Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
athbus

Przeniesienie witryny na inny serwer

Polecane posty

Witam,

 

stoję przed koniecznością przeniesienia serwisu ze zwykłego hostingu na vps. Chciałbym uniknąć przerwy w dostępie do usług oraz ewentualnych problemów ze strony google.

 

Sprawa wygląda tak, że mam domenę *.pl wykupioną w home.pl, hosting w kei.pl chcę zamienić na vps w ionic. Na co powinienem zwrócić uwagę w takiej operacji?

 

Wymyśliłem taki schemat:

- na kei.pl zostawiam pliki

- tworzę kopię plików witryny na vps'ie

- na vps'ie ustawiam także bazę danych z dostępem z zewnątrz

- zmieniam konfiguracje w obu kopiach witryny tak aby korzystały z bazy na vps

- przekierowuję domenę z kei.pl na vps'a i czekam aż się rozpropaguje

 

Może jednak wywarzam otwarte drzwi i jest na to jakiś prostszy sposób.

 

Z góry dzięki za wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz taki VPS przygotować, dostajesz "pusty" serwer, gdzie trzeba zainstalować odpowiednie składniki serwera www.

 

Potem kopiujesz pliki, bazę i wgrywasz na nowy serwer. Jak wszystko gra wpisujesz nowe DNS dla domeny.

To tak po krótce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No z tym VPSem to miejmy nadzieję, że autor wątku wie i dla niego to jest logiczne, że VPSa trza "obrobić" : )

 

Tak, robisz kopię - i fajnie to dodatkowo z bazą wykombinowałeś.

DNSy warto zmienić - w zależności od profilu stronki - jakoś w niedzielę na noc albo w sobotę na noc, bo u różnych ISP różnie "wskoczy", tak o 23:00 ja bym to zrobił, rano 3/4 ludzi powinno widzieć już dobre DNSy.

 

Możesz rozważyć parę dni wcześniej mailing albo komunikat na stronie, że "będą prace konserwacyjne wtedy i wtedy i prosimy się nie wkurzać".

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@mzone - oczywiście zdaję sobie z tego sprawę ;-) W zasadzie vps już stoi skonfigurowany i gotowy do akcji. W sumie to nawet już obsługuje backend sklepu (osobna aplikacja).

 

@Sponsi dokładnie myślę o sobocie wieczór, bo wtedy co prawda ruch na stronie jest spory, ale zakupów prawie nikt nie robi. Stronka będzie zatem działać - co najwyżej zgubi sesję gdy ktoś miałby pecha i dns zmienił się w trakcie korzystania. No ale w takich godzinach to pewnie dotknie najwyżej kilku osób. Zresztą i tak wszystkie kluczowe informacje typu koszyk zakupowy stoi na bazie, więc po ponownym logowaniu powinno być dobrze.

 

Ciągle się boję, że o czymś zapomniałem :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Studio v220

Nie ma czego się bać. Sprawdź jeszcze raz średnią ruchu na witrynie w soboty z doświadczenia wiem że przeważnie takie manewry dobrze robić w nocy. Wybierz najlepszy czas wg. statystyk i przerzucaj ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodał bym jeszcze zmianę wartości TTL dla rekordów DNS kilka dni przed migracją na jakiś krótki okres (np. 60 sekund). Dzięki temu nie będzie trzeba aż tyle czekać, aż u wszystkich zmiany DNS się rozpropagują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodał bym jeszcze zmianę wartości TTL dla rekordów DNS kilka dni przed migracją na jakiś krótki okres (np. 60 sekund). Dzięki temu nie będzie trzeba aż tyle czekać, aż u wszystkich zmiany DNS się rozpropagują.

 

Ogólnie masz racje, pod warunkiem, że zmienia przekierowanie a nie delegację domeny, o czym inni w tym wątku wspominali. TTLe dla rekordów NS są w NASKu. Jeżeli autor ma DNSy w Home to niekoniecznie będzie miał możliwość zmiany TTLi rekordów, ale plan jest dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodziło mi o TTL dla rekordów A (zdefiniowanych wg tej rozpiski obecnie w KEI), żeby jakieś parszywe proxy-dnsy nie zapisały sobie tego zbyt długo w swoim cache.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Plan jest dobry. Dokładnie w taki sam sposób przenosiłem swój serwis na początku roku. Najpierw przeniosłem bazę i umożliwiłem dostęp do niej z zewnątrz.Pmiętaj, że aktualny usługodawca może również musieć wprowadzić możliwość połączenia z adresem VPS po konkretnym porcie. Same ustawienia ze strony VPSa mogą nie wystarczyć. Tak było w moim przypadku.

Gdy baza już wgrana i dostępna, to zmieniamy wpisy w plikach konfiguracyjnych. Jak to działa, to przenosimy pliki, zmieniamy w nich wpisy i zmieniamy wpisy w DNS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Oczywiście TTL trzeba zmienić odpowiednio wcześniej, dla świętego spokoju chociaż z 2 dni wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla zminimalizowania (lub nawet uniknięcia w ogóle) przerwy spowodowanej DNSem:

To o czym już wspominał kafi - nie zmieniaj delegacji serwerów nazw, a jedynie rekordy "A", odpowiednio wcześniej zmniejszając TTL.

Jeśli musisz zmienić serwery nazw, to albo odpowiednio długo (dni) przed lub po przenosinach, zachowując i na starych i na nowych serwerach nazw identyczne rekordy, co powoduje właściwie transparentną, niezauważalną propagację.

 

 

Odnośnie twych obaw o utratę sesji, gdy zmiana nastąpi akurat w momencie, gdy ktoś ze strony korzysta: niektóre skrypty (nie wiem czy Twój) umożliwiają obsługę sesji w bazie danych i wtedy unikasz tego problemu.

 

Generalnie wszystko można zorganizować unikając nawet sekundy przerwy. Za wyjątkiem sytuacji, gdy strona umożliwia upload plików itp., wtedy to trzeba na chwilę wyłączyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi... Widzę, że trochę nie ogarniam możliwości dnsów, ustawiania ttl'i - poszukam sobie jakiś materiałów na ten temat w weekend i się dokształcę.

Mam jeszcze tydzień do przenosin, więc ze spokojem się do tego przygotuje.

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i życzę udanego weekendu ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×