Skocz do zawartości
Gość nrm

Jak zbudować sobie storage 135TB za $7,4k

Polecane posty

Gość nrm

pod20-cloud-storage-secret.jpg

 

2 lata temu pisałem na forum o tym jak jedna z firm backupowych buduje sobie nody 67TB za 8k zielonych.

Wątek jest tutaj: http://www.webhostingtalk.pl/topic/20226-jak-zbudowac-sobie-storage-67tb-za-78k

 

Czasu trochę minęło i okazuje się, że w tej chwili, za ciut mniejszą kwotę budują już po 135TB ;)

 

Polecam oba teksty bo jest w nich dużo "mięcha" technicznego (jak ktoś lubi) ;)

 

http://blog.backblaze.com/2011/07/20/petabytes-on-a-budget-v2-0revealing-more-secrets/

 

pod20-datacenter-cabinet.jpg

blog-Vanderbilt-Storage-Pod2.jpg

blog-Vanderbilt-Storage-Pod3.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Ciekaw jestem czy jest firma w Polsce która ostro eksploatuje ten patent :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak to czytałem jak dawno temu wrzuciłeś ten link. Generalnie od tego czasu co jakiś czas wchodziłem na ich bloga i zaglądałem czy nie ma tam czegoś ciekawego, czegoś nowego.

 

Szkoda że nie pokażą jaka jest wydajność w zapisie urządzania. Wychodzi mi że średnio jest to 3.84GB/minutę działania urządzenia (25 dni zajmuje zajęcie całej przestrzeni 135TB) (ponad 520mbps ruchu).

Tyle że oni na każdej maszynie mają ustawiony RAID 6 co daje nam zapis na 3 dyskach a na dwóch sumy kontrolne. Wynika z tego że system 40% przestrzeni nie wykorzystuje na dane klientów co daje nam pojemność. Dlatego poprawnie do obliczeń trzeba przyjąc 81TB co daje 2,3GB/minutę co wskazuje na 314mbps ruchu (tylko do zapisu).

Oparte o: http://files.backblaze.com/blog_pics/pod20-performance.jpg

oraz o podpis pod:

Please note: The above graph is not the benchmarked write performance of a pod; we have easily saturated the Gigabit pipes copying data from one pod to another internally. This graph shows pods running in production, accepting data from thousands of simultaneous and independent desktop machines running Windows and Mac OS, where each desktop is forming HTTPS connections to the Tomcat web server and pushing data to the pod. At the same time, as customers are preparing restores that read data off those drives, there are system cleanup processes running, occasional RAID repairs, etc. In this end-to-end measurement, the new pods are twice as fast in our environment.

Ciekawe ilu z polskich dostawców usług ma taki ruch;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Mnie tam ciekawi jak tyle upakowanych gęsto hdd nie pada od temperatury. To chyba musi się mocno grzać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam ciekawi jak tyle upakowanych gęsto hdd nie pada od temperatury. To chyba musi się mocno grzać?

 

 

To nie jest akurat żaden problem. Pojedyńczy dysk pobiera maksymalnie poniżej 10W, co przy 45 dyskach daje nam maksymalny pobór prądu na poziomie 450W.

 

Wychłodzenie 450W, regularnie porozkładanych po obudowie jest w miare proste. Pamiętajmy że procesory serwerowe odprowadzają np. po 130W ciepła, a odprowadzamy ciepło miejscowo, z dość małej powierzchni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

nie wiem co mas zna mysli pisząc regularnie po obudowie bo one sa jak widać mocno ściśnięte. No ale musisz mieć racje, skoro tyle tego montują to w takim razie musi to dobrze działać.

 

monitoring tego to też musi być wyzwanie ;) Mogli by napisać jak często wymieniają dyski ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
monitoring tego to też musi być wyzwanie wink.gif Mogli by napisać jak często wymieniają dyski wink.gif

e tam templatka w zabbixie, widać że używają Hitachi Desktstar więc raczej rzadko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nrm: przeczytałeś artykuł ?:P 5% rocznie wymieniają:D piszą ile mają sztuk więc łatwo wyliczyć. Piszą że temperatura także nie jest problemem przy awaryjności dysków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co mas zna mysli pisząc regularnie po obudowie bo one sa jak widać mocno ściśnięte. No ale musisz mieć racje, skoro tyle tego montują to w takim razie musi to dobrze działać.

 

W sensie są rozłożone równomiernie na całą szerokość i wysokość obudowy. Przez co ich powierzchnia oddawania ciepła jest dość spora.

 

Dyski oddają ciepło najlepiej po bokach, a tam właśnie przechadza się powietrze w tej budzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

czytałem czytałem ale pobieżnie i w nocy. juz przysypiałem. mam zapisane to w wolnej chwili poekscytuje się jeszcze raz, tym razem dokładniej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem temperatury nie jest wielki i łatwo go zniwelować (wentylatory na obudowie - 3szt.) używając odpowiedniego systemu wentylacyjno - klimatyzacyjnego . Bardziej mnie zastanawia monitorowanie takiej ilości. Z własnego doświadczenia wiem że przy 260TB jest co robić które są rozłożone na kilka jednostek. Biorąc pod uwagę dedykowane rozwiązania - obudowy , szafy mają pewnie przygotowaną strategię i cały system zarządzania lecz o nim nie znalazłem wzmianki. Ciekawie się czyta tego typu blogi , forma marketingu poparta realnymi opisami robi wrażenie i to dość spore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×