Skocz do zawartości
Gość Konto usunięte

Naruszenie prywatności na WHT

Polecane posty

Gość hdmagc

Otrzymałem dziś ostrzeżenie o treści "Wulgaryzmy" od użytkownika Miłosz.

Pomimo prośby o wskazanie, w którym poscie użyłem wulgaryzmu nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Pominę już fakt, że informacja o ostrzeżeniu powinna być pełna i zawierać informacje dajace pełna informacje.

 

Przechodząc do meritum. Owszem użyłem wulgaryzmu w kontakcie z innym userem poprzez PW.

Czy mamy na forum peerelowskie zasady prywatności? Prywatna wiadomość to jak nazwa mówi, jest prywatna. Skoro osoba spoza kręgu dotyczącego PW (nadawca-odbiorca) karze mnie za treść PW to jest poświadczeniem podglądania i ingerencji w PW. Takie zachowanie jest zarówno naruszeniem prawa jak i elementarnych zasad demokracji.

Bez względu na sposób przekazu, prywatna wiadomość jest chroniona. Ingerencja, upublicznienie,przekazanie poza osoby zainteresowane, bez ich zgody jest naruszeniem prawa, o netykiecie już nie wspomnę.

 

Chciałbym również zauważyć, że żaden wpis regulaminu nie zabrania wolności wypowiedzi poprzez PW. Jeśli natomiast respondent czuje się urażony może wystąpić na drogę postępowania cywilnego.

 

Proszę administracje WHT o wyjaśnienie powyższej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez teorii spiskowych proszę :) Dostęp do bazy danych WHT mają dwie osoby, w tym nie Miłosz.

 

Po drugie ktoś, czytaj druga strona PW którą bluzgałeś, mogła (i to jest logiczna, pierwsza myśl jaka powinna nam przyjść do głowy), powiadomić Miłosza o niekulturalnym zachowaniu.

 

To już przejaw megalomanii, takie podejrzenia, że nie mamy co robić tylko śledzić Twoje PW ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dałem warna za wulgaryzm. Miałem zbierać się do wyjścia, a akurat przyszedł raport. W pierwszym momencie nie zauważyłem, że to PW i odruchowo +1 do ostrzeżeń. W sumie nie wiem jak do tego raportu podejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A fakt, PW jest traktowana jako zwykła dyskusja, więc raportując wiadomość moderator dostaje informację wraz z treścią.

 

Moderator sam z siebie nie ma możliwości wglądu w wiadomości między użytkownikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

Nie jest to przejaw megalomanii, ani teoria spiskowa.

 

Dokładnie jest tak, że raportując PW automatycznie następuje upublicznienie treści rozmowy PW, co jest niedopuszczalne.

 

Z Miloszem juz sobie wyjaśniliśmy sytuacje i nie ma żadnego ścisku.

 

Meritum sprawy jest wogóle ingerencja w PW.

 

PW to PW i nie moze być jakiegokolwiek podgladania i ingerencji. PW to korespondencja pomiedzy dwoma osobami i jeśli jedna z nich czuje się urażona treścią ma wolna drogę w dochodzeniu praw przed Sądem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

WHT to forum ale także i wiadomości prywatne. Kultura osobista dotyczy jednego i drugiego i obowiązuje każdego. Moim zdaniem jest bardzo dobre że są dawane warny za takie zachowania. Zwłaszcza po raporcie do moderatora. To oznacza że drugiej stronie nie spodobało się Twoje słownictwo lub poziom który zaprezentowałeś w wiadomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PW to PW i nie moze być jakiegokolwiek podgladania i ingerencji. PW to korespondencja pomiedzy dwoma osobami i jeśli jedna z nich czuje się urażona treścią ma wolna drogę w dochodzeniu praw przed Sądem.

Rozdzielmy dwie kwestie podglądu i ingerencji.

 

Nie ingerujemy w treści PW.

 

Podgląd (chociaż to nie jest do końca tak, bo mamy tylko treść a nie w formie dyskusji jaką widzicie od strony usera) jest na życzenie strony, która otrzymuje korespondencje.

 

Tutaj byłby bełkot prawniczy ale sprowadza się to do tego, że Ty wysyłając komuś wiadomość nie masz prawa zakazać pokazywania tego dalej.

 

Inna kwestia to taka, że forum to nie jest twór demokratyczny i nie obowiązują tu wszystkie zasady publicznych dyskusji, więc w teorii administracja / właściciel serwisu może sobie z treściami robić co chce. Ale to uwaga na marginesie, odnosząca się do Twojego odwołania do demokracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

Bez względu jak to nazwiemy, jest to upublicznienie prywatnie przekazanych informacji. Samo forum w swym działaniu umożliwia taka opcje. Nie ma tu znaczenia treść, lecz fakt. Jeśli PW mogą być upublicznione poprzez raportowanie, taka informacja powinna być zamieszczona w Regulaminie.

 

Prosze zauważyć, że poprzez PW ludzie niejednokrotnie przekazują sobie bardzo ważne treści, kody, hasła, loginy ale tez moga pisac treści intymne i bardzo osobiste, emocjonalne, własne opinie i wlasne doswiadczenia. Jeśli system forum wspiera mozliwość przekazania treści PW poza nadawca-odbiorca taka informacja musi byc podana każdemu użytkownikowi. Jestem pewien, że każdy korzystajacy z PW podswiadomie wie, że jest to bezpieczne i prywatne, co niestety w tym przypadku nie jest prawdą.

 

Nie ma sensu spierać się o podstawy prawne, bo ja wiem, że jest inaczej niż Boss napisał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez względu jak to nazwiemy, jest to upublicznienie prywatnie przekazanych informacji. Samo forum w swym działaniu umożliwia taka opcje. Nie ma tu znaczenia treść, lecz fakt. Jeśli PW mogą być upublicznione poprzez raportowanie, taka informacja powinna być zamieszczona w Regulaminie.

 

Prosze zauważyć, że poprzez PW ludzie niejednokrotnie przekazują sobie bardzo ważne treści, kody, hasła, loginy ale tez moga pisac treści intymne i bardzo osobiste, emocjonalne, własne opinie i wlasne doswiadczenia. Jeśli system forum wspiera mozliwość przekazania treści PW poza nadawca-odbiorca taka informacja musi byc podana każdemu użytkownikowi. Jestem pewien, że każdy korzystajacy z PW podswiadomie wie, że jest to bezpieczne i prywatne, co niestety w tym przypadku nie jest prawdą.

Tu masz kanał bezpośredni, dwie osoby, w tym przypadku odbiorca zadecydował o tym aby nie zachować treści dla siebie. Wysyłając komuś wiadomość musisz się liczyć z konsekwencjami, m.in. z tym że dana osoba może te treści wykorzystać przeciwko Tobie (ta zasada jest niezmienna od czasu gołębi pocztowych :P). Tak samo jak wysyłasz komuś maila to ta osoba może go przekazać dalej (i może to zrobić bezpośrednio przez webmaila, skopiować treść, zrobić printscreena itd. itp.). Nie ma tu miejsca ingerencja strony trzeciej.

 

Nie ma sensu spierać się o podstawy prawne, bo ja wiem, że jest inaczej niż Boss napisał.

Znasz jakąś wygraną sprawę sądową bądź toczące się postępowanie? :P Akurat ostatnio była mała afera, przez co z pierwszej ręki wiem, że jest tak jak pisałem (a czy tak powinno być, to już temat na odrębną dyskusję).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

ehh..

Trochą teraz to wszystko zostało odwrócone.

 

Samo forum, w tym wypadku WHT i scrypt umożliwiają upublicznienie treści PW i to jest meritum.

To że pan Kowalski ( :P )weżmie i wklei treść gdzie indziej to już inna sprawa. Zrobi to osobiście i ponosi odpowiedzialność za swój czyn.

Tutaj dajecie narzędzie umożliwiające takie działanie co już samo w sobie nie powinno mieć miejsca.

W zaistniałej sytuacji cytowany Kowalski nie upublicznił, ponieważ klikajac "raportuj" nie ma informacji, ze zgadza się na przesłanie treści.

Jest przycisk, który działa jak rozgłosnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale my tego za niego nie klikamy :P Sam najeżdża myszką i klika.

 

Sens definiowania jakie konsekwencje stoją za danym kliknięciem, zakrawa o myślenie przez nas, że mamy swoich użytkowników za ułomnych umysłowo, bo przecież logicznie, że jak coś raportujemy właścicielowi to ma on podgląd tego czego nasze zgłoszenie się dotyczy.

 

Od IPB 3.1 chyba PW nie są traktowane jako stricto czyste wiadomości tylko w konwencji prywatnej dyskusji ale nadal w układzie forum, więc tyczą się tego te same zasady.

 

Na forum jest:

Ty, odbiorca, obserwujący --- czuwająca administracja.

Na PW jest:

Ty, odbiorca --- czuwająca administracja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xtd

Korespondencją może dowolnie dysponować jej adresat, co w tym wypadku uczynił. Nie ma znaczenia czy przesłał dalej jej treść, czy kliknął raport.

Edytowano przez xtd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

OK.

Widze, że nie ma sensu dalsza dyskusja, gdyż według Was nic się nie stało.

Jestem jednak w 100% przekonany, ze jeśli taka sytuacja będzie Was dotyczyła na jakimś innym forum to bedziecie oburzeni. No ale jak to sie mówi "jak kogo nie boli temu powoli" i pare pewnie innych ludowych powiedzeń.

Prowadze kilka serwisów społecznosciowych i for, gdzie nie dopuszczam możliowści choćby pomyślenia o podglądzie PW, a dla pewności czyszczone są skrzynki co jakiś czas, żeby przypadkiem nie wyciekły.

 

Będe jednak złosliwy i zapytam: jak prześle komuś w dobrej wierze dane do czegoś a ten przypadkiem nacisnie magiczny guziczek i ktoś wykorzysta te dane to pewnie bedzie moja wina :P

 

Ale jedno jest pewne.

Po co mam nawtykać komuś, napisac na PW co o nim sadze, ze jest złodziej, że pod pretekstem wykonania prac, jako support scryptu, poprzez wsadzenia backdorów i innych dziur dla siebie, wykorzystuje je później kradnac bazy, dane ludzi, sprzedajac je dalej czerpie z tego zyski itp itd i kij mu w oko. Po co?

Lepiej napisać na otwartym, forum pod danym właśnie ogłoszeniem o naborze pracowników do kolejnego "projektu", nawtykać, nabluzgać a "niech ta".

Ja dostane warna, przynajmniej bede wiedział za co, a może przy okazji uchronie innych przed niecnymi zapedami cwaniaczka . I bedzie smiesznie i skutecznie.

Następnym razem nie omieszkam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Witam,

 

Wg mnie wszystko jest zgodnie z prawem, nie doszło tutaj do żadnego udostępnienia przez moderatora treści PW do widoku publicznego.

Jednak gdyby ktoś z obsługi dopuścił się ujawnieniu ww. wiadomości, można by zastosować ten paragraf KK:

Art. 266. § 1. Kto, wbrew przepisom ustawy lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu, ujawnia lub wykorzystuje informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, wykonywaną pracą, działalnością publiczną, społeczną, gospodarczą lub naukową,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

(...)

§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

. Edytowano przez Aimer (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi waść, czym różnią się takie dwie sytuacje:

1) Osoba dostająca "wątpliwą" treść jako PW klika guzik RAPORT przy niej;

2) Osoba dostająca "wątpliwą" treść jako PW robi screena/kopiuje treść wiadomości i wysyła na adres administracyjny forum skargę, że użytkownik XYZ mu ubliża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Przy tej 2 opcji zajmie jej to zapewne, więcej czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej napisać na otwartym, forum pod danym właśnie ogłoszeniem o naborze pracowników do kolejnego "projektu", nawtykać, nabluzgać a "niech ta".

Ja dostane warna, przynajmniej bede wiedział za co, a może przy okazji uchronie innych przed niecnymi zapedami cwaniaczka . I bedzie smiesznie i skutecznie.

Następnym razem nie omieszkam.

No lepiej ostrzec więcej ludzi, jeśli masz uzasadnione podejrzenia (używając jednak merytorycznego języka).

 

Jednak gdyby ktoś z obsługi dopuścił się ujawnieniu ww. wiadomości, można by zastosować ten paragraf

Nie można by zastosować, ponieważ serwis to prywatna własność i rejestrując się na nim akceptujesz, że publikowane na nim treści są do dyspozycji właściciela.

 

Co innego jakby tych danych używać przeciwko konkretnym osobom, chociaż i tu nie do końca wiem co z tym dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer
Nie można by zastosować, ponieważ serwis to prywatna własność i rejestrując się na nim akceptujesz, że publikowane na nim treści są do dyspozycji właściciela.

 

Co innego jakby tych danych używać przeciwko konkretnym osobom, chociaż i tu nie do końca wiem co z tym dalej.

 

W regulaminie zbytnio nie widzę wpisu, iż wszelkie wiadomości zamieszczane przez użytkowników na niniejszym forum stają się własnością właściciela WHT, co innego możność ich dysponowania - moderacja, cenzurowanie, usuwanie etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hdmagc nie rozumiem w czym jest problem:

Obraziłeś 2 osobe, nie spodobało jej się i wysłała raport.

Jakby nie było możliwości raportowania pw to pewnie większość krzaków by zalewała nas wiadomościami jak tylko bysmy szukali hostingu.

Nikt ci na PW nie wchodzi(miejmy taką nadzieje), chyba że dostanie raport - wtedy i tak ma tylko wgląd to tej jednej wiadomości.

 

Będe jednak złosliwy i zapytam: jak prześle komuś w dobrej wierze dane do czegoś a ten przypadkiem nacisnie magiczny guziczek i ktoś wykorzysta te dane to pewnie bedzie moja wina

 

Działa to na tej samej zasadzie co na forum- jak naciśnie przycisk raportuj to pojawi mu się pole do wpisania powodu raportowania - i dopiero po wpisaniu i kliknięciu przycisku wyślij raport wiadomość idzie do modów.

Naprawdę musiałby być ktoś zdolny żeby wcisnąć guzik , wpisać treśc i wysłać raport przypadkowo.

I osoba wysyłająca raport wie co robi -w końcu wyraźnie pisze:

Treść raportu

 

Kopia prywatnej wiadomości zostanie zawarta w raporcie

Edytowano przez Marek607 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Będe jednak złosliwy i zapytam: jak prześle komuś w dobrej wierze dane do czegoś a ten przypadkiem nacisnie magiczny guziczek i ktoś wykorzysta te dane to pewnie bedzie moja wina :P

 

Tak... Nie musisz podawać na PM takich wiadomości. Możesz napisać na maila/gg/zadzwonić czy pogadać sobie na jakimś skejpie czy coś...

 

 

Ale jedno jest pewne.

Po co mam nawtykać komuś, napisac na PW co o nim sadze, ze jest złodziej, że pod pretekstem wykonania prac, jako support scryptu, poprzez wsadzenia backdorów i innych dziur dla siebie, wykorzystuje je później kradnac bazy, dane ludzi, sprzedajac je dalej czerpie z tego zyski itp itd i kij mu w oko.

 

Zawsze możesz zgłosić się do organów ścigania... A takie prace najlepiej żeby wykonywała jakaś Firma a nie byle Wiesiek spod sklepu nocnego...

 

Lepiej napisać na otwartym, forum pod danym właśnie ogłoszeniem o naborze pracowników do kolejnego "projektu", nawtykać, nabluzgać a "niech ta".

Ja dostane warna, przynajmniej bede wiedział za co, a może przy okazji uchronie innych przed niecnymi zapedami cwaniaczka . I bedzie smiesznie i skutecznie.

 

A nie lepiej napisać po ludzku na forum że taki i taki mnie w taki i taki sposób oszukał kradnąc dane z serwisu / serwera który udostępniłem aby ustawił mi taką i taką rzecz? I bez wulgaryzmów i obrażania kogoś?

 

 

A funkcja RAPORTUJ / RAPORT samo w sobie zawiera informację (na logikę) że jak to klikniesz to leci wiadomość do administratora lub moderatora (osoby odpowiedzialnej za ład i porządek) która dostanie treść wiadomości i nazwę użytkownika. Logiczne! Przecież skąd ma obsługa forum wiedzieć za co raport i komu go dać...

 

A to że jest ta funkcja w PW to także aby ta druga osoba której nawrzucasz miała jakąś pomoc bo może sobie nie życzyć abyś Ty mu nawrzucał lub coś tam zrobił.

 

A wątpię aby moderator upubliczniał treści (np. hasła, loginy itp.) które mogą zaszkodzić Tobie lub Twojej działalności. Jak by to zrobił straciłby swoją "posadę"...

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

He, he

Kopia prywatnej wiadomości zostanie zawarta w raporcie

 

Pozostaje kwestia, kiedy to sie pojawiło :P

 

Jako zakładajacy temat, uważam, ze uzyskałem zadowalajace wyjasnienie i prosze o zamkniecie tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za dużo W11 :P policja nie będzie wiedziała o co chodzi i śledztwo umorzone - koniec :P (to tak odnośnie tych paragrafów).

Edytowano przez tym (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje kwestia, kiedy to sie pojawiło :P

Nawet palcem nie tykałem, ba nie widzę nawet na szybko opcji definicji raportu z rozróżnieniem co do czego, więc zatuszowanie sprawy by nam zajęło zdecydowanie więcej czasu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

ok, ok.

Tak tylko sobie bąknałem pod nosem i kurcze jakoś w niewyjaśniony sposób się to przeniosło na forum :P

Za dużo tych klawiszy, przycisków, gałek, przełaczników, dziurek, otworów, wtyczek... i jakieś takie do tego to czułe.

Edytowano przez hdmagc (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy moderator może przeglądać PW bez raportu?

Jeśli tak, to źle.

Po raporcie - OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×