Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
sdc

[dedykowane/VPS] przenosiny - co wybrać, jak szuzkać?

Polecane posty

witam,

 

chciałbym się przenieść z dreamhost na jakiś serwer w PL/EU - mimo tego że na dreamhost mam coś w rodzaju VPS (tam nazywa się to Private Server (link) i polega głównie na gwarantowanej pamięci) to, wg mnie, wszystko działa dosyć wolno (testowo postawiłem virtuamart z ok 3k przedmiotów - porażka)

być może to wina łączy/odległości (ping średnio 200-250 ms), może mało wydajnej bazy danych

 

w tej chwili największy ruch (ok. 800-1k UU dziennie) i największe obciążenie generuje sklep oparty na osCommerce, oprócz tego 2 fora foto (4images), baza noclegowa, jakieś joomle, trochę mało obciążających stron

 

najważniejsze dla mnie są:

 

1. zainstalowane i skonfigurowane "podstawowe" oprogramowanie, tj. apache, mySql, serwer ftp, phpMyAdmin itp. Jeżeli chodzi o pocztę to w tej chwili do każdej domeny i tak podpinam GMail, więc jak dotąd konieczna jest tylko możliwość wysyłania poczty przez przez php

 

i tu mam największy problem - czy wogóle VPS są już wstępnie skonfigurowane czy może tylko mają system? chciałbym, aby proces uruchamiania jakiejś strony przebiegał mniej więcej tak, jak do tej pory:

- dodaję via panel domenę do serwera, wskazuję jakiś podkatalog

- u rejestratora domeny wskazuję serwery DNS mojego serwera

- modyfikuję rekordy MX (obsługa GMail)

- zakładam bazę mySql, wrzucam pliki (ftp), jeżeli to konieczne osobny plik .htaccess, ew. dodaję użytkownika ftp

- nie martwię się o konfigurację np. firewalla, sendmaila, aktualizacją apache itp

 

2. panel administracyjny który pozwala na:

- dodawanie domen i subdomen, wskazanie na dowolny katalog, możliwość konfiguracji rekordów domeny (co najmniej CNAME, A, MX)

- możliwość założenia bazy danych

- konfigurację zadań cron (z tym sobie mogę poradzić bez panelu)

 

 

3. wymagania

- dowolna liczba domen (lub kilkadziesiąt), chyba potrzebny serwer DNS?

- dowolna liczba baz mySql (lub kilkadziesiąt - mam sporo małych baz, np. do kalendarzy rezerwacji itp)

- dostępna powierzchnia min 20 GB (teraz zużywam ok 10 GB)

- transfer min 50 GB/m-c (teraz zuzywam ok 20-30 GB/m-c)

- co najmniej kilku użytkowników ftp (z różnymi uprawnieniami)

- SSH

- własne .htaccess dla domen (i tu nacisk na apache, testowałem home.pl i właśnie przez autorski serwer www nie do końca kompatybilny z .htaccess sporo problemów)

 

4. orientacyjne zużycie zasobów (w tej chwili na dreamhost):

- CPU: nie mam info o procentowej zajętości CPU tylko o load: średnio zdecydowanie < 0.5

- RAM: w tej chwili zużywam max 100 MB + ok 200 MB na serwerze mySql (serwery są rozdzielone), przy czym wykres zużycia na serwerze mySql to od 2 lat idealna prosta, więc nie wiem na ile to wiarygodna wartość

- średnio dziennie połączenia do bazy danych <20k, queries < 5M (głównie generuje to sklep na osCommerce)

 

5. cena najchętniej w okolicach 100-150, może być nieco ponad, ważny w miarę długi okres testowy i/lub możliwość opłacenia na 30 dni i bezproblemowa rezygnacja gdyby były jakieś problemy

zasadniczo wolę trochę dopłacić za jakość usług i ew. usługi dodatkowe (backup, helpdesk) niż np jakiś ogromny (w porównaniu do moich potrzeb) limit transferu

ważne żeby można było w razie potrzeby zwiększyć parametry

 

proszę o nieprzysyłanie ofert firm istniejących od kilku-kilkunastu m-cy

 

z góry dzięki za podpowiedzi, szczególnie odnośnie zainstalowanego oprogramowania i funkcjonalności paneli

Adam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest miesięczny czy roczny?

Jeśli miesięczny, to spokojnie możesz brać VPS'a w ionic.pl

Wszystkie pakiety powyżej ROOT 1 mają pół godziny bezpłatnej administracji w miesiącu plus zainstalowanie oprogramowania o które poprosisz. Jeśli chcesz przyciąć koszty, to możesz skorzystać z bezpłatnego panelu Kloxo, który samodzielnie zainstalujesz z panelu HyperVM.

Niestety w wersji bezpłatnej jest limit na ilość domen, ustalony na poziomie 50 sztuk. Możesz albo dokupić licencję nielimitowaną, albo zainteresować się innym panelem administracyjnym. Najbezpieczniejszą opcją byłoby skorzystanie z DirectAdmina, ew. CPanel.

Pamiętaj, że licencja na DA jest zdecydowanie tańsza (ok. 200 zł). Kolejnym plusem jest to, że łatwiej będzie Ci przenieść wszystko np na hosting współdzielony jeśli zajdzie taka potrzeba.

Możesz też zerknąć na najwyższe pakiety w http://glowanet.pl

Serwery zasuwają, pełna obsługa .htaccess i wysokie limity obciążenia procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest miesięczny czy roczny?

pytałem poważnie, więc budżet oczywiście miesięczny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to tak, jak pisałem - zerknij na ofertę http://ionic.pl/vps.htm

 

Ja mam tam VPS'a (root 1) i bardzo sobię chwalę. Sam żadnego padu nie zauważyłem, natomiast monitoring twierdzi, iż uptime utrzymuje się na poziomie 99,78%.

 

Jeśli nie chcesz bawić się z konfiguracją, zabezpieczaniem itd. zobacz na http://glowanet.pl/hosting/hosting-dla-wymagajcych.html

 

Myślę, że 35% to na prawdę spory zapas mocy. Nie widzę tam SSH, natomiast zawsze możesz napisać do Adama i poprosić go o włączenie. No i cena jest na prawdę przyzwoita.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to tak, jak pisałem - zerknij na ofertę http://ionic.pl/vps.htm

 

dzięki, jakoś Ionic wcześniej mi umknął, teraz przejrzałęm ofertę, przeglądnąłem opinie i na pewno poważnie się zastanowię

 

jeżeli Pan Paweł przypadkiem czyta ten wątek to szybkie pytanie: potrzebny będzie dostęp do bazy mySql z mojego PC (eksport towarów do sklepu) a gdzieś mi mignęła informacja że to niemożliwe - jak to wygląda?

 

tematu jeszcze nie zamykamy, może będą jeszcze jakieś inne interesujące propozycje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Być może zainteresuje Ciebie oferta serwerów zarządzanych (na samym dole strony):

 

https://www.billing.mzhost.co.uk/cart.php?gid=10

 

Serwer VPS20 Zarządzany (125 PLN/miesiąc) oraz VPS80 Zarządzany (199 PLN/miesiąc) oba posiadają administrację serwera do 4 godzin w miesiącu. Parametry serwerów takie same jak w pakietach nie zarządzanych: http://mzhost.co.uk/vps_lista.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@sdc: Co prawda nie mam na imię Paweł, ale powiem Ci, że swój serwer VPS możesz skonfigurować tak, by było możliwe połączenie się z bazą zdalnie.

 

Swoją drogą w glowanet.pl też możesz skonfigurować zdalny dostęp do bazy (nie tylko przez localhost).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeżeli Pan Paweł przypadkiem czyta ten wątek to szybkie pytanie: potrzebny będzie dostęp do bazy mySql z mojego PC (eksport towarów do sklepu) a gdzieś mi mignęła informacja że to niemożliwe - jak to wygląda?

 

Zapewne Pan Paweł skonfiguruje serwer tak by bez problemu takie rozwiązanie działało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zapłaciłem wczoraj za Root VPS3 + DA w IONIC, za miesiąc będę mógł coś więcej powiedzieć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) reklamujesz serwer dedykowany a sprzedajesz VPS, to jest wprowadzanie klienta w blad

A gdzie tu jest napisane, że to serwer dedykowany?

Dla mnie osobiście hosting dedykowany to taki sandbox, nie będący serwerem stricte dedykowanym, ale właśnie czymś w rodzaju VPS Managed ale bez jakichkolwiek grubych możliwości zmian konfiguracyjnych poza lustrzany system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy serwer może być "dedykowany", np. konkretny pod wyznaczone zadania.

To że się kojarzy z maszyną jako serwerem nic nie znaczy.

Co oznacza określenie Dedykowany?

 

(ang. dedicated) - określenie oznaczające "wyspecjalizowany". Program dedykowany to taki, który w odróżnieniu od programu uniwersalnego, jest przeznaczony dla wąskiej grupy użytkowników lub służący do realizacji określonych celów.

Serwer dedykowany to serwer wydzielony tylko dla naszego użytku.

VPS także może być serwerem dedykowanym, nawet jeśli to tylko serwer wirtualny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogolnie przyjete znaczenie serwera dedykowanego jest jedno i kojarzone jest wylacznie z jednym produktem

Hosting dedykowany != serwer dedykowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Skrypta.pl nie zarzucaj mi wprowadzania kogokolwiek w błąd bo twoje problemy ze zrozumieniem co jest w ofercie zawarte nie jest równoznaczne z wprowadzaniem w błąd kogokolwiek.

 

 

 

Hosting Dedykowany to nie jest serwer dedykowany, to usługa hostingowa oparta o gwarantowane (dedykowane) zasoby konkretnemu klientowi. Tak samo jak Hosting Współdzielony to nie VPS - no bo w przypadku VPS przecież serwer też jest współdzielony przez uruchomione VPSy. Usługa wykonywana jest w oparciu o technologię wirtualizacji, ale może być świadczona przy wykorzystaniu serwera dedykowanego w przypadku bardziej rozbudowanych/wymagających serwisów/klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

obalajac twoje kolejne egoztyczne teorie, NASK oferuje hosting dedykowany (inna nazwa na serwer dedykowany)

http://www.nask.pl/run/n/Spechost, wpisz sobie rowniez "hosting dedykowany wiki" do googla

Egzotyczną teorią jest to co mówisz.. NASK jest jakimś bogiem, że nazywając tak swoje serwery dedykowane ma rację i nic innego nie może się tak nazywać ? No proszę Cię..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

obalajac twoje kolejne egoztyczne teorie, NASK oferuje hosting dedykowany (inna nazwa na serwer dedykowany)

http://www.nask.pl/run/n/Spechost, wpisz sobie rowniez "hosting dedykowany wiki" do googla

Hosting to udostępnianie przez dostawcę określonych zasobów serwerowni. Dedykowany czyli z przeznaczeniem pewnych zasobów tylko na potrzeby danego użytkownika.

Definicja hostingu zawiera w sobie tylko warunek udostępniania określonych elementów usług czyli np. przestrzeń jaką użytkownik może zająć na serwerze, w jakim stopniu może obciążyć łącze, w jakim stopniu może obciążyć procesor etc. W definicji hostingu nie mieści się sposób realizacji tego udostępnienia. Oznacza to tyle, że realizację określenia dedykowany można wypełnić na każdy możliwy sposób, byleby tylko zagwarantować cały czas określone parametry. Ze względu na to, że wirtualizacja jest w stanie zapewnić spełnienie tego warunku, nie ma przeszkód do stosowania tego pojęcia. Co ważne nie będzie to błędem w przypadku całej fizycznej maszyny. Specyfikacja dostarczana przez usługodawcę jest ostateczną odpowiedzią na pytanie w jaki sposób klient otrzymuje gwarancję zasobów, a uzyskanie informacji na ten temat leży w interesie usługobiorcy.

Przynajmniej ja tak to rozumiem i myślę, że większość nie ma z tym problemów. Z reguły jest do VPS managed z panelem administracyjnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pojawiłeś się na forum kilka dni temu a tak się mądrzysz od początku. Nie jest to żadne wprowadzenie w błąd. Dla klienta hosting to jedno a serwer dedykowany to drugie. Hosting może być współdzielony, dedykowany...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z powodu sszemranych praktyk, braku umow i wprowadzania w blad

Na temat umów ktoś już coś Tobie tu napisał, czego chcesz więcej ? Nic nie zwojujesz ponieważ usługi hostingowe to nie świadczenie internetu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×