Skocz do zawartości
zaq

Serwer w OVH - dyski

Polecane posty

Witam,

 

Staram się znaleźć jakiś świeżych informacji na temat dysków SSD i SAS, ale znajduję tylko posty z 2009 roku, a jak wiadomo technika idzie szybko do przodu.

 

Potrzebuję zakupić serwer dedykowany o bardzo szybkim dysku (mocno obciążona baza mysql). Zastanawiam się nad serwerkiem http://www.ovh.pl/produkty/eg_ssd.xml

 

Tutaj pojawia się problem. Nie wiem, jakie rozwiązanie będzie lepsze, czy serwer z 2xSSD czy 2xSAS15k. Nie wiem jak jest teraz, ale niedawno SSD były o wiele szybsze, ale bardziej awaryjne. Jak to jest teraz? Cena SAS15k jest sporo większa, czy to się przekłada na efekty?

 

Druga sprawa dotyczy RAID. Jeśli zdecydowałbym się na ten serwer, to w standardzie jest RAID software. Czy warto wykupić opcję rozszerzoną i RAID hardware? Zależy mi na bezpieczeństwie danych i szybkości, ale czy różnica między tymi dwoma rodzajami RAID jest aż tak duża?

 

Może jest ktoś w stanie polecić konkurencyjną ofertę o podobnych parametrach serwera? Wymagam przynajmniej 2 adresy IP w różnych klasach adresowych.

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam,

zaq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowała mnie też oferta: http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/eq10#

2xSSD + raid hardware

 

Tylko nie wiem czy dobrze rozumiem, ale raid hardware bez flexi pack jest tylko dla dysków SAS? Wnioskuje po tym, że "4-Port Hardware-RAID Controller imperative (no Flexi Pack necessary)" jest w tej komórce tabeli co dysk SAS.

 

Z tych dwóch ofert, które wkleiłem to raczej procesor w Hetznerze jest dużo lepszy. Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

W EQ10 do kontrolera Flexi nie jest wymagany.

Procesor w Hetzner jest na pewno szybszy.

Co do pytania tematu, wybierz SSD jeżeli wystarczy Ci miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W praktyce, podczas normalnych operacji na serwerze (serwer www, baza danych) mamy doczynienia z dostępem w dużym stopniu pofragmentowanym. W takim wypadku kluczowe znaczenie dla prędkości dysku mają dwa parametry:

- IOPS (ilość operacji I/O na sekundę)

- czas dostępu

 

A tutaj jest porównanie IOPS dla różnego rodzaju dysków:

http://en.wikipedia....i/IOPS#Examples

 

Jak widać najlepsze SAS-y 15k mają do 200 IOPS.

Natomiast popularne SSD od 5-10k (Intel X-25) do 50 k (OCZ Vertex 3).

 

Czasy dostępu:

HDD mają około 10 ms.

SSD to ok 0,1 [ms]

 

Widać wyraźnie, że przy odczycie/zapisie pofragmentowanych partii danych SSD jest od HDD duuuużo szybszy: można przyjąć że od 10 do 100 razy.

 

Obecnie mam w OVH dedyka SP-2011 SSD. Wcześniej miałem dość szybkiego VPS-a (3 GHz, 3 GB RAM) na dyskach SAS 15k (w RAID 10).

Różnica w szybkości operacji bazodanowych jest ponad 100- krotna na korzyść SSD.

Commity dużych transakcji (kilka tys. operacji na transakcje - trwały na HDD dobrych kilka sekund, na SSD jest to max. 0,1 )

Edytowano przez ritchey (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeden klient ma EG SSD z poprzedniej oferty z dyskami w raid 0. Serwer jest dość mocno orany przez mysqla i wirtualke w VirtualBox. Obecnie działa już ok 1.5 roku i dopiero na dniach pojawiły się pierwsze Reallocated_Sector_Ct. Dyski to Intel X25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeden klient ma EG SSD z poprzedniej oferty z dyskami w raid 0. Serwer jest dość mocno orany przez mysqla i wirtualke w VirtualBox. Obecnie działa już ok 1.5 roku i dopiero na dniach pojawiły się pierwsze Reallocated_Sector_Ct. Dyski to Intel X25

 

X25_Co? X25M, X25V i X25E to zupełnie różne konstrukcje. O ile X25E ostatecznie mógłbym w serwerze zobaczyć (w RAID1), o tyle tych dwóch poprzednich bym się najzwyczajniej w świecie bał. "Dopiero po półtorej roku" pierwsze uszkodzone sektory? Bosz, to mój przenośny dysk do laptopa (ile razy spadał z różnych miejsc to nawet nie chcę liczyć) ma _zero_ uszkodzonych sektorów po porównywalnym czasie.

 

Ja tam się nie znam ale RAID0 z desktopowych SSD na serwerze to IMHO skrajna lekkomyślność, chyba że to jest zabawkowe pudełko do podłubania w wolnej chwili i jak padnie to nic się specjalnego nie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

X25M

Jest w R0, bo tak klient sobie życzył. Backupy robione na bieżąco. To jest akurat taka maszyna, gdzie od paru h przestoju nikomu korona z głowy nie spadnie, nie jest to produkcyjna maszynka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

X25M

Jest w R0, bo tak klient sobie życzył. Backupy robione na bieżąco. To jest akurat taka maszyna, gdzie od paru h przestoju nikomu korona z głowy nie spadnie, nie jest to produkcyjna maszynka.

 

Jeżeli decyzja o takiej a nie innej konfiguracji została podjęta świadomie to OK, ciężko o szybszy storage niż RAID0 na SSD. Trzeba tylko mieć na uwadze że na typowy serwer hostingowy to wybitnie nieodpowiedni zestaw (IMNSHO przynajmniej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×