Skocz do zawartości
mcbarlo

Wymiana serwerow, a sprzetowy RAID

Polecane posty

Mam zamiar zamienic IBM-a x3250 na HP DL160. No i wlasnie dotarla do mnie jedna przykra sprawa. Oba serwery maja sprzetowy RAID, ale wiadomo, ze kazdy jest inny.

 

Czy jesli przeloze poprostu dyski z IBM-a do HP to czy to ze soba zagra? Albo inaczej - czy sprzetowy RAID jest w jakikolwiek sposob ustandaryzowany? Nie chcialbym przelozyc dyskow i nagle z przerazeniem stwierdzic, ze wcielo dane.

 

W HP jest kontroler Smart Array B110i. W IBM-ie jakis ServerRAID, ale niestety nie pamietam modelu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak informacyjnie...

 

Jeśli planujesz zmianę na HP160G6 i będziesz go montował w szafie rack to upewnij się najpierw, że szyny będą pasowały do Twojej szafy. Dosłownie kilkanaście dni temu trafiliśmy na niemiłą niespodziankę z takim serwerem - szyny są tak skonstruowane, aby pasowały do szafy HP, ale przykładowo nie da się ich zamontować w standardowej szafie ZPAS (dość powszechnie używanej). Być może nie da się ich przymocować również w szafach innych producentów. HP nie udostępnia innych szyn do tego serwera.

Edytowano przez UnixStorm.org (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwer juz mam i faktycznie szyny troche dziwne sa, ale ja akurat mam szafe HP, wiec nie powinno byc tutaj problemu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skopiuj sobie dane na inny nośnik, taka przeprowadzka jest skomplikowana i ma duże szanse nie zadziałać szczególnie jak przekładasz między różnymi producentami itd. Bez backupu nawet nie próbuj bo stracisz dane. Lepiej sobie zaplanować przeprowadzkę na nowy system z kopiowaniem starych danych od razu niż mieć nadzieję że przekładanie zadziała. To tak z doświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobie tak jak mowisz - postawie dwa serwery rownolegle i zrzuce dane recznie. Nie ma co ryzykowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobie tak jak mowisz - postawie dwa serwery rownolegle i zrzuce dane recznie. Nie ma co ryzykowac.

 

Jeśli masz akurat raid-1, to zawsze możesz spróbować czegoś takiego: po zrobieniu backupu wyciągasz 1 dysk ze starego serwera "A" i próbujesz go zaimportować na kontroler w nowym serwerze "B". Jeśli import się powiedzie i zobaczysz dane, to po prostu dorzucasz 2 dysk, synchronizujesz wolumen i voila ;-). Generalnie znakomita większość kontrolerów raid w serwerach ma pod spodem LSI, więc jest jakaśtam szansa że zadziała, chociaż osobiście nie próbowałem ;-).

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Operacja zakonczona pomyslnie. Co ciekawe dysk z RAID-a z IBM-a jest normalnie widoczny w komputerze w ogole bez RAID-a, ale niestety kazdy dysk z osobna. Ale to tak na marginesie.

 

Jesli chodzi o te szyny HP to powinny pasowac tez do innych szaf (sruby moga nie pasic, ale to najmniejszy problem). W mocowaniach na koncach szyn mozna odkrecic taka mala srubeczke (od zewnetrznej strony) i naciskajac zapadke mozna obrocic mocowanie o 180 stopni. Wtedy masz normalne nagwintowane dziury, a nie te fikusne haczyki. Byc moze masz inne szyny, ale zerknij na nie, bo ja to odkrylem nieco przypadkiem jak sie nudzilem podczas kopiowania danych. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie kilkanaście dni temu trafiliśmy na niemiłą niespodziankę z takim serwerem - szyny są tak skonstruowane, aby pasowały do szafy HP, ale przykładowo nie da się ich zamontować w standardowej szafie ZPAS (dość powszechnie używanej).

 

Tak troszkę z innej beczki ale... ZPAS oferuje kilka rodzajów belek nośnych. Standardowo dodaje takie z którymi jest problem przy pomocowaniu nie tylko szyn HP ale też Della i kilku innych producentów.

 

Ten sam problem wystąpił w ATMANie i naszej serwerowni, Jeżeli problem wystąpił w Twojej szafie a nie kolokacyjnej możesz poprosić dystrybutora o wymianę belek na inny typ. Robią to bez problemów i wszystko pasuje.

 

Choć "oczka" też potrafią czasami mijać się z przeznaczeniem, no cóż ZPAS...

 

http://sklep.zpas.pl/index.php?idx=sklep-obud-t-wyp028&idl=1&sid=0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Operacja zakonczona pomyslnie. Co ciekawe dysk z RAID-a z IBM-a jest normalnie widoczny w komputerze w ogole bez RAID-a, ale niestety kazdy dysk z osobna. Ale to tak na marginesie.

 

O ile pamiętam, standardowa instalacja Debiana właśnie nie widzi tego kontrolera z HP, stąd wszystkie dyski są widoczne osobno.

 

 

 

Jesli chodzi o te szyny HP to powinny pasowac tez do innych szaf (sruby moga nie pasic, ale to najmniejszy problem). W mocowaniach na koncach szyn mozna odkrecic taka mala srubeczke (od zewnetrznej strony) i naciskajac zapadke mozna obrocic mocowanie o 180 stopni. Wtedy masz normalne nagwintowane dziury, a nie te fikusne haczyki. Byc moze masz inne szyny, ale zerknij na nie, bo ja to odkrylem nieco przypadkiem jak sie nudzilem podczas kopiowania danych. :rolleyes:

 

O tym wiem, jest to opisane w instrukcji dot. montażu, ale nie w tym problem. Chodzi o to, co niżej opisał LiveNet.

 

 

 

 

Tak troszkę z innej beczki ale... ZPAS oferuje kilka rodzajów belek nośnych. Standardowo dodaje takie z którymi jest problem przy pomocowaniu nie tylko szyn HP ale też Della i kilku innych producentów.

 

Ten sam problem wystąpił w ATMANie i naszej serwerowni, Jeżeli problem wystąpił w Twojej szafie a nie kolokacyjnej możesz poprosić dystrybutora o wymianę belek na inny typ. Robią to bez problemów i wszystko pasuje.

 

Choć "oczka" też potrafią czasami mijać się z przeznaczeniem, no cóż ZPAS...

 

http://sklep.zpas.pl...028&idl=1&sid=0

 

Właśnie jest to szafa należąca do ATM, ale już dostałem informację, że będą walczyć aby to jakoś dostosować.

 

 

Co ciekawe, takie szyny są tylko dla niektórych modeli HP. Większość ma "normalne" szyny, a nikt z HP nie potrafił odpowiedzieć na pytanie dlaczego ten jeden model musiał mieć akurat takie szyny.

 

Z oficjalnej odpowiedzi serwisu:

 

 

Wspierane dla tego modelu szafy to:

 

HP Rack Series Rack 10000 G2 Series

HP 10642 G2 1200mm deep Shock Rack AF092A

HP 10647 G2 1200mm deep Shock Rack AF094A

 

 

 

Dla mnie osobiście jest to co najmniej nie fair i wygląda na zwykłą próbę wymuszania zakupu szaf tego samego producenta. Zarówno IBM, Sun jak i Intel potrafią zrobić szyny do różnych modeli, które nie mają problemów z żadnymi standardowymi szafami rack. No i raczej z naszej strony będzie to już pierwszy i ostatni zakup sprzętu od HP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej w ATMie samemy sobie rozkręcić stolarz i dostosowac go do szyn? Oczywiście jeżeli nic nie wisi już w nim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie wydaja bardzo typowe te szyny po obroceniu uchwytow, ale w zyciu niewiele szaf widzialem takze sie nie bede upieral. Zreszta moze moje szyny sa jeszcze inne. Moglem fotki zrobic, ale teraz to juz nie bede serwera wyjmowac. :rolleyes:

 

O ile pamiętam, standardowa instalacja Debiana właśnie nie widzi tego kontrolera z HP, stąd wszystkie dyski są widoczne osobno.

 

Ja podpialem ten dysk w ogole do SATA z plyty glownej poza kontrolerem RAID i dane byly normalnie widoczne. W sumie to fajnie IBM to wykombinowal zeby nie zapisywac danych w jakims ichnim formacie. Nie wiem jak inne kontrolery, bo nie probowalem takiej sztuki, ale wydaje mi sie, ze tak rozowo juz nie bedzie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to się kosztem wydajności pewnie odbywa i to nie jest kombinacja IBMa tylko producenta kontrolera

 

jak już serwery wiszą to raczej nic się zrobić nie da, ATM ma szafy w konfiguracji bardziej telekomunikacyjnej niż tylko serwerowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×