Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
amdg

Streaming video wysokiej jakości - kilka pytań

Polecane posty

Witam

 

Chciałbym udostępnić w necie przekaz video w jakości 720p/720i. Źródłem nie byłby plik, ale obraz z kamery. Nie mogę postawić serwera u siebie "w domu", zaś podpięcie kamery pod maszynę w serwerowni jest praktycznie niewykonalne. Zatem chciałbym przesyłać obraz ze swojego komputera na serwer zewnętrzny, a on byłby widziany w necie jako serwer udostępniający streaming. System na moim kompie to do wyboru Linux lub Windows. System na serwerze to bylby raczej Linux. Liczba oglądających to początkowo ok. 100 osób. Może osiągnąć do 5000 osób w bliżej nieokreślonej przyszłości.

I teraz pytania:

1. Jaki powinien być strumień, aby obraz był w jakości odpowiedniej do założeń ? 500kB/s wystarczy ?

2. Jakiej technologii użyć ?

3. Jak wyliczyć zużycie transferu na serwerze zewnętrznym dla 1 godziny przekazu ?

4. Jakie powinny być parametry serwera zewnętrznego - procek, pamieć, miejsce na dysku ?

5. Jakie powinny być parametry łącza pomiędzy moim kompem a serwerem oraz wychodzącego z serwera ?

W niedawnej dyskusji padło twierdzenie, że potrzeba dla 500 osób przy jakości 500kB/s mieć ok. 250M przepustowości. Czytałem w innym miejscu, że tak się dzieje w transmisji unicast. Transmisja multicast wymaga znacznie mniejszego łącza. Da się tak zrobić ? Jak się do tego zabrać ? Ewentualnie gdzie o tym poczytać ?

5. Czy serwery w Ameryce (podobno niezła przepustowość i słaby ping) nadawałyby się lepiej do moich celów od serwerów europejskich ?

 

Pozdrawiam

 

Artur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Transmisję unicastową możesz porównać do dzwonienia sobie do kogoś przez telefon.

Ot typowe łącze punkt-punkt bez jakichś tam większych wymagać.

 

Multicast porównać możesz do obecnego np. na dworcach PKP megafonu.

Nie musisz się wysilać, co by każdemu do ucha szeptać, jaki to pociąg przyjedzie.

Wadą jest to, że owi delikwenci muszą być w zasięgu działania tego megafonu,

no i będąc na Warszawie Centralnej raczej nie usłyszą, co dzieje się w Poznaniu Głównym.

Tak samo i w przypadku multicastu - użytkownicy muszą być (w BARDZO wielkim uproszczeniu) w tej samej podsieci LAN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam podobny problem, praktycznie większość dostawców (PL) odmawia, akurat moje potrzeby to od 200 do 10000 strumieni (od 100 do 5000 mbits), które chciałbym wynająć na kilka godzin, ba nawet niektóre serwerownie w EU mi odmówiły, więc skorzystałem z amazonu, tam przy HighCPU łącze do serwera jest 1000 mbits, co wystarczy na prawie 2000 strumieni po 0,5mbits.

 

Inna metoda to skorzystanie z CDN (content delivery network) które wykorzystuje oprogramowanie Adobe, u mnie to nie możliwe bo mam własne rozwiązanie i w sumie to sam zbudowałem taką sieć poprzez serwery amazonu które uruchamiam wyłącznie na czas transmisji, płacę tylko za czas uruchomionego serwera oraz wysłany transfer przykładowo 0,20 $ za GB, czyli przy 200 oglądających wygeneruje w ciągu godziny około 45GB co kosztuje mnie 9$.

 

Można jeszcze skorzystać z justin.tv czy ustream.tv tylko wtedy pojawia się w trybie embeded logo stacji, ale za darmo dają możliwość udostępnienia strumienia nawet do 1000 osób na godzinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Dofrian zawitał na WHT (ciekawe ile to mądrości napiszesz) :D

 

1. 500kBps powinno wyjść OK

3. 500kB * 60 * 60 / 1024 = 1760MB per widz

4. Z prockiem to nie wiem, ale jakbyś chciał buforować to RAMu się troszkę przyda :) Dysk w minimalnym stopniu

5. Pomiędzy komputerem a serwerem powinieneś mieć minimum te 500kB/s uploadu

6. Po co Ameryka? Zainteresuj się OVH.pl , Hetzner.de

 

A teraz tak od siebie - czasy opóźnień nie powinny Ci przeszkadzać, w końcu to nie jest dwustronna komunikacja typu VoIP gdzie minimalne opóźnienia i jitter są najważniejsze. Co do Uni i Multicastu - tak jak kolega wyżej - Multicast sprawdza się w sieciach, gdzie komputery bezpośrednio się widzą (LAN). Często ISP którzy oferują IPTV korzystają z technologii Multicastu, co by oszczędzać szkielet sieci.

Ja na Twoim miejscu kupiłbym jakiegoś VPSa w Hetzner.de, według mnie dedyk mija się z celem.

Patrz przede wszystkim na port, na początku wystarczy 100/100Mbps i na transfer, który będzie zjadany w ogromnych ilościach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytania co do software który serwuje treści, próbowałem skorzystać z crtmpserver ale mam problem z kompilacją, a jak już skompiluję to sypie błędami :)

 

Może ktoś kto ma podobne rozwiązania jak w temacie opisze za pomocą czego rozgłasza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytania co do software który serwuje treści, próbowałem skorzystać z crtmpserver ale mam problem z kompilacją, a jak już skompiluję to sypie błędami :)

 

Może ktoś kto ma podobne rozwiązania jak w temacie opisze za pomocą czego rozgłasza?

 

Ja używam ffserver, można też użyć adobe media server i skorzystanie z CDN'ów, wielu operatorów oferuje taką usługę.

Z tym że największym CDN dysponuje amazon, reszta firm może sobie co najwyżej pomarzyć o podobnej wydajności (spokojnie upchasz tam i 100000 strumieni, jeśli cię tylko stać).

 

W sumie w tej chwili sam posiadam kilka serwerów, które odpowiednio połączone i zarządzane tworzą CDN w tej chwili o przepustowości 6 Gbits, czyli przy strumieniu 512kbits mogę obsłużyć prawie 12000 strumieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowałam się wspomnianym tu Icecast z libtheora, ale mam problem nie mogę w dokumentacji doszukać się jak zmusić go do dystrybucji sygnału z innego źródła (czyli z kamery).

 

Plik z serwera bez problemu serwuje ale jak zrobić ze strumieniem z kamery? do wysłania mógłbym chyba użyć VLC tylko nie wiem jak skonfigurować icecast do odbierania i dystrybucji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok już udało mi się przekazać obraz z kamery przez VLC do Icecast :) teraz kwestia dopracowania parametrów kompresji i wykorzystani łącza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to kolego zeznawaj jak to zrobiłeś, będzie dla potomnych. Widzę, że moja podpowiedź się przydała? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×