Skocz do zawartości

Polecane posty

Witajcie.

 

Mam pytanie do linuksiarzy ;) Jaką wersje linuxa polecacie dla osoby chcącej wkroczyć w ten świat? Skąd najlepiej korzystać, poradniki, jakieś dodatki, co najważniejsze to skąd pobrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Trochę pytanie rzeka... jakbyś pytał jaki samochód dla mnie, dopiero robię prawojazdy

 

 

ale możesz się zacząć uczyć

 

centos

freebsd (to nie linux, ale warto umieć)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na PieCu dla laika to chyba najlepiej Ubuntu. Jest prosty, użyteczny, można się w konsoli pobawić, ale jest też nieskomplikowany pulpit i narzędzia w standardzie, z którymi każdy nie znający linuksa sobie poradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

No, panowie, bez szpanowania, nie straszcie człowieka.

Ja polecam Ubuntu - z niego właśnie piszę tego posta. Z jednej strony masz prostotę i użyteczność, z drugiej potęgę i stabilność Debiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
No, panowie, bez szpanowania, nie straszcie człowieka.

A czy my go straszymy? Jak się dobrze nauczy BSD, to może mu portfel utyje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu/Debian

Bardzo popularne dystrybucje, także znajdziesz na ich temat dużo informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Adam - jak się nauczysz DOBRZE malować, to za spaw na płótnie dostaniesz grubą kasę.

Kolega szuka OSa, który NIE będzie sprawiał problemów, z tego co zrozumiałem. Przyznaj sam, że Ubuntu jest łatwy, a dalej ma ogromny potencjał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najpierw zainstaluj sobie np. OpenSuse (bo Ubuntu to jest już Linux dla debili, typowej amerykańskiej rodziny, która właśnie dała sobie wcisnąć netbooka poprzedniej generacji z wyprzedaży) i klikaj, klikaj, czytaj, klikaj, czytaj itd.

Jak Cię nie odepchnie, to potem bierz Debiana bez GUI i jedziesz z koksem : )

 

Zależy też co chcesz docelowo osiągnąć - czy Linux jako alternatywa dla Windows (BUAH) czy może pod serwerowe rozwiązania (sądząc po forum, na którym piszesz ; ))

Ja bym wziął VPSa jakiegoś taniego (ale nie za taniego, żeby jakiś chociaż minimalny support i opcje panelu restart/reinstall/stop/itd. były), potem Bluemana blog + Google i powolutku stawiać LAMPa.

 

Ale na początek powkurzaj się na desktopie i popatrz w ogóle jak jest to dziadostwo zbudowane : )

 

To mówił ja, pionek linuksowy, ale jednak coś tam próbujący w Linuksie ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie... Każda dystrybucja jest inna, każda posiada wady i zalety.

 

By dokonać wyboru, najlepiej przetestować kilka popularnych dystrybucji i wybrać tą, która najbardziej odpowiada naszym wymaganiom odnośnie systemu operacyjnego.

 

Ze swojej strony polecę Fedorę, Debiana i Slackware.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zainstaluj sobie np. OpenSuse (bo Ubuntu to jest już Linux dla debili, typowej amerykańskiej rodziny, która właśnie dała sobie wcisnąć netbooka poprzedniej generacji z wyprzedaży) i klikaj, klikaj, czytaj, klikaj, czytaj itd.

Jak Cię nie odepchnie, to potem bierz Debiana bez GUI i jedziesz z koksem : )

 

Zależy też co chcesz docelowo osiągnąć - czy Linux jako alternatywa dla Windows (BUAH) czy może pod serwerowe rozwiązania (sądząc po forum, na którym piszesz ; ))

Ja bym wziął VPSa jakiegoś taniego (ale nie za taniego, żeby jakiś chociaż minimalny support i opcje panelu restart/reinstall/stop/itd. były), potem Bluemana blog + Google i powolutku stawiać LAMPa.

 

Ale na początek powkurzaj się na desktopie i popatrz w ogóle jak jest to dziadostwo zbudowane : )

 

To mówił ja, pionek linuksowy, ale jednak coś tam próbujący w Linuksie ; )

 

Właśnie chodzi o to, że pierw na domowym pececie chcę trochę podłapać coś w linuksie, żeby później coś tam móc próbować na VPSach, żeby nie mieć problemów z ich zarządzaniem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kopaczka

Trochę pytanie rzeka... jakbyś pytał jaki samochód dla mnie, dopiero robię prawojazdy

 

 

ale możesz się zacząć uczyć

 

centos

freebsd (to nie linux, ale warto umieć)

 

 

Tak od freebsd zacząć nauke..

Puknij się w głowę ;)

 

Najlepiej to poczytać o wszystkich dystrybucjach i samemu dokonać wyboru.

Poczytaj na wikipedii albo jakilinux.org

 

Na początek dobre jest ubuntu by wejść w świat linuxa.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

 

 

Tak od freebsd zacząć nauke..

Puknij się w głowę

Tylko takie masz argumenty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Tak od freebsd zacząć nauke..

Puknij się w głowę ;)

 

Najlepiej to poczytać o wszystkich dystrybucjach i samemu dokonać wyboru.

Poczytaj na wikipedii albo jakilinux.org

 

Na początek dobre jest ubuntu by wejść w świat linuxa.

 

Pozdrawiam

 

Szanowny kolego a ty lepiej zmień zawód na obsługę koparki

Każdy ma prawo do swojego zdania. Jest to rzecz naturalna że kolega nie ogranicza się do jednego źródła informacji.

 

Jeżeli ja miałbym pomóc w wyborze OS na początek, to na pewno będzie to system który zaraz po instalacji będzie obsługiwał okienka, polskie wsparcie, oraz współczynnik trudność instalacja poszczególnych aplikacji. Ja zaczynałem od slackware ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pan Kopaczewski po raz kolejny wykazuje się jedynie prostackim pseudo-humorem... Łukasz, daj sobie czasem na wstrzymanie. Masz zamiar wszystkich użytkowników tego forum po kolei obrażać? Szkoda mi Cię, musisz być strasznie sfrustrowanym człowiekiem, skoro tak traktujesz innych.

 

Patrz na Sponsiego - jego wszystko wokół wkurza, a mimo to nie obraża innych, potrafi prowadzić normalną dyskusję (w chwilach, kiedy nie marudzi na panujący w Polsce ustrój  ;)  ). Bierze przykład z takich ludzi i wyluzuj.

 

 

 

 

P.S.

Sorry za offtopa, Panowie, ale zwyczajnie przestaję tego gościa trawić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×