyć na kolejny rok żeby otrzymać kody authinfo. Oczywiście był brane w promocji.

W sensie chodziło mi o to, że właśnie w nazwa.pl jest odwrotnie niż w az.pl czyli tak jak piszesz.

 

 

13. Przed przeniesieniem domeny, zarejestrowanej w ramach promocji, do innego usługodawcy przed upływem pierwszego rocznego abonamentu, Klient zobowiązuje się do przedłużenia domeny w NetArt na kolejny rok.

W az.pl tego nie ma.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×