Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
pietrovek

[VPS] Ile ram potrzebuje zoptymalizowany serwer?

Polecane posty

Witam!

 

Ostatnio zadaję dużo pytań - cóż człowiek swoją ciekawość ma...a to następne z nich...

 

Zainstalowałem na VPS apache2+postfix+clamav+spamassassin+courier-imap+mysql+pureftpd+pdns, wszystko zarządzane z mysql

 

po uruchomieniu serwera wszystko to zajmuje ok. 450MB ram...wydaje mi się to dużo - najwięcej zajmuje clamav+amavisd bo aż 20% dostępnej pamięci.

 

Ile RAM potrzebuje taki zestaw?

 

Problem w tym że serwer min. ma 512MB ram...więc może przy obciążeniu stwarzać to problemy jak sądzę?

 

Jak mogę zredukować ilość zajmowanej pamięci?

 

Dziękuje za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lighttpd + PHP w CGI + MySQL + vsftpd + EXIM (jako własne SMTP) + VHosty - i napisz mi, po co więcej dla samego siebie?

NSy z freedns.42.pl, poczta z GA albo M$

 

Masz zajętość na poziomie 150MB pamięci przy kilku stronach hostowanych uu 1k dziennie.

 

Z doświadczenia piszę, nie z poradników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co tu dużo mówić...po prostu taka konfiguracja wydaje mi się najprostsza do zrealizowania - nie korzystałem nigdy z GA i freedns...poza tym ważne jest dla mnie żeby poczta była dostarczana przez "firmowy" serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stawianie serwera pocztowego na tak słabym VPSie mija się z celem. Poza tym nie podałeś, jakie będzie obciążenie tej maszyny (ile stron, z jaką oglądalnością). Przy kilku średnio uczęszczanych i zoptymalizowanych stronach pół giga RAMu wystarczy, szczególnie, jak zoptymalizujesz zużycie pamięci przez MySQLa i Apache. Przy większej ilości stron będzie niestety klękać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co tu dużo mówić...po prostu taka konfiguracja wydaje mi się najprostsza do zrealizowania - nie korzystałem nigdy z GA i freedns...poza tym ważne jest dla mnie żeby poczta była dostarczana przez "firmowy" serwer.

To słabo poszedłeś zasadą KISS, lecz jak uważasz, dostałeś radę, a co z nią zrobisz to już twoja sprawa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, zatem obciążenie -3 witryny, łącznie generują ruch ok 1000 wejść dziennie, łączny ruch (razem z ftp i mail) ok. 130GB/msc

 

zatem co proponujecie jeśli chodzi o serwer pocztowy? może przejście z postfix'a na qmail zmniejszy trochę zużycie RAM?

 

co do zasady BUZI...nie mówię że muszę z niej korzystać...

Edytowano przez pietrovek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro się upierasz przy trzymaniu poczty na tym serwerze, to niestety będziesz musiał przyciąć apetyty SQLa i httpd. Ale myślę, że przy takim obciążeniu dasz radę. Przede wszystkim pomyśl o cache dla Apache.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chwilkę poświęciłem na "optymalizację"...nie całe 400MB już zajmuje...

 

dziękuje za "trop" cache dla apache uruchomię.

 

ps. a ile RAM dla serwera z usługą mail byłoby OK? 1GB wystarczy ?

 

ew. mogę migrować do OpenVZ 4 z IONIC wtedy gwarantowane miałbym 768MB RAM. Pisałem do Obsługi - niestety nie mają możliwości zaproponowania mi oferty dla 1GB RAM (chyba nie mają takich możliwości sprzętowych)

Edytowano przez pietrovek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ew. mogę migrować do OpenVZ 4 z IONIC wtedy gwarantowane miałbym 768MB RAM.

 

Miałem również takie dylematy. Pierwsza sprawa pozbyłem się apache a później clamav - zżera ramu dużo, zwłaszcza jak użytkownicy zaczną przesyłać archiwa w załącznikach.

Teraz mam: nginx+phpfpm+mysql+postfix+devocat+spamassasin+proftp - dnsy darmowe. Wejść około 6-7 tys na dwie witryny., użytkowników mailowych 56.

Dużo też zależy, jak wygląda optymalizacja stron.

 

Xen w Ionic.

Mem: 377M used: 231M buffers: 7M cache:111M Load average: 0.75 0.42 0.38
Swp:690M used:86364k                	Uptime: 22 days, 12:04:32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem na VPS apache2+postfix+clamav+spamassassin+courier-imap+mysql+pureftpd+pdns, wszystko zarządzane z mysql

 

 

Więc tak:

 

  1. Courier out. To stary śmieć. Zainstaluje sobie dovecot.
  2. W MySQL zapotrzebowanie pamięci mnoży się przez ilość max liczby połączeń. Nie wiem czy jest to alokowane na początku, ale zmniejsz sobie te bufory i wyłącz niepotrzebne silniki. Przemyśl indeksy i ilość miejsca na nie, bo całość ląduje w pamięci jak jest miejsce. Odpal mysqlreport i zobacz co tam masz poustawiane.
  3. Apache2 zamień na nginx lub wyładuj niepotrzebne moduły.
  4. Amavis wywal jak nie potrzebujesz i clamava zepnij po clamsmtp. Skomplikowane perle z reguły są ciężkie.
  5. Spamassasina możesz zamienić na dspam działający w trybie demona.

Przy okazji zrobiłbym sobie greylisting (milter) + skonfigurował RBLe na postfiksie. Wtedy większość rzeczy nawet nie doleci do clamava, który przy sprawdzaniu pliku będzie żar pamięć.

 

 

Powodzenia.

Edytowano przez ahes (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady :)

 

courier'a już wywaliłem na rzecz dovecot'a już parę dni temu, dns też wywalilem na rzecz freedns.24.pl - 40MB ram odzyskałem, poza tym dovecot wydaje mi się lepszy.

 

Mysql aktualnie ma wyłączony silknik InnoDB i zmniejszone ciut buferki - całość w RAM zajmuje 80MB.

 

Apache2 - chyba musi zostać ale moduly powyłączam jak będę wiedział co na 100% będzie niepotrzebne - sklep który będzie hostowany będzie pisany od nowa - zobaczymy czy programista nie wybierze magento (oby nie :) ) a takowy wspiera tylko Apache...

 

resztę wdrożę/przemyślę - dziękuje za rady :)

Edytowano przez pietrovek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×