Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Malas

Prawa autorskie

Polecane posty

Cześć.

Sprawa wygląda tak, że z mojego małego serwisu agencja informacyjna asinfo(asinfo.pl) wzięła sobie tekst, który pojawił się w trzech serwisach. Dwa z nich są bardzo znane myślę(futbol.pl , pilkanozna.pl). Nie jestem ekspertem w prawie, więc chciałbym się dowiedzieć co mogę konkretnie zrobić w tej sytuacji.

Oto tekst, który pojawił się w moim serwisie: http://bayerleverkusen.pl/news/w-sobote-losowanie-1-rundy-pucharu-niemiec-614

A to trzy serwisy, które mają to samo z podanym źródłem agencji asinfo:

http://pilkanozna.pl/index.php/Wydarzenia/Ligi-zagraniczne/W-sobotę-losowanie-I-rundy-Pucharu-Niemiec.html

http://www.futbol.pl/artykul/86128.html

http://www.liginiemieckie.pl/news/w-sobote-losowanie-i-rundy-pucharu-niemiec-4370.html

 

Jak więc widzicie zmienione są bodajże dwa zdania.

 

Pozdrawiam i proszę o rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ładny e-mail z prośbą o dodanie źródła w widocznym punkcie. Trzy serwisy, to może Ci fajnie natrzaskać dobrych odwiedzin. Dodaj pod koniec delikatnie, że "by uniknąć pozwów sądowych" czy coś... ale ogólnie ładnie i rozważnie napisać.

 

Jak będą burkać, to wtedy pojedziesz grubiej : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

pilkanozna.pl? Jesteś pewien, że to oni od Ciebie "zerżnęli"? : )

Może masz to z jakiegoś agregatora Reuter's czy coś ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tego z żadnego agregatora. Jest to wiadomość, przy której na mojej stronie zostało podane źródło oficjalnej niemieckiej strony klubowej: http://www.bayer04.d...l=aktuell-2076& Redaktor z mojej strony tłumacząc to bardzo dużo zmienił, dodając wiele od siebie, więc to nierealne żeby oni przetłumaczyli to w taki sposób. Jakim cudem jest słowo w słowo? Można to stwierdzić chociażby po zdaniu: "Rolfes, który niedawno został ojcem, będzie losował zespoły z dwóch koszyków" .

Kogo to interesuje, że Rofles został ojcem?:) Tylko my wcześniej napisaliśmy newsa o tym, że Simonowi urodziło się dziecko.

 

Zerżnęło od nas asinfo, a pilkanozna.pl i reszta podanych od nich mają treść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To raczej zalicza się do "prostych informacji prasowych", a te nie są przedmiotem praw autorskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zalicza się do praw autorskich ponieważ to tekst jego redaktora, a nie z palca wyssany. Jeśli prośba nie poskutkuje zostaje mały donos do prokuratury bo prawa autorskie są ścigane z urzędu, choć mogę się mylić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To raczej zalicza się do "prostych informacji prasowych", a te nie są przedmiotem praw autorskich.

 

Co Ty wygadujesz?:) Przecież to jest zwykły tekst.

. Nikt się ze mną nie kontaktował z zapytaniem czy można ten tekst gdzieś wykorzystać. W ramach takiej 'informacji prasowej' można użyć 40% tekstu, a nie 100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

 

Art. 4.

Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:

1) akty normatywne lub ich urzędowe projekty;

2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;

3) opublikowane opisy patentowe lub ochronne;

4) proste informacje prasowe.

 

 

 

 

 

Doktryna nie jest zgodna co do tego czym dokładnie jest prosta informacja prasowa, ale zasadniczo twoja raptem kilku zdaniowa notka taką raczej jest. A jeżeli tak to nie podlega ochronie z tytułu praw autorskich i można z nią zrobić co się chce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof Urbanowicz: Czy depesza agencyjna, lub krótki, prosty tekst newsowy mogą być uważane za „prostą informację prasową"?

 

Mec. Andrzej Karpowicz: W prawie nie ma pojęcia „prostego artykułu prasowego". Bez względu na jego prostotę, nikt nie ma prawa przedrukować cudzego artykułu jako własny, bez podania źrodła.

 

Dr Tadeusz Kononiuk: Depesza czy krótki tekst newsowy też są utworem autorskim. Jeżeli wydawca nie ma opłaconego abonamentu w danej agencji, może przedrukowywać fragmenty depesz przez nich stworzonych, ale pod warunkiem, że zacytuje źródło informacji. Ta reguła obowiązuje również w przypadku zagranicznych źródeł informajcji. Polska jest stroną kilku konwencji międzynarodowych, która obligują nas do poszanowania majątkowych i autorskich praw twórcow utworów, w tym artykułów prasowych. Tłumaczenie to tzw. utwór zależny. Twórca tłumaczenia nie ma praw autorskich do tłumaczonego utworu. Jest zobowiazany zacytować autora utworu i powinien zapłacić autorowi, np. Reuersowi, za korzystanie z niego. Wolno rozpowszechniać w celu informacyjnym już rozpowszechnione informacje (chyba, że autor tego zakazał). Za rozpowszechnianie tych informacji należy jednak zapłacić honorarium ich twórcy. Twórcy infromacji przysługuje prawo do wynagrodzenia. W przypadku korzystania z takich informacji należy obowiazkowo podać jej źródło i autora.

 

Mec. Maciej Ślusarek: Każdy artykuł, nawet krótki, jest chroniony prawem autorskim pod warunkiem, że spełnia przesłanki utworu chronionego prawem autorskim.

 

źródło: http://mediacafepl.blogspot.com/2006/05/prawo-autorskie-co-mona-czego-nie-mona.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I to jest stanowisko jednej strony. Jak pisałem doktryna nie jest tu zgodna, mogę przekleić przykłady opinii zgoła innych (nawet orzeczenia sądowe), ale to już dyskusja nie na to forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:)

 

 

Ustawa jest z 1994 roku:

 

Jeśli zaś chodzi o podstawę prawną mojego działania - powołałem się na przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. nr 24, poz. 83)

 

ale

 

artykuł został napisany 16 kwietnia 2001 roku.

 

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych od tego czasu została zmieniona 14 (czternaście) razy.

 

Ostatnie 6 zmian:

2006.07.07 sprost. Dz.U.2006.121.843 pkt 1 , pkt 2

2006.09.01 zm. przen. Dz.U.2006.21.164 ogólne

2007.06.06 zm. przen. Dz.U.2006.94.658 ogólne

2007.06.20 zm. Dz.U.2007.99.662 art. 1

2007.11.01 zm. Dz.U.2007.181.1293 art. 1

2010.01.01 zm. Dz.U.2009.157.1241 art. 19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×