Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
www

Bezpieczeństwo przy korzystaniu z publicznej sieci WiFi

Polecane posty

Piszę w piaskownicy, bo nie wiem gdzie to zamieścić ;)

Wyjeżdżam na kilka dni na wakacje. Będę szukał wolnej sieci WiFi (ewentualnie korzystał z hotelowej).

Myślę jednak nad jakimś bezpieczeństwem.

 

Wydaje mi się, że każde logowanie do prywatnej poczty / konta bankowego (itp.) może być przecież "podsłuchiwane".

Czy warto wykorzystać jakiś tunel do własnego konta shell, serwera vps?

 

Co Wy o tym sądzicie? Jakie stosujecie rozwiązania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, zawsze jest niebezpieczeństwo podsłuchania transmisji.

Samemu stosuję regułę połączenia VPN przez mój VPS, będąc do niego wpiętym mam swobodny dostęp do zasobów dysku sieciowego w sieci domowej itp.

 

Pamiętaj, że banki stosują szyfrowanie, lecz nigdy nie jesteś bezpieczny w 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdzić czy tam gdzie masz kwaterę/pokój nie ma dostępu do WiFi (ja mam podobną sytuację, ale mam na kwaterze zabezpieczone WiFi) albo kupić jakiegoś pre-paida na miejscu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić mi jakieś polskie konta shell do tego celu i najlepszą metodę VPN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie najtańszego vpsa www.budgetvps.pl lub shella z mydevil.net i tunelowanie po ssh i jazda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Samo tunelowanie SSH wystarczy czy lepiej "rzucić" się na VPN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co na wakacjach logować się do konta bankowego używając publicznego hotspota, to nie za bardzo rozumiem.

Ale tak na serio - to wszystko zależy od tego, jakie operacje wykonujesz.

Jeśli to jest tylko przejrzenie newsów na onecie, pudelku i innych czasozjadaczach, to raczej nie ma sensu jakiekolwiek zabezpieczanie.

Jeśli to poczta, to pytanie jak się do niej łączysz. Rozwiązaniem może być pop3S/imapS+smtpS, ewentualnie webmail po https.

Do banków i innych serwisów wysokiego ryzyka, to lepiej się poza zaufanymi lokalizacjami nie łączyć.

 

Odnośnie VPNów - to na najtańczym VPSie może być trudno go postawić, gdyż nie każdy przy wirtualizacji daje dostęp do interfejsów tun/tap.

Dochodzi jeszcze kwestia tego, że owe hotspoty mogą nie lubić, gdy ktoś będzie starał się coś przez nie przemycać i takie połączenia (zazwyczaj to maska inne niż udp/53 i tcp/80/struktura http) mogą ubijać.

 

Podsumowując - najlepszym rozwiązaniem jest oglądanie onetów i pudelków przez otwartego hotspota, a do bankozaurów itp. rzeczy kupić sobie jakąś kartę sim-data (czy to iplus, czy blueconnect, czy orange free, czy play mobile) i łączyć się z nimi właśnie przez internet mobilny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Konto bankowe -> mbank, przez ich stronę www (ale to raczej chciałbym uniknąć, chyba że będzie taka potrzeba)

Poczta -> gmail, wp, interia, o2 przez ich strony www (koniecznie raz dziennie)

serwisy regionalne, allegro, fora hobbystyczne

 

Chyba, że postawię same tunelowanie SSH. Będzie jakieś małe zabezpieczenie. Zawsze lepsze to, niż nic.

 

Jaka jest konkretna różnica pomiędzy tunelowaniem SSH a VPN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Przyrost formy nad treścią wystarczą połączenia https, pocztę możesz sobie uprościć i skonfigurować lokalnie na kliencie nie zapominając o tls/ssl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samo tunelowanie ssh raczej ci w przypadku stricte stron www to nic nie da.

Co najwyżej tunel SSH do serwera proxy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×