Skocz do zawartości
AnonimGall

Lepiej złożyć samemu czy kupić poleasingowy?

Polecane posty

Witajcie!

Stanąłem przed problemem zakupu serwera (łącze i miejsce mam już zapewnione). Dysponuję ograniczonym budżetem w wysokości ok. 2000 zł. Na początek miałby on pełnić funkcję serwera gier (ale nie chodzi mi tutaj o Counter Strike itd., lecz raczej gier niszowych, o minimalnych wymaganiach sprzętowych), a w późniejszym czasie także serwera webowego i bazodanowego (niewielki serwis/kilka serwisów).

Z moich szacunków wynikło, że na samą obudowę z filtrami przeciwpyłowymi, dobry zasilacz marki Tagan, dysk twardy SATA przystosowany do pracy 24/7 i inne podzespoły musiałbym przeznaczyć ok. 1000 zł, a za resztę kupić procesor i płytę główną.

Jest jeszcze jednak opcja zakupu serwera poleasingowego, co znowu doradził mi znajomy, który kiedyś (4-5 lat temu) miał z serwerami do czynienia i stwierdził, że nie mam szans złożyć tak niezawodnej maszyny, a on sam kupiłby coś Della/IBM :/

Przeglądałem pod tym kątem allegro, ale tam praktycznie jest jeden i ten sam "szmelc" tylko pod różnymi nazwami... Po prostu nie jestem pewien czy warto pakować pieniądze w coś takiego. Pozostają jeszcze wszelakiej maści firmy sprowadzające poleasingowce lub giełdy komputerowe (jestem z Katowic).

Proszę o jakieś konstruktywne porady, z góry dziękuję za okazaną mi pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tower.

No chyba, że rack może pracować bez szafy i nie wymaga jakiegoś specjalnego chłodzenia/jest zabezpieczony przed zakurzeniem :)

 

Obecnie w cenach PC'ów można kupić markowe serwery HP (towerowe). W tym przedziale cenowym, ML110 G6 to będzie bardzo dobra propozycja. A do tego otrzymujesz, gwarancje NBD, pewność że sprzęt może działać 24/24h, czy też podstawowe zdalne zarządzanie.

Edytowano przez Sebak (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem specyfikację tego serwera i prawdę mówiąc miałem zamiar go kupić, ale nie wiedziałem czy lepiej nie wybrać jakiej starszej maszyny ;)

 

Znalazłem taką ofertę:

http://allegro.pl/hp...1488064248.html

Czy wszystko jest tam ok? Bo wydaje mi się, że nie udzielają gwarancji onsite :/

Edytowano przez AnonimGall (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie za tanio szukacie, czy nie lepiej dołożyć 1000 w zamian za mniejsza awaryjność, ten HP to taki lepszy desktop a nie serwer (np tańsze kondensatory, pojedyncza karta sieciowa, mała maksymalna ilość RAMu), z drugiej strony budżet to budżet

 

Wady:

- gwarancja jest tylko na 12 miesięcy :/

- mało ramu

- tylko jeden port sieciowy

- tylko jeden dysk (raid1 bardzo zmniejsza awaryjność i ilość pracy potem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie za tanio szukacie, czy nie lepiej dołożyć 1000 w zamian za mniejsza awaryjność, ten HP to taki lepszy desktop a nie serwer (np tańsze kondensatory, pojedyncza karta sieciowa, mała maksymalna ilość RAMu), z drugiej strony budżet to budżet

 

Co do raidu, są na allegro też wersje z dwoma dyskami:

http://allegro.pl/li...27851&country=1

Na przykład taki (z gwarancją 3 letnią onsite):

http://allegro.pl/hp...1472788555.html

Jest tylko jedno "ale":

"Do obsługi RAID na standardowym kontrolerze potrzebny jest upgrade BIOSu"

 

Boję się też po prostu tego czy utrzymam się na rynku, dlatego wolałbym najpierw zbadać grunt, ale jednocześnie mieć na uwadze to, że mogę odnieść sukces (czyt. czyli uniknąć kupowania całkowitego szmelcu, który w przyszłości będzie nadawał się tylko do wyrzucenia) ;)

 

Jeżeli byłbyś tak uprzejmy to mógłbyś podać też jakieś Twoje propozycje, w co byś zainwestował/co warto kupić :)

 

Zdaję sobie sprawę, że budżet jest naprawdę ograniczony, ale niestety nie dysponuję większą kwotą, a na start wolałbym się nie zadłużać :)

Edytowano przez AnonimGall (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie za tanio szukacie, czy nie lepiej dołożyć 1000 w zamian za mniejsza awaryjność, ten HP to taki lepszy desktop a nie serwer (np tańsze kondensatory, pojedyncza karta sieciowa, mała maksymalna ilość RAMu), z drugiej strony budżet to budżet

 

Podaj jakiś przykład, serwera za +1000 zł, który zapewnia mniejszą awaryjność, a nie tylko rzucasz slogany... Czy to HP ML110 G6, czy też jakiś wypasiony DL380 G7, kondensatorki montowane są takie same, w obu przypadkach wszystkie są polimerowe. Przy obecnych cenach kondensatorków, nie opłaca się producentowi (zapewniajacemu gwarajncję NBD), montować innych...

16GB to z dwojga złego nie tak mało ramu, dla większości projektów wystarczy...

To samo dotyczy się 1 sieciówki(osobna jest na zarządzanie), a nawet jak nie starczy, nie widzę problemy dołożenia jej na PCI-E.

 

Wady:

- gwarancja jest tylko na 12 miesięcy :/

- mało ramu

- tylko jeden port sieciowy

- tylko jeden dysk (raid1 bardzo zmniejsza awaryjność i ilość pracy potem)

 

- "gwarancja", jestem w stanie przyznać Ci rację, chociaż cena to rekompensuje.

- "mało ramu", tutaj chyba jako znawca tematyki, powinieneś wiedzieć, że praktycznie wszystkie konfiguracje bazowe, maja mało ramu, który można rozszerzyć we własnym zakresie.

- "tylko jeden dysk", przy obecnych cenach dysków, co to za problem dołożyć kolejne? Tutaj sytuacja jest analogiczna jak z ramem, producenci markowego sprzętu nie oferują w podstawowych konfiguracjach(nawet najbardziej wypasionych), dużej ilości dysków. Zaś P212 z cachem i podtrzymywaniem bateryjnym, jest dość dobrym kontrolerem który jest w stanie zapewnić należytą ochronę.

 

 

 

Czepiasz się wszystkiego, nie przedstawiając żadnej realnej alternatywy. A nie wierzę, że za +1k jesteś w stanie znaleźć maszynę z redundatnym zasilaniem, wentylatorkami, etc. Jak dla mnie pisanie dla samego pisania.

Edytowano przez Sebak (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×