Skocz do zawartości
bzik

Platnosci online, faktura i kasa fiskalna

Polecane posty

Witam, poniższe pytania być może w części się przewijały kiedyś ale moim zdaniem nie w takiej konkretnej konfiguracji dlatego chciałbym rozwiać swoje i pewnie innych wątpliwości co do kwestii płatności online vs. faktura vs. kasa fiskalna.

 

Scenariusz:

 

1. Klienci (mogą być zarówno firmy jak i osoby prywatne) płacą poprzez płatności online (np. dotpay) za oferowane usługi

2. Środki są wypłacane z dotpay na konto bankowe w formie zbiorczego przelewu (nie ma rozróżnienia, co pochodzi od którego klienta)

 

Pytanie:

 

Czy wystawienie na każdą płatność klienta faktury z formą płatności 'przelew' albo 'przelew online' etc. jest wystarczające ? Czy nie jest potrzebna kasa fiskalna, na której powinny być wystawione paragony na takie nie do końca udokumentowane wpłaty (bo przecież z historii konta bankowego nie jest możliwe udowodnienie za który przelew jest dana faktura - przypomne, że jest tylko zbiorczy przelew od dotpay .... a dodatkowo żeby zamieszać wspomnę, że przeczytałem w przepisach, że warunkiem zwolnienia z kasy fiskalnej jest, żeby w przypadku przelewów jasno wynikało, która faktura jest za który przelew i od jakiej osoby) ?

 

Przede wszystkim pytam o Waszą praktykę jako prowadzących firmy, czy udaje wam się uniknąć kasy fiskalnej i funkcjonować tylko w oparciu o faktury przyjmując takie płatności online a nie bezpośrednio na swoje konto bankowe.

 

Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.webhostingtalk.pl/topic/20306-hosting-a-kasa-fiskalna/page__hl__kasa

 

tutaj znajdziesz wszelkie odpowiedzi, a tak pokrótce wg. mojego biura rachunkowego (i nie tylko mojego)

Jeżeli nie przyjmujesz gotówki, tylko dostajesz przelewy lub właśnie płatności online nie musisz mieć kasy fiskalnej.

Ja osobiście drukuję księgowej wyciąg z dotpay'a/platnosci.pl i konta firmowego aby w razie kontroli miała wszystko pod ręką, a ja nie musiał potem ganiać itd.

+ do 40 tys (20 tys. jeśli firma założona w roku bieżącym) w ciągu roku jeżeli zrobisz zarobku na klientach indywidualnych nie musisz mieć kasy fiskalnej (mówimy o formie płatności: gotówka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A w praktyce jak US traktuje takie wyciągi z np. dotpay ? Bo to wszystko fajnie wygląda ale jednak przelew na konto w banku a platność dotpay to nie to samo, tak samo wyciąg z konta bankowego a z panelu dotpay ... Czy mozna po prostu na fakturze dawac forme platnosc: przelew online i potem dokumentowac to wyciagami z dotpaya ? Z drugiej strony inaczej nie byłoby jak wystawić faktury, bo ani to platność gotówką ani przelewem ^^. Fajnie jakby ktoś z praktyką powiedział "tak daliśmy wyciągi z dotpay jako dowód na faktury z płatnością online i nie było problemów" :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej kwestii poruszyłem już niejedno biuro rachunkowe nawet korzystałem z wiedzy konsultantów w ifirma.pl. Wszyscy jednoznacznie mówią, że takowego przyzwolenia nie ma, żeby zaliczać płatności online do zwolnienia na kasę. Prawo jednoznacznie mówi, że musi to być przelew z poczty, banku lub SKO. Oczywiście przelew przez paypal opiera się na poczcie ale raczej wątpię, że w myśli tego pkt. jest poczta elektroniczna. W tej sytuacji każdy radzi napisać oficjalne pismo do US z zapytaniem jak to można księgować. Teraz pytanie czy ktoś takiego coś wysłał bo pewnie każdy już praktykuje własne prawo lub boi się wychylać. Tym samym jeśli działalność założona w tym roku limit na kase jest 20 tys. (czyli jakies ~1600 zl nieewidencjonowanego przychodu można mieć na mc) w roku 2011 juz 40 tys (czyli jakies ~3300 zl nieewidencjonowanego przychodu można mieć na mc).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

teraz zobacz to też z innej strony:

kwestia ta dotyczy dla transakcji gotówkowych, więc przecież pieniędzy do ręki nie dostajesz tylko 1 (lub też więcej) przelewami z firmy dotpay, więc to oni tobie robią przelew, a nie klienci. Oni płacą w ich systemie, a oni rozliczają się z tego tobą.

 

urząd skarbowi nie równy każdemu innemu urzędowi skarbowemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem to co napisałeś ale przecież nie wystawie rachunku/faktury dotpay'owi... Poza tym dotpay jest pośrednikiem a nie kontem bankowym..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×