Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
jarek_1

Wirtualizacja pod firmę

Polecane posty

Chciałbym się Was poradzić w sprawie oceny opłacalności inwestycji firmy w wirtualizację serwerów, aplikacji, programów. Obecnie poczytałem o tym trochę w interencie,

może znacie jakąś pozycję książkową napisną w języku polskim w której treścią były by rozważania na temat ewentualnych korzyści i kosztów, na

procedurze instalacji, konfiguracji mi nie zależy dlatego, że proces wdrożenia zlecił bym firmie zewnętrzanej.

 

Opiszę stan faktyczny. Firma docelowo 5-6 osób z dostępem do komputerów, dla zastosowań nie graficznych. Sieć LAN w obrędie jednego budynku,

cały sprzęt miałby być u nas, nie musiał by chodzić 24h, bo nie mamy takiej potrzeby. Lecz jest to dodatkowa korzyść do rozważenia gdyż

 

Moje wyobrażenie: Kupujemy serwery, router, szafę, kable, klimatyzację (tyle?), ktoś nam to instaluje, konfiguruje. I wdraża w proces podziału tych serwerów i

administrowania tym. W razie niemożliwości rozwiązania przez nas jakiegoś problemu, firma zewnętrzna robi to zdalnie (serwery podłączone były by równierz do netu?),

ewentualnie przyjeżdża i wymienia uszkodzone lelemnty na miejscu.

 

Korzyści:

-możemy moc serwera podzielić na dowolną ilość maszyn ?

- możemy korzystać z programów tam zainstalowanych w domach, na wyjazdach (jakie łącze?)

- większe bezpieczeństwo danych, jeżli kupimy jakieś urządzenie backup'owe, bedzie za nas automatycznie dbało o bezpieczeństwo danych

 

Przy takim stanie faktycznym, jaki może być koszt, chodzi mi o rzad liczb 10tys? 30tys? 60tys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Od tego typu rzeczy jest Inżynier Aplikacji/Sieci.

Jeżeli takowych twoja firma nie posiada, zapraszam do kontaktu.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W temacie kosztow (bo i tak to najwazniejsze)

Jaka moc i jaka niezawodnosc potrzebujesz?

 

Kupujemy serwery, router, szafę, kable, klimatyzację (tyle?),

 

Oprogramowanie?

 

Koszt zalezy od tego ile mocy i jaka przepustowosc lacz wchodzi w gre, dwa serwery + tani router zmiescisz w 10k (bez VATu) na styk, szafa klimatyzacja i cala reszta to ~5k ale zalezy tez od kosztow instalacji itd, moze wyjsc taniej posadzic serwer w DC (wynajac) i placic za lacze do internetu w firmie wieksze

 

Jak masz pytania to na prv zapraszam to kontakt dam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od tego typu rzeczy jest Inżynier Aplikacji/Sieci.

Jeżeli takowych twoja firma nie posiada, zapraszam do kontaktu.

 

 

Od tego są firmy wdrożeniowe, a nie jeden inżynier ;)

 

Samobójcą byłaby firma, która by zdecydowała się na współpracę z jednym inżynierem, chociażby był nie wiem jak zdolny

 

Pozdrawiam,

PM

 

W temacie kosztow (bo i tak to najwazniejsze)

Jaka moc i jaka niezawodnosc potrzebujesz?

 

 

 

Oprogramowanie?

 

Koszt zalezy od tego ile mocy i jaka przepustowosc lacz wchodzi w gre, dwa serwery + tani router zmiescisz w 10k (bez VATu) na styk, szafa klimatyzacja i cala reszta to ~5k ale zalezy tez od kosztow instalacji itd, moze wyjsc taniej posadzic serwer w DC (wynajac) i placic za lacze do internetu w firmie wieksze

 

Jak masz pytania to na prv zapraszam to kontakt dam

 

Kolega przecież chce wirtualizować serwery i desktopy w firmie (przynajmniej ja to tak zrozumiałem), po co więc ma umieszczać serwer w zewnętrznej serwerowni?

 

Pozdrawiam,

PM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

@ Biznes-Host.pl, owszem.

Ale kolega nie mówi tu o rozwiązaniach typu blade + wirtualizacja sieci,

pomijając aspekty bezpieczeństwa sieci.

 

Reasumując, nie widzę aby to był jakiś duży projekt ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Kolega przecież chce wirtualizować serwery i desktopy w firmie (przynajmniej ja to tak zrozumiałem), po co więc ma umieszczać serwer w zewnętrznej serwerowni?

 

Pozdrawiam,

PM

 

Bo pewnie nie wie ze wyjdzie mu taniej calosc jezeli ma dobre DC w okolicy, w DC nie musi sie martwic o backup sprzetowy, reakcja 4h (o ktorej w siedzibie firmy mozna zapomniec) w DC jest czesto w cenie, nie musi inwestowac w klimatyzacje, ochrone dostepu, szafy itd, ma jednego switcha + kable + ewentualnie serwer plikow + routing do dc

 

jezeli jest w dobrym miejscu moze wziasc swiatlo do biura z wpieciem do DC po 1GB (robilem cos takiego ostatnio dla kilku klientow, wychodzilo 2k za zamontowanie swiatla + 400 zl miesiecznie utrzymanie + koszt ruchu do netu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeżeli masz szybkie łacze lub możliwość jego zorganizowania w rozsądnej cenie to należy to wziąść pod uwagę.

 

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, tutaj jedak wchodzi czynnik "złudnego poczucia bezpieczeństwa" - często klientom wydaje się, że gdy mają coś na miejscu to jest to ich, to są bezpieczni, stąd pewnie to założenie, że wszystko ma być w siedzibie klienta.

 

 

@Rufik - projekt nie jest duży, to prawda, ale w każdym nawet najmniejszym jeżeli wiedzy o infrastrukturze nie można łatwo przekazać innemu podmiotowi lub chociażby osobie to poleganie na jednym adminie mija się z celem. Dla firmy konflikt z nim może być poważnym paraliżem.

 

Pozdrawiam,

PM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moze wyjsc taniej posadzic serwer w DC (wynajac) i placic za lacze do internetu w firmie wieksze

projekt rozpisuje pod dotacje, specyfika programu, nie pozwala mi na płatności okresowe, pieniądze mogę przeznaczyć pod zakup środków trwałych.

Koszty jednorazowe mogę przełknąć, a koszty okresowe chciałbym aby były relatywnie jak najmniejsze.

 

Bo pewnie nie wie ze wyjdzie mu taniej calosc jezeli ma dobre DC w okolicy

Lokalizacja inwestycji to małe miasto, najbliższe data center jest w odległości 60 km. W tym mieście mam tylko dwóch operatorów

Dialog oraz TPSA, najlepsze łącze to te które ofiaruje dialog 100Mbit/4Mbit, ale z serwerów poza siedzibą firmy korzystalibyśmy okazjonalnie

bardziej zależy mi na takich rozwiązaniach w siedzibie firmy.

 

Koszt zalezy od tego ile mocy i jaka przepustowosc lacz wchodzi w gre, dwa serwery + tani router zmiescisz w 10k (bez VATu) na styk, szafa klimatyzacja i cala reszta to ~5k ale zalezy tez od kosztow instalacji itd

około 20k to cena którą na chwilę obecną był bym wstanie zaakceptować

 

Reasumując, nie widzę aby to był jakiś duży projekt

dokładnie, bo nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×