Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
laxton

Registrant, Admin, Tech

Polecane posty

Vitam. MOje pytanie dotyczy WHOIS.

Mianowicie jak sprawdzam domene *.org to ma dane dotyczace:

-Registrant

-Admin

-Tech

Kim jest Registran, kim Admin i kim Tech??

Na moje myslenie Registrant to osoba ktora (dla przykladu) ma dostep do Panelu Klienta w nazwa.pl, Admin do Abonent domeny (ustanowiony przez Registrant), Tech - Admin domeny (????)

Jezeli jest tak jak ja mysle to prosze o potwierdzenie, jezeli inaczej to prosze o wyjasnienie.

dzieki, pozdrawiam

Laxton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Registrant - O ile sie nie myle, są to dane rejestratora, czyli miejsca w którym została zarejestrowana, np. przy domenach z AZ.PL jest tam "Albert Jerka AZ.PL" czy jakoś tak

 

Admin - Prawny właściciel domeny

 

Tech - Np. przy rejestracji domeny w az.pl podaje sie oddzielnie dane wlasciciela i osoby odpowiedzialnej technicznie za ta domene, zatem to jest chyba to drugie.

 

Jeśli wprowadzam usera @laxton w błąd, to przepraszam i prosze mnie poprawić, ale wydaje mi się że dobrze mówie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Registrant to właściciel domeny - powinny byc Twoje dane

Admin to firma lub osoba administrująca domena. I tutaj parę słów wyjaśnienia. Jeżeli chcesz swobodnie dysponować domeną powinny być Twoje dane, a szczególnie zawsze aktualny adres mailowy.Na adres mailowy wpisany w kontakcie administracyjnym wysyłane są wszystkie informacje od właściwego rejestratora domeny (nie mylić z polskim rejestratorem) Np w przypadku transferu - przeniesienia domeny do innego rejestratora potwierdzenie transferu wysyłane jest na adres wpisany w kontakcie administracyjnym. Jeżeli nie jest to Twój adres możesz łatwo pozbyć się domeny. Bardzo często polscy rejestratorzy wpisują tam swoje dane.

Tech to kontakt z firma, osobą odpowiedzialną za wpisy domeny na serwerach DNS, ale ten zapis nie ma większego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×