Skocz do zawartości
BlueMan

Podłączenie płyty grzewczej - jak?

Polecane posty

Hej,

 

Czy ktoś ma w domu elektryczną płytę ceramiczną i podpowie mi jak ją podłączyć?

 

Bo po tym jak wstawili ją w meble kuchenne, to nie wiem jak ją podłączyć do sieci elektrycznej. Od spodu ma jakieś takie specjalne wtyki, ale kabla i wtyczki (chyba) nie było w zestawie.

Chodzi o Polar AKS 332/NE.

 

Na dole są oznaczenia typu "H05RR-F 400V 3N 5x1.5 mm2" ale to dotyczy jakiego kabla należy używać, a info o wtyczce nie ma :/ Instrukcja obsługi mówi o jakiejś wtyczce z ciasno ułożonymi stykami, czy coś w tym stylu (nie mam teraz instrukcji przed sobą).

 

 

Jak ugryźć ten temat?

Edytowano przez BlueMan (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie - masz w domu prąd trójfazowy? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Jak moi rodzice kupowali, to przywiezli z MM goscie, i powiedzieli ze to elektryk musi podlaczac. Ze on ma specjalne kable itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak moi rodzice kupowali, to przywiezli z MM goscie, i powiedzieli ze to elektryk musi podlaczac. Ze on ma specjalne kable itp.

 

Niekoniecznie elektryk, ale powinień podłączać ktoś, kto wie co robi. To nie procesor, że jak coś źle przykręcisz, to pyknie i zaśmierdzi. Tu jest napięcie do 400 voltów i prąd do 40 amperów. Przy złym podłączeniu można sobie zjarać instalację elektryczną albo i całe mieszkanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tak samo z wykorzystaniem gwarancji - musi być podpisana przez elektryka z uprawnieniami, że ją podłączył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na złączu w płycie są oznaczenia nawewno.. L1/2/3, N i GND. Z kabla podłaczasz żółtozielony na GND, niebieski na N i reszta na fazy. Ale przedtem weź jakąś kontrolke i sprawdź na jakich masz napewno fazę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie :/ Jest na 400V! AKS 331 jest na 230V. A przy składaniu zamówienia mówiłem, że nie mam siły.

I z tego co pamiętam 331 zamawiałem, ale przywieźli 332 :/

 

No nic, no to teraz będę użerać się ze sklepem, bo styropian od razu wyrzuciłem - zaufałem sprzedawcy, że dobry sprzęt przywiezie i dupa.

Pozostaje nadzieja, że AKS 331 ma taką samą wytłoczkę styropianową co 332.

 

 

 

 

PS

Chce ktoś kupiś nową, nieużywaną płytę Polar AKS 332? :D (choć wcale nie jest mi do śmiechu)

Edytowano przez BlueMan (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno u ciotki składałem zestaw płyta + piekarnik. Płyta była na siłe, piekarnik na 230V. Ale wszystko i tak z jednego kabla szło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale trójfazową płytę też możesz podłączyć pod jedną fazę... Tylko sprawdź jakie masz bezpieczniki, internet mówi że ta płyta ma 6200 W czyli bezpiecznik powinieś mieć 30A jak chcesz grzać wszystimi naraz. Zwierasz razem L1 L2 i L3, i podłączasz to pod przewód fazowy (brązowy), N to neutralny - do niebieskiego, a PE - przewód ochronny do żółto-zielonego i będzie grać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiecie ze traci sie gwarancje jezeli nie padlaczal elektryk z uprawnieniami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiecie ze traci sie gwarancje jezeli nie padlaczal elektryk z uprawnieniami?

 

Nie musi osobiście podłączać, wystarczy że sprawdzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale biurokracja z tym elektrykiem.

 

 

No nic - może sklep wymieni na coś dostosowanego pod 230V. Jak nie to będę kombinował pewnie tak jak opisujecie. Choć raczej będę tego unikać, bo jaki sens miała by "siła" którą można ominąć zwierając kabelki :D

Mam obecnie dokładnie tą samą sytuację co opisuje Miłosz - płyta na 400V, piekarnik na 230V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sens ma ekonomiczny - niższe koszty. Natomiast niższe napięcie: większe prądy -> grubsze kable -> większe straty -> wyższe rachunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie musi osobiście podłączać, wystarczy że sprawdzi.

Wezmie kase za pieczatke na gwarancji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale trójfazową płytę też możesz podłączyć pod jedną fazę...

Technicznie oczywiście się da.

Ale nie oszukujmy się, że jeśli ktoś trójfazówki nie ma i mieć nie może, to na tej jednej dostępnej fazie 30A to uzyska...

... odcinając resztę zasilania mieszkania przekaźnikiem priorytetowym.

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

theONE i Ty mi minusujesz teksty o SBekach ? : ) widzisz teraz o co w tym biega? O kasę za pieczątkę - nie, żeby bezpiecznie było, czy coś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

theONE i Ty mi minusujesz teksty o SBekach ? : ) widzisz teraz o co w tym biega? O kasę za pieczątkę - nie, żeby bezpiecznie było, czy coś...

 

Zeby postawić pieczatke i wziąśc kase musiał skończyć odpowiednią szkołe i musi posiadać stosowne uprawnienie.

Poza tym wątpie że PROFESJONALNY elektryk zgodzi się na takie numery - w końcu w razie awarii może on słono zapłacić - bo teoretycznie to on to podłączył.

 

P.s. 230V poradzi sobie z obsłużeniem tego?? Moim zdaniem przy duzym wykorzystaniu będa mu gasły żarówki w domu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

P.s. 230V poradzi sobie z obsłużeniem tego?? Moim zdaniem przy duzym wykorzystaniu będa mu gasły żarówki w domu :P

A czemu by nie? Jak masz odpowiednio zrobioną instalacje to tak. Chyba, że na jednym bezpieczniku masz połowe domu, to będzie problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, pytałem bardziej z ciekawości. U mnie z siłą nie ma problemu. Chociaż raz przez nieuwage z 7 kw które mam w umowie jako maxymalny pobór doszłem do 40 - dalej była wizyta elektryków i wymiana 3 bezpieczników - wszystkie były jeszcze cieplutkie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czemu by nie? Jak masz odpowiednio zrobioną instalacje to tak. Chyba, że na jednym bezpieczniku masz połowe domu, to będzie problem.

Ano temu, że jak ktoś siły mieć z jakichś względów nie może, to oznacza, że i jego "upstream" w kierunku elektrowni (w tym zabezpieczenie po stronie elektrowni) też raczej jest kiepskawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Marek607 tja, pewnie - tak to powinno wyglądać. Tylko w tym kraju koniec końców ludzie tak "stawiają pieczątki", a potem coś wybucha/nie działa itd. i nie ma winnych (patrz autostrady i stadiony)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

theONE i Ty mi minusujesz teksty o SBekach ? : ) widzisz teraz o co w tym biega? O kasę za pieczątkę - nie, żeby bezpiecznie było, czy coś...

Tak bo o ile swiat w ktorym zyjemy jest daleki od doskonalosci to jakiekolwiek ideologie, bycie lub nie bycie esbekiem a takze wietrzenie wszedzie spiskow podstepow jest idiotyczne. Ludzie sa zli i postepuja zle bo tacy sa dorabianie do tego ideologii (a w szczegolnosci dorabianie ideologii na etapie podlaczania plyty grzewczej) jest skrajnym debilizmem. Chcesz cos zmieniac idz zmieniaj ludzi a nie ich obrazaj i nigdy przenigdy nie generalizuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale to nie jest wietrzenie spisków... wiesz coś w ogóle o latach 89-92 w tym kraju? Interesujesz się? Oglądasz materiały?

Wiesz co się dzieje tam na górze, jak się czerwoni poorganizowali? To nie jest wietrzenie spisku, to się dzieje naprawdę.

Jakie obrażanie? To się działo, to się dzieje naprawdę. Bo co, bo to jest niesamowite? Bo "pewnie tak nie jest, co ty gadasz"? Ooo nie... to są właśnie odpowiedzi na pytania dlaczego u nas jest tak, jak jest, że kupa rzeczy źle zorganizowana, beton w urzędach, złodziejstwo i brak odpowiedzialności. Tak, to tak jest naprawdę. Pisząc "wietrzysz podstęp" nie zanegujesz tego. Trzeba po prostu otworzyć oczy.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×