Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
cybe

Luźna rozmowa na tematy związane z hostingiem i administracją.

Polecane posty

Witam!

 

Chciałbym rozpocząć luźną rozmowę na temat działania firm hostingowych i pracy administratorów. Taka dyskusja przy piwku...ale bez piwka.:) Interesuję się sieciami, systemami operacyjnymi i programowaniem. Studiuję informatykę i jestem na trzecim roku. Sprawa wygląda tak, że na studiach robimy jakieś pierdoły bez konkretów a ja chciałbym się dowiedzieć od ludzi, którzy faktycznie znają się na rzeczy kilku kwestii,które mnie trapią. Mianowicie, chodzi o to, że nie rozumiem kilku rzeczy. Od punktów:

 

1. Ostatnio postawiłem sobie serwer Apache, ładnie mogłem się podłączyć korzystając z mojego publicznego ip i strona ładowała się, ale zastanawia mnie jedna sprawa. Jak powinienem skonfigurować serwer tak abym mógł łączyć się ze swoją stroną korzystając z wykupionej domeny a nie przez IP. Czy do tego potrzebowałbym postawić serwer DNS taki jak bind?

 

2. Jak wygląda profesjonalny hosting od strony technicznej? Chodzi mi o to, jak strony utrzymywane są na serwerze? Rozumiem, że każdy kto korzysta z usług firmy hostingowej po wykupieniu miejsca na serwerze otrzymuje w rzeczywistości coś na kształt konta użytkownika w systemie , czyli taki katalog domowy i tam przechowuje pliki? Ile takich użytkowników może być na jednym serwerze średniej klasy.

 

3. Jak jest rozwiązane łączenie się ze stroną na przykład użytkownika xyz skoro serwer posiada jeden publiczny adres IP, a użytkowników na serwerze jest jeszcze np. 99?

 

4. Jak wygląda praca administratora w takiej firmie hostingowej? Z jakimi problemami najczęściej się spotyka ?

 

Przepraszam, jeżeli komuś moje pytania wydają się głupie i dziecinne ale naprawdę chciałbym zrozumieć jak to wszystko działa i co robić żeby kiedyś pracować jako administrator. Mam nadzieję, spotkać się z wyrozumiałością.

 

Dzięki z góry za odpowiedzi. Zdrówko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Tak. Aczkolwiek do własnych DNSów warto jest mieć dwa adresy IP. Możesz zawsze skorzystać z darmowych DNS (bądź półdarmowych ;) )

2. Każdy hosting dla użytkowników końcowych jest wyposażony w panel administracyjny, w którym użytkownicy mogą zarządzać swoimi stronami, plikami, bazami danych. Pojęcie `serwer średniej klasy` jest zbyt ogólne, aby móc cokolwiek określić. To samo dotyczy stron - wszystko zależy od tego, jakie to strony - sam HTML nie generuje obciążenia, natomiast zaawansowane zapytania do baz danych oraz nieoptymalne kody PHP obciążają znacznie serwer.

3. Albo poprzez domeny (zatem potrzebne wspomniane wcześniej DNS'y), albo przez katalogi domowe. Domyślnie w apache jest to adresip/~nazwauzytkownika/

4. Problemów mogą być tysiące, w co wliczam setki typowych, więc o wiele za dużo aby wspomnieć. Poza tym nie skategoryzowałeś swojego pytania - problemy mogą być ze sprzętem, ze serwerem WWW i jego usługami pochodnymi, jak i problemy samych użytkowników serwera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zapoznaj się z czymś takim jak VirtualHost - to on właśnie pokazuje serwerowi http (Apache) gdzie kierować odwiedzającego serwer, który w przeglądarkę wpisał domenę. I to dzięki vhostom można na jednym serwerze umieścić wiele domen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×