Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
CashNet

Expirowanie sie polskich domen

Polecane posty

Czy w przypadku polskich domen okres "wygasania" wyglada tak samo jak przy domenach globalnych? Czy moze inaczej? Ktos moze wytlumaczyc lub podzielic sie linkiem gdzie jest to opisane dla domen pl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku domen polskich sprawa wyglada nieco inaczej.

Domena jest blokowana przez okolo miesiac (nie jest to dokladnie 30 dni, zeby utrudnic przejmowanie domen) w tym czasie tylko Ty mozesz ja przedluzyc.

Potem staje sie wolna i hulaj dusza piekla nie ma.

Szkoda tylko, ze NASK ogranicza ilosc zapytan do whois :) bo inaczej przejmowanie domen byloby latwiejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

a co z

Trwa postepowanie wyjasniajace dotyczace nazwy domeny xxxxx.pl
? Jeszcze miesiąc do terminu wznowienia a juz taki komunikat widnieje ?!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W przypadku domen polskich sprawa wyglada nieco inaczej.

Domena jest blokowana przez okolo miesiac (nie jest to dokladnie 30 dni, zeby utrudnic przejmowanie domen) w tym czasie tylko Ty mozesz ja przedluzyc.

Potem staje sie wolna i hulaj dusza piekla nie ma.

Szkoda tylko, ze NASK ogranicza ilosc zapytan do whois :) bo inaczej przejmowanie domen byloby latwiejsze.

Nie do końca jest tak.

Domeny polskie utrzymywane przez NASK nie wygasają w określonym czasie. Domena może być aktywna jeszcze nawet przez wiele lat a NASK upomni się o płatność do właściciela nawet po kilku latach. Chyba że właściciel w okresie wazności domeny zrzecze się jej pisemnie.

U rejestratorów sprawa wygląda inaczej. I wszystko zależy od rejestratora. U jednych domena jest usuwana zaraz po terminie wygasnięcia. U innych domena jest zablokowana przez okres około 30 dni (ale nie jest wtedy widoczna w sieci). Niektórzy rejestratorzy udostępniają możliwość usunięcia domeny po wygaśnięciu przez własciciela. I może on to zrobić w róznym okresie - po 2 , 10 20 dniach.

 

Wysłany 12th Styczeń 2006, 16:19:

 

a co z
Trwa postepowanie wyjasniajace dotyczace nazwy domeny xxxxx.pl

Taki komunikat pojawia się zaraz po wygaśnieciu ważności domeny. Domena nie jest już widoczna w sieci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Czyli biorac pod uwage samych rejestratorow to:

Jesli we whoisie jest data utworzenia np. 01.01.2005 to data expirowania to 01.01.2006 i wtedy w zaleznosci od rejestratora od 1 do max 31 stycznia status domeny bedzie "Trwa postepowanie wyjasniajace dotyczace nazwy domeny xxxxx.pl". Jesli user przedluzy to znow bedzie zarejestrowana, a jesli nie to max po 30 dniach bedzie mozliwe zarejestrowanie jej przez innych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm... Czyli biorac pod uwage samych rejestratorow to:

Jesli we whoisie jest data utworzenia np. 01.01.2005 to data expirowania to 01.01.2006 i wtedy w zaleznosci od rejestratora od 1 do max 31 stycznia status domeny bedzie "Trwa postepowanie wyjasniajace dotyczace nazwy domeny xxxxx.pl". Jesli user przedluzy to znow bedzie zarejestrowana, a jesli nie to max po 30 dniach bedzie mozliwe zarejestrowanie jej przez innych?

W WHOIS polskich domen nie widać na jaki okres domena jest zarejestrowana. Ale jeżeli była zarejestrowana np 01.01.2005 i po 1 stycznia 2006 jest komunikat 'Trwa postepowanie wyjasniajace dotyczace..." to domena w kazej chwili może trafić z powrotem do rejestracji, a na pewno po 30 stycznia (plus minus pare dni aż NASK ją całkowicie uwolni) Ale w tym okresie 30 dni może zostać przez właściciela jeszcze odnowiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

no to dziwna sprawa bo domena miała date rejestracji bodajze 15 lutego więc jeszcze jest troche czasu. ale ok, dzieki z ainfo, bedę codziennie sprawdzał co się znia dzieje. polowanie czas zacząc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to dziwna sprawa bo domena miała date rejestracji bodajze 15 lutego więc jeszcze jest troche czasu. ale ok, dzieki z ainfo, bedę codziennie sprawdzał co się  znia dzieje. polowanie czas zacząc :)

Zobacz dokładnie jaka jest data rejestracji domeny. Może patrzysz na datę modyfikacji. Albo domena jest utrzymywana przez NASK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

data rejestracji to okolice 15 lutego, data modyfikacji - te same okolice rok poźniej. Tak, domena jest utrzymywana przez NASK. W tej chwili jest tylko ten komunikat, wszystkie dane znikły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
data rejestracji to okolice 15 lutego, data modyfikacji - te same okolice rok poźniej. Tak, domena jest utrzymywana przez NASK. W tej chwili jest tylko ten komunikat, wszystkie dane znikły.

NASK może ale nie musi usunąć domeny która nie została oplacona na następny okres. Tak jak napisałem wcześniej może upomnieć się o swoje należności nawet po 2 latach. Jeżeli jednak firma mająca domenę juz nie istnieje (nie można dotrzeć do własciciela domeny) NASK taką domenę "puści" Ale może być też tak jak wskazuje WHOIS, że o domenę toczy się jakiś spór.

Musisz jednak polować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

spór? wątpie. to nic nieznaczaca domena, dla mnie ma wartosc sentymentalna bo bylem jej "wlascicielem" kilka lat temu a potem w pewnych okolicznosciach stracilem. pod tym adresem od roku juz nic nie bylo wiec tak podejrzewalem ze szlag ich trafil. mam nadzieje, z enask nie bedzie tak dlugo tego trzymal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spór? wątpie. to nic nieznaczaca domena, dla mnie ma wartosc sentymentalna bo bylem jej "wlascicielem" kilka lat temu a potem w pewnych okolicznosciach stracilem. pod tym adresem od roku juz nic nie bylo wiec tak podejrzewalem ze szlag ich trafil. mam nadzieje, z enask nie bedzie tak dlugo tego trzymal.

Jeśli domena była rejestrowana bardzo dawno temu, to sytuacja może wyglądać jeszcze inaczej. W zamierzchłych czasach swoich początków NASK rejestrował domeny nie na rok, tylko jednorazowo. Jak przeszli na system roczny, to wcześniejszym domenom zmieniono okres rozliczeniowy na roczny, licząc od 1 stycznia. Więc w takim wypadku może być tak, że data rejestracji jest zupełnie inna, a faktyczny okres wygaśnięcia - inny. Ale to taki wyjątek wyjątkowy i raczej na 90% jeśli obecny dysponent jej nie opłaci, to powinna się zwolnić wkrótce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

yea yea yea.. kupilem. moja ukochana domenkę :) dzisiaj zwolnila sie blokada. moj post w tym watku jest z 12 stycznia i chyba w ten dzien albo dzien wczesniej wlaczyla sie blokada wiec mozna sobie policzyc ile to trwalo w moim przypadku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yea yea yea.. kupilem. moja ukochana domenkę :) dzisiaj zwolnila sie blokada. moj post w tym watku jest z 12 stycznia i chyba w ten dzien albo dzien wczesniej wlaczyla sie blokada wiec mozna sobie policzyc ile to trwalo w moim przypadku :)

Szczesciaz :) Ja teraz na 3 czekam ... zobaczymy, 3majcie kciuki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy 30 dni po wygaśnięciu domeny do możliwości jej zarejestrowania to reguła?

 

wydaje mi sie ze duzo domen jest już dostepnych do zarejestrowania o wiele wczesniej niz 30 dni po wygasnieciu, wiec jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×