Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
anm

VPS - pytania zielonego

Polecane posty

Witam,

 

Jestem zupełnie zielony w temacie VPS, a potrzebuję takiego serwera do instalacji sklepu Magento (niewielkiego, mała liczba klientów). Dlatego chciałbym spytać o kilka spraw, bo nie wiem czy poradzę sobie z obsługą takiego serwera.

 

1. Korzystałem do tej pory jedynie z prostego współdzielonego hostingu dla stron www. Nie mam doświadczenia w administracji systemami, pod Linuxem potrafię wykonać jedynie podstawowe zadania, jak kopiowanie plików. ;) Czy taka osoba jak ja poradzi sobie z umieszczeniem sklepu na VPS?

 

2. Gdyby VPS-em można było zarządzać przez panel adm. podobny do tych spotykanych na hostingach współdzielonych, to nie byłoby problemu. Czy za taki panel na VPS trzeba dopłacać?

 

3. Czy po wykupieniu VPS będę miał już na nim zainstalowany serwer www, PHP, bazę MySQL, serwer pocztowy, ftp i inne podstawowe usługi? Czy muszę to robić sam, lub ewentualnie płacić dodatkowo administratorowi za instalację? Kupując hosting współdzielony wszystko mam już skonfigurowane, wystarczy wrzucić CMS-a na serwer i strona działa - czy na VPS jest podobnie?

 

4. Czy są jakieś specjalne oferty VPS-ów dla osób takich jak ja: które potrzebują niestandardowego hostingu www, ale nie znają się na administracji?

 

5. Czy w przypadku gdy zakupiony VPS ma zbyt niskie parametry, można bez dodatkowych opłat "manipulacyjnych" przenieść się na wyższą ofertę?

 

6. Czy ewentualnie możecie podsunąć jakieś oferty spełniające wymagania Magento? Mój budżet to max. 100 zł / miesiąc. Przy czym ważne, by oferta była prosta w obsłudze dla takiego laika jak ja. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Raczej nie, ale możesz wziąć serwer zarządzany.

Ad 2. Są bezpłatne panele np. IPSConfig, są też płatne np. cPanel, Directadmin.

Ad 3. Generalnie otrzymujesz "czysty" serwer z systemem operacyjnym np. Debian, resztę musisz doinstalować (Chyba że masz serwer zarządzany, wtedy zainstalują Tobie wszystko).

Ad 4. Tak serwer zarządzany, tam masz pewną ilość godzin administracji do wykorzytsania na miesiąc.

Ad 5. To zależy od firmy, ale z reguły tak i nie ma z tym problemów.

Ad 6. Firm jest wiele do wyboru, z naszej oferty proponowałbym VPS20 lub VPS20 Zarządzany. http://mzhost.co.uk/vps_lista.html

 

Zarządzane serwery są trochę droższe, u nas najtańszy to 125 złotych na miesiąc, tam masz 4 godziny administracji gratis.

Możesz także wziąć serwer nie zarządzany, wtedy zatrudniasz administratora który wszystko Ci poinstaluje. Godzina pracy admina to około 50-60 złotych brutto.

 

A tak na marginesie, temat był już wielokrotnie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ad 3. Gdybym zdecydował się na serwer niezarządzany, to ile czasu zajmie adminom zainstalowanie i skonfigurowania oprogramowania potrzebnego do działania typowej strony czy sklepu? Chodzi o taki mniej więcej zestaw: Apache, PHP 5.2, MySQL + phpMyAdmin, serwer pocztowy, ftp, oraz konfigurację modułów PHP niezbędnych do działania sklepu Magento.

 

Chciałbym sie zorientować ile za to musiałbym zapłacić. Admin może mi przecież podać dowolny czas wykonania, a ja nie mam go jak sprawdzić. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy administrator wykonuje takie instalacje wg. własnych możliwościi czasu.

Jeśli nie byłaby wliczona instalacja panelu administracyjnego, to chyba około godzinki na wszystko.

 

Z administratorem jest podobnie jak z lekarzem. Jeśli uważasz, że Ciebie oszukuje to go zmień. ;)

Nie poda Ci czasu wymyślonego, raczej wątpię aby ktoś chciał Ciebie w tym przypadku oszukać. W tej branży liczy się raczej jakość, nie ilość. Instalacja Directadmin to około 120 minut (tak jest przyjamniej u nas i w kilku innych firmach.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Apache + PHP + MySQl + phpMyadmin, serwer pocztowy, FTP + moduły + panel administracyjny, hmm... Ostatnio się wyrobiłem na dedyku z tym w niecałą godzinę, efekt był bardzo zadowalający, myślę że u początkujących to 50 - 100 PLN, u tych bardziej zaawansowanych to od 100 wzwyż z tym ze pamiętaj o tym że początkujący to spore ryzyko, jeżeli potrzeba ci instalacji Apache, PHP itd itd to zapraszam na PW, dogadamy się, cenowo taniej niż u konkurencji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli gdybym zapłacił adminowi za instalację i konfigurację całego oprogramowania pod Magento, to za pomocą np. DirectAdmin dał bym radę sam tym wszystkim zarządzać (tak jak to robiłem do tej pory na hostingu wirtualnym)?

 

Oprócz tego jak często jeszcze potrzebowałbym pomocy profesjonalnego admina? Backupy baz danych i plików sklepu, to sam zrobię z panelu administracyjnego, ale co z update'ami oprogramowania, robieniem backupów systemu? Jak często się to powinno robić? Jakich jeszcze prac wymagałby serwer, żeby wszystko ładnie i profesjonalnie działało?

 

Ile takie usługi (dla niewymagającego, małego sklepu) mogłyby mniej więcej kosztować, biorąc pod uwagę, że to VPS często dają gratis np. godzinę administracji / miesiąc?

Tutaj np. oferują 0.5 godziny administracji / miesiąc: http://ionic.pl/vps.htm

Tutaj (VPS20, na dole) 4 godziny / miesiąc: https://www.billing.mzhost.co.uk/cart.php?gid=10

Czy tyle czasu miesięcznie wystarczy, zeby serwer był dobrze zarządzany?

 

Chciałbym wiedzieć na czym stoję, zanim zdecyduję sie wpakować na jakis serwer. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić sobie tańszy serwer nie zarządzany, a instalacje zlecasz komuś np. Pawel_15, który oferował swoje usługi kilka postów powyżej.

Panel Directadmin na pewno pomaga w zarządzaniu, ale jest to opcja płatna. Licencja Lifetime kosztuje od 190 PLN - 220 PLN.

Panel pewnie miałeś gdzieś podobny (jak pisałeś już korzystałeś podobnych z usług), z tym że tu miałbyś pełne prawa administratora (trochę więcej przycisków ;) . Prawdziwe "centrum kontroli lotów").

 

Nie da się przewidzieć jak często potrzebujesz admina, jak masz awarię musisz mieć zawsze kogoś pod reką. Update`y zrobi Ci właśnie Twój administrator. Backup systemu wykonuje automatycznie panel administracyjny z ustawionym zadaniem CRON np. wspomniany DA. Im częściej robisz backup tym lepiej, ale to także zależy od wielu czynników. Jak zatrudnisz admina to napewno poradzi Tobie co i jak, z jaką częstotliwością. Jednak współpracuj raczej z jednym adminem, nie kilkoma. Każdy admin konfiguruje serwer wg. swoich procedur, więc zatrudnianie kilku nie znających się wzajemnie adminów mija się z celem.

 

Paweł_15 podał Ci cenę ile mógłbyś zapłacić, ceny są przewaznie takie same, więc łatwo policzyć. Jeśli tylko ustawiasz VPS`a i zrobisz to dobrze, możesz przez następne kilka miesięcy nie potrzebować w ogóle admina. Jednak zawsze musisz mieć kogoś "pod ręką",może to być administracja z serwerem, lub admina "dochodzącego" ;) . Nigdy nie wiesz co sie stanie na serwerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, w ionic.pl są pre-instalowane systemy z panelem webmin (masz zainstalowane mysql. php, apache, pocztę, dns). No i do tego 30 minut darmowej administracji powyżej pakietu pierwszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm.. może by tak zrobić przyklejony wątek z FAQ na ten temat (jest?), bo ciągle te same wątki się pojawiają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7. Który panel administracyjny wydaje się lepszym rozwiązaniem: cPanel, czy DirectAdmin? Z tego pierwszego kiedyś korzystałem, ale to było dawno temu, wiele sie mogło zmienić, a DA znam tylko ze skromnej wersji demo. MZone Group, pisałeś, że DA można skonfigurować tak, by sam robił backupy - czy cPanel też ma takie możliwości? A jak na ich tle wypada darmowy Webmin?

 

8. Jak wygląda okres darmowego testowania VPS-ów z firm, których oferty padły w tym wątku? Czy w większości przypadków muszę najpierw zapłacić, a potem ewentualnie zwracają pieniądze, czy od razu mogę za darmo przetestować? Domyślam się, że jeśli będę chciał przetestować działanie wspomnianego wcześniej sklepu, to będę musiał najpierw zapłacić administracji za zainstalowanie potrzebnego mi oprogramowania? ;)

 

9. Czy to ma większe znaczenie jaki system operacyjny wybiorę dla mojego serwera? Zazwyczaj są do wyboru: debian, centOS, freeBSD, ubuntu, itp. Jakieś istotne różnice między nimi, dla osoby takiej jak ja, która i tak będzie potrzebowała administratora?

 

10. A co z wirtualizacją? Czym się kierować? Która opcja z tych najpopularniejszych sprawdzi się najlepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. może by tak zrobić przyklejony wątek z FAQ na ten temat (jest?), bo ciągle te same wątki się pojawiają...

 

true true...

 

@anm, proponuje odezwać się do firm które zostały polecone w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7. Który panel administracyjny wydaje się lepszym rozwiązaniem: cPanel, czy DirectAdmin? Z tego pierwszego kiedyś korzystałem, ale to było dawno temu, wiele sie mogło zmienić, a DA znam tylko ze skromnej wersji demo. MZone Group, pisałeś, że DA można skonfigurować tak, by sam robił backupy - czy cPanel też ma takie możliwości? A jak na ich tle wypada darmowy Webmin?

Każdy panel jest dobry, wystarczy dobrze znać jego możliwości.

8. Jak wygląda okres darmowego testowania VPS-ów z firm, których oferty padły w tym wątku? Czy w większości przypadków muszę najpierw zapłacić, a potem ewentualnie zwracają pieniądze, czy od razu mogę za darmo przetestować? Domyślam się, że jeśli będę chciał przetestować działanie wspomnianego wcześniej sklepu, to będę musiał najpierw zapłacić administracji za zainstalowanie potrzebnego mi oprogramowania? smile.gif

Nie mam pojęcia, my nie oferujemy okresu testowego na serwery VPS.

9. Czy to ma większe znaczenie jaki system operacyjny wybiorę dla mojego serwera? Zazwyczaj są do wyboru: debian, centOS, freeBSD, ubuntu, itp. Jakieś istotne różnice między nimi, dla osoby takiej jak ja, która i tak będzie potrzebowała administratora?

Ma znaczenie.

10. A co z wirtualizacją? Czym się kierować? Która opcja z tych najpopularniejszych sprawdzi się najlepiej?

To już zależy od Ciebie.

Zadajesz za dużo pytań, proponuję zajrzeć najpierw tutaj: http://www.howtoforge.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@anm - Skoro nie znasz się na administracji a chcesz mieć gotowca jak w shared hostingu - tylko potrzebujesz więcej zasobów, powinieneś zainteresować się usługą Hostingu Dedykowanego, a nie serwerem VPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Apache + PHP + MySQl + phpMyadmin, serwer pocztowy, FTP + moduły + panel administracyjny, hmm... Ostatnio się wyrobiłem na dedyku z tym w niecałą godzinę, efekt był bardzo zadowalający, myślę że u początkujących to 50 - 100 PLN, u tych bardziej zaawansowanych to od 100 wzwyż z tym ze pamiętaj o tym że początkujący to spore ryzyko, jeżeli potrzeba ci instalacji Apache, PHP itd itd to zapraszam na PW, dogadamy się, cenowo taniej niż u konkurencji ;)

 

Oczywiście piszesz o wersji bardzo standardowej instalacji i konfiguracji. Przygotowanie i konfiguracja jednego serwera pod usługę Premium Hosting to minimum 12h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

@Vogan, chodzi mi o instalacje tego wszystkiego tylko pod jednego usera (mnie) który i tak będzie zaraz robił wszystko ponownie jeszcze raz ;) Jeżeli bym chciał wszystko skonfigurować i ustawić w sposób ,,produkcyjny" to zajmuje to o wiele więcej czasu, nawet chyba więcej niż napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7. Który panel administracyjny wydaje się lepszym rozwiązaniem: cPanel, czy DirectAdmin?

Na VPSa raczej tylko DirectAdmin ze względu na małe użycie zasobów.

 

8. Jak wygląda okres darmowego testowania VPS-ów z firm, których oferty padły w tym wątku? Czy w większości przypadków muszę najpierw zapłacić, a potem ewentualnie zwracają pieniądze, czy od razu mogę za darmo przetestować? Domyślam się, że jeśli będę chciał przetestować działanie wspomnianego wcześniej sklepu, to będę musiał najpierw zapłacić administracji za zainstalowanie potrzebnego mi oprogramowania? ;)

Zwykle okres testowy kosztuje kilka zł (u nas 3,66 zł brutto) ale i tak dostaniesz tylko czysty root - bez panelu na czas testu zwykle.

 

9. Czy to ma większe znaczenie jaki system operacyjny wybiorę dla mojego serwera?

Z Twojego punktu widzenia raczej nie ma to żadnego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Vogan, chodzi mi o instalacje tego wszystkiego tylko pod jednego usera (mnie) który i tak będzie zaraz robił wszystko ponownie jeszcze raz ;) Jeżeli bym chciał wszystko skonfigurować i ustawić w sposób ,,produkcyjny" to zajmuje to o wiele więcej czasu, nawet chyba więcej niż napisałeś.

To po co chwalisz się wszem i wobec rzeczami, które sam przyznałeś, nadają się jedynie do zrobienia ponownie?

Przecież instalacja środowiska LAMP z paczek to właściwie jedno polecenie menedżera pakietów i jedyny czas, jaki zajmuje, to pobrania i rozpakowania paczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

@Fiercio nie zrozumiał ;) Nie nadają się do ponownego powtórzenia bo są źle zrobione tylko dlatego że trening czyni mistrza ;) Im więcej razy coś zrobisz tym więcej doświadczenia przy tym nabierzesz i będziesz w tym lepszy, tylko bez podtekstów bym prosił :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież dalej napisałeś

Jeżeli bym chciał wszystko skonfigurować i ustawić w sposób ,,produkcyjny" to zajmuje to o wiele więcej czasu, nawet chyba więcej niż napisałeś.

Więc można z tego wywnioskować chyba, że ta godzina to tylko takie żeby-działało, a jeśli chcieć by to dla zastosowań produkcyjnych, to czasu trzeba poświęcić więcej.

Więc siłą rzeczy ta twoja godzinna konfiguracja jest kiepska, i zaprzątasz tylko potencjalnym klientom głowę, bo potem piszą - "a taki XYZ na forum pisał, że to w godzinę da się zrobić - więc co z ciebie za kiepski administrator, że robisz to pół dnia".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem zupełnie zielony w temacie VPS, a potrzebuję takiego serwera do instalacji sklepu Magento (niewielkiego, mała liczba klientów). Dlatego chciałbym spytać o kilka spraw, bo nie wiem czy poradzę sobie z obsługą takiego serwera.

 

6 razy TAK.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą serwerów VPS hostit.pl.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×