Skocz do zawartości
DawPi

[VPS] Poszukiwany VPS - czytaj szczegóły :)

Polecane posty

Witam,

 

powoli dojrzewam do zakupu serwera VPS pod mój jedyny projekt który na chwilę obecną chciałbym na nim postawić.

 

Może kilka szczegółów i wyjaśnień:

jest to moje forum www.forum.invisionize.pl - zdaję sobie sprawę, że spokojnie można to trzymać na sharedzie, co czynię ( dHosting ) i spokojnie spełnia to swoją rolę, ale chciałbym się wcześniej dowiedzieć o kilku rzeczach związanych z VPSem.

 

Po pierwsze - jestem laikiem serwerowym, no może nie laikiem od strony użytkowania, ale konfiguracji etc. na pewno.

 

Wymagania:

  • miejsce - 20GB
  • transfer miesięczny - od 50GB
  • RAM: powiedzmy te 256MB i w górę
  • procesor: nie wiem, na pewno szybki ;)

 

Teraz pytania:

  1. jak to jest z konfiguracją VPS? Ustawiając wszystko jeden raz potem się maszyneria kręci bez żadnego udziału czy dodatkowej konfiguracji? Firma u której kupię VPS wykonuje takie prace przy zakupie?
  2. Jaki panel - przyznam, że cPanel mnie nie interesuje ( choć może ktoś mnie przekona ). Jeśli nie cP to jaki?

 

 

Istotna uwaga: zgadzam się, by wypowiadały się tutaj firmy, ale przeklejona regułka z ofertą będzie skutkować natychmiastowym wykreśleniem jej z rozważanych ofert. Jeśli nie chcesz/nie potrafisz napisać kilku zdań od siebie, to co dopiero potem, jak przyjdzie korespondować w zakresie kupionej usługi.

 

Pozdrawiam,

Dawid Pieron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytania:

  1. jak to jest z konfiguracją VPS? Ustawiając wszystko jeden raz potem się maszyneria kręci bez żadnego udziału czy dodatkowej konfiguracji? Firma u której kupię VPS wykonuje takie prace przy zakupie?
  2. Jaki panel - przyznam, że cPanel mnie nie interesuje ( choć może ktoś mnie przekona ). Jeśli nie cP to jaki?

 

AD1. Teoretycznie konfigurujesz i się kręci - w praktyce wygląda to tak, że zawsze jest coś do zrobienia/poprawienia. A to poczta, a to jakaś aktualizacja, itp. Jeśli kupujesz usługę VPS Root to musisz wszystko zrobić sam, VPS managed - pewien zakres prac wykonują administratorzy, hosting dedykowany - otrzymujesz gotowca nad którym opiekę sprawują administratorzy

 

AD2. CPanel - fajny ale drogi, DirectAdmin - fajny, o wiele tańszy i prostszy (według mnie) w obsłudze dla użytkownika końcowego

 

Oferta: http://www.webhostin...ny-za-3660zlmc/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

  • jak to jest z konfiguracją VPS? Ustawiając wszystko jeden raz potem się maszyneria kręci bez żadnego udziału czy dodatkowej konfiguracji? Firma u której kupię VPS wykonuje takie prace przy zakupie?

Niestety się nie kręci samo z jednego względu należy pilnować aktualizacji oprogramowania, czasem także występują problemy z oprogramowaniem które administrator usuwa, dodatkowo dochodzi monitoring i bezpieczeństwo,

są firmy które wykonują w/w usługi w cenie pakietów managed, za dodatkową opłatą do root vps (bez stałej administracji) lub czasem można znaleźć firmę która ileś minut / godzin pracy admina daje gratis.

  • Jaki panel - przyznam, że cPanel mnie nie interesuje ( choć może ktoś mnie przekona ). Jeśli nie cP to jaki?

 

Osobiście byłbym daleki od stosowania cPanelu na serwerze VPS, sugeruję albo konfigurację "z ręki" z obsługą vhostów i domen (można napisać szybki skrypcik który będzie dodawać nowe domeny i tworzyć odpowiednie wpisy), lub jeśli VPS ma np 256-512 MB pamięci RAM można zainteresować się np. virtualminem / DirectAdminem (z naciskiem na DA ;) ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to kolega wyżej ujął czy to dedyk czy VPS zawsze jest coś do poprawy wiadomo ze czasami z dnia na dzień jest coraz więcej odwiedzających co wymaga dostosowania konfiguracji do danej sytuacji. Managed... z tego co kojarzę są zawsze droższe może warto wydać mniej a zaoszczędzoną kasę odłożyć na tą osobę/firmę która ci w razie jakiś problemów udzieli pomocy. Zastanów się nad kupieniem zwykłego VPS + do tego nad wynajęciem jakiejś osoby/firmy która ci to skonfiguruje i w razie w zawsze będziesz mógł z powrotem się do nich odezwać aby ci zrobili update lub pomogli w usterce itp... Pewnie z czasem taniej ci to wyjdzie niż serwer managed.

 

Co do panelu taniej pewnie ci wyjdzie zakupienie licencji dożywotniej niż płacenie co m/c za DA.. a w razie zmiany VPS zawsze licencje możesz przepisać na nowy adres IP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z konfiguracją VPS? Ustawiając wszystko jeden raz potem się maszyneria kręci bez żadnego udziału czy dodatkowej konfiguracji? Firma u której kupię VPS wykonuje takie prace przy zakupie?

Kupując samochód (dedyk/vps) także zakładasz, że będzie jeździł tak sam z siebie jak np. autobus (hosting shared) :) ?

Więc albo sam umiesz nim jeździć (vpsa ustawiasz i monitorujesz sam), albo wynajmujesz szofera (aka administratora), który za drobną opłatą będzie to robił za ciebie.

 

A co do takich układów, jak

Na stronie z ofertą jeżeli firma nie napisze "VPS zarządzany" to znaczy że za usługi admina musisz płacić lub nie jak wyżej

To oczywiście, nie można wykluczyć dobrej woli firmy, w której jest VPS.

Ale jeśli będzie on opisany jako managed, to jest to obowiązek firmy, a nie jej dobra wola - a między tymi pojęciami jest dosyć spora, lecz niekoniecznie zauważalna przez chcących ciąć koszty, różnica.

 

A odnośnie tylko-wstępnej konfiguracji - to sam zajmujesz się IP.Board. Czy wg ciebie wystarczy raz komuś postawić forum i całkowicie o nim pod względem administracji technicznej zapomnieć? Czy raczej może jednak monitorować wydania i aktualizować sam skrypt w razie wykrycia jakichś poważniejszych luk/dodania jakichś nowych ficzerów? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×