Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
NuO

Co obciąża serwer ?

Polecane posty

Takie podstawowe i może dla niektórych banalne pytanie. Ale nigdzie nie mogłem tego znaleźć. Czyli co właściwie, znacząco obciąża serwer ? Jak właśnie wygląda sprawa "przeciążeń" serwera...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Takie podstawowe i może dla niektórych banalne pytanie. Ale nigdzie nie mogłem tego znaleźć. Czyli co właściwie, znacząco obciąża serwer ? Jak właśnie wygląda sprawa "przeciążeń" serwera...

 

Pokolei: skrypty PHP (ogolnie dzialanie calego serwera www), bazy danych (mysql / postgresql), skanowanie poczty (jezeli jest jej duzo i dziala antywirus / antyspam).

 

Reszta uslug (pop3, smtp -> pomijajac samo skanowanie, imap, ftp, ssh i inne drobne) robi minimalne, wrecz pomijalne obciazenie. Czasem pop3 moze troche dobic wydajnosc I/O (jak ktos np. korzysta z webmaila, format skrzynek to Maildir i ma np 10 tys wiadomosci w INBOXie.. :)

 

Obciazenie mocno wzrosnie, jezeli uruchomione procesy zjedza Ci caly dostepny RAM i zacznie byc wykorzystywany SWAP (czyli "dyskowy ram"). Dla slabszych maszyn z wolnymi dyskami moze to oznaczac szybka smierc :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Najmocniej to zle napisane skrypty php i duzo odwolan do nich.

Uciazliwe moze być "mailing" wysylany do duej liczby użytkownikow i gdzie kazdy mail jest skanowany i do tego sprawdzany czy istnieje .. zapycha kolejki etc.

Jezeli masz poczte na tym samym serverze co www to mozesz wylaczyc antyvira ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czasem pop3 moze troche dobic wydajnosc I/O (jak ktos np. korzysta z webmaila, format skrzynek to Maildir i ma np 10 tys wiadomosci w INBOXie.. :)

To nie tak.

Webmail korzysta z IMAPa a nie POP3 i nie obciaza dysku.

Dysk obciazaja ludzie, ktorzy korzystaja z POP3 i maja zaznaczone w kliencie "pozostam poczte na serwerze". I taki np. Outlook, przy kazdym sprawdzeniu czy sa nowe maile, musi poprosic serwer pop3 o wszystkie maile jakie sa na koncie.

Mam zawodnikow co potrafia w ten sposob dzialac majac po pare tysiecy maili na jednym koncie i kilkaset MB :) (nie chce nawet myslec jakby to chodzilo na IDE).

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
To nie tak.

Webmail korzysta z IMAPa a nie POP3 i nie obciaza dysku.

 

Tak tak. Nie ma znaczenia, czy to IMAP, czy POP3. Jezeli to format Maildir, to kazdy mail trzymany jest w oddzielnym pliczku. Nie ma znaczenia, czy webmail korzysta z POP3, czy IMAP - musi przeczytac naglowki wszystkich tych pliczkow chcac je wylistowac userowi. I to dobija I/O :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezeli to format Maildir, to kazdy mail trzymany jest w oddzielnym pliczku.

Jakos na to wpadlem :)

Nie ma znaczenia, czy webmail korzysta z POP3, czy IMAP - musi przeczytac naglowki wszystkich tych pliczkow chcac je wylistowac userowi.

A to nie jest tak, ze IMAP sobie zaznacza, ktore maile byly juz przeczytane, ktore nie, webmail do tego zazwyczaj pokazuje maile jakimis partiami (np. 30 na strone)?

A POP3 nie ma takich mozliwosci, tam po prostu klient poczty musi przeczytac wszystkie maile na koncie naraz (caly czas mowie o przypadku "Pozostaw kopie na serwerze").

 

Ale oczywiscie moge sie mylic :) (nie chce mi sie odpowiednich rfc czytac :) )

 

Tak organoleptycznie to u mnie (pare tysiecy kont pocztowych) zdecydowanie pop3 zamecza dysk a nie webmail. Ale jakis konkretnych testow nie robilem.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
A to nie jest tak, ze IMAP sobie zaznacza, ktore maile byly juz przeczytane, ktore nie, webmail do tego zazwyczaj pokazuje maile jakimis partiami (np. 30 na strone)?

 

A POP3 nie ma takich mozliwosci, tam po prostu klient poczty musi przeczytac wszystkie maile na koncie naraz (caly czas mowie o przypadku "Pozostaw kopie na serwerze").

 

Po czesci masz racje - ale przez caly mechanizm pamietania, sprawdzania i porownywania IMAP tez swoje CPU / I/O "zabiera" :)

 

Tak organoleptycznie to u mnie (pare tysiecy kont pocztowych) zdecydowanie pop3 zamecza dysk a nie webmail. Ale jakis konkretnych testow nie robilem.

 

Bo z reguly ludzie korzystajacy z pop3 (czyli glownie "stacjonarnych" programow pocztowych) sciagaja poczte nie pozostawiajac kopii na serwerze, wiec tej poczty zawsze jest tam minimalna ilosc. A userzy webmailowi chomikuja cala poczte na serwerze, dobijajac potem dyski:)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale przez caly mechanizm pamietania, sprawdzania i porownywania IMAP tez swoje CPU / I/O "zabiera" :)

Bez przesadyzmu.

A poza tym obciazenie CPU w hostingu _zazwyczaj_ nas nie interesuje :)

Mam dosc sensownie napisane regulki do postfixa (najskuteczniejszy mlot na spamerow:)) i praktycznie serwer pocztowy nie obciaza mi cpu (jest oczywiscie SA+Bayes oraz antywir).

Bo z reguly ludzie korzystajacy z pop3 (czyli glownie "stacjonarnych" programow pocztowych) sciagaja poczte nie pozostawiajac kopii na serwerze, wiec tej poczty zawsze jest tam minimalna ilosc. A userzy webmailowi chomikuja cala poczte na serwerze, dobijajac potem dyski:)

Takie bardzo wstepne zalozenie:

80% userow to pop3 z kasowaniem na serwerze

15% webmail

5% "pozostaw poczte na serwerze"

 

Z moich _bardzo_pobieznych_ testow _na_oko_ te 5% duzo mocniej mi zapycha I/O niz te 15%.

 

Ale powtorze - testow jakis konkretnych nie robilem (ale chyba zrobie, jak ten watek bedzie sie dalej w tym temacie ciagnal).

 

btw. jak juz piszemy - uzywasz MD czy MB i dlaczego? :) Ja osobiscie jestem zwolennikiem MD, moze faktycznie wyciagniecie listy maili duzo mocniej obciazy dysk, ale juz potem odczytywanie konkretnych maili jest bardzo szybkie (nie trzeba latac po pliku kilkuset megowym i szukac jednego maila jak to jest w MB).

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
btw. jak juz piszemy - uzywasz MD czy MB i dlaczego? :)

 

MD oczywiscie - raz ze to o czym juz pisales, a dwa bezpieczenstwo! Ew. uszkodzenie pliku (w jakikolwiek sposob) to najwyzej utrata jednego maila. A uszkodzenie MB to utrata wszystkiego :)

 

A trzy to qmail tak mial odrazu i coz.. nie bylo wyjscia, przyzwyczailem sie ;-)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×