Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Wiktor T

[zadanie] rodzaje sieci komputerowych

Polecane posty

Witajcie!

 

Chciałbym was prosić o pomoc w uzupełnieniu zadania z informatyki i ewentualnych poprawkach. Za wszelką pomoc z góry dziękuję, odwdzięczę się również plusem.

 

 

Istnieje wiele kryteriów podziału sieci komputerowych.

Jednym z nich jest podział ze względu na zasięg (odległości) między poszczególnymi komputerami

Możemy tu wyróżnić trzy kategorie:

LAN (ang. Local Area Network ) sieć obejmującą komputery na niewielkim obszarze zwykle jest to firma, szkoła , dom.

MAN (ang. Metropolitan Area Network )sieć łącząca instytucje i firmy na obszarze miasta lub metropolii.

WAN (ang. Wide Area Network )sieci łączące wiele ośrodków miejskich, największą tego typu siecią jest Internet.

Inny podział wynika z organizacji i zarządzania sieciami. Można tu wyróżnić dwa rodzaje sieci:

Grupa robocza- w sieci tego rodzaju na każdym komputerze można ustalić własne zasady udostępniania zasobów, autoryzacji (dostępu) i zabezpieczania. Brak zabezpieczeń na poziomie całej sieci powoduje trudności z zapewnieniem bezpieczeństwa,oraz mniejszą wydajność pracy urządzeń sieciowych.

Klient- serwer w sieciach tego rodzaju występuje jeden lub więcej komputerów pełniący funkcje zarządzania pracą sieci, autoryzacji użytkowników, udostępniania plików, usług sieciowych.

Taki komputer nazywany serwerem.

Jeszcze inna metoda podziału wynika z topologii sieci, czyli fizycznej struktury połączeń komputerów w sieci. Można tu wyróżnić następujące rodzaje sieci:

Sieć w układzie magistrali (szyny) wszystkie komputery połączone (przy pomocy specjalnych trójników) jednym przewodem (magistralą) zakończonym na obu końcach terminatorami.

Sieć w układzie pierścienia wszystkie komputery połączone (przy pomocy specjalnych trójników) jednym przewodem, który jest ułożony w kształcie zamkniętego kręgu.

Sieć w układzie gwiazdy, gdzie każdy komputer podłączony jest osobnym przewodem

z urządzeniem zwanym koncentratorem może to też być urządzenie zwane przelącznikiem.

Sieci można też podzielić ze względu na zastosowane medium transmisyjne na sieci z zastosowaniem skrętki zakończonej złączem i przewodów światłowodowych.

Coraz częściej budowane są sieci technologii bezprzewodowej tzw. WIFI

Każdy komputer który ma pracować w sieci musi posiadać interfejs sieciowy. Najpopularniejszym standardem w sieciach WLAN jest obecnie karta sieciowa w standardzie 802.11g. Praktycznie każdy nowy komputer posiada złącze tego typu.

Podstawowym parametrem każdego interfejsu sieciowego jest Przepustowość wyrażana

w jednostce zwanej b/s (bity na sekundę)

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Wiktor T (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przezabawnie to wygląda ;d

Bardzo podobnie wspominam zadania u mojego profesora: odpowiedź to X, ułóżcie sobie zadanie ;d

 

PS. Mam na myśli, że trochę bez sensu jest podawać odpowiedź nie podając treści zadania ;d Bo teraz to mogę się domyślać co robisz ... ale nie odpowiedzialne było by udzielanie rad nie znając treści zadania :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
Taki komputer nazywany serwerem.

Czyli jaki?

 

Praktycznie każdy nowy komputer posiada złącze tego typu.

Złącze 802.11g? Gdzie takie można kupić :D (sory, musiałem)

 

Reszta jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki?

 

 

Złącze 802.11g? Gdzie takie można kupić :D (sory, musiałem)

 

Reszta jest ok.

 

ad. 1) "...komputerów pełniący funkcje zarządzania pracą sieci, autoryzacji użytkowników, udostępniania plików, usług sieciowych."

ad. 2) wiem o co ci chodzi, ale tam jest tak głupio zrobione, że najpierw jest o sieciach bezprzewodowych, a później jest pytanie o standard, który jest w następnym zdaniu nazwany złączem:blink:.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ad. 2) wiem o co ci chodzi, ale tam jest tak głupio zrobione, że najpierw jest o sieciach bezprzewodowych, a później jest pytanie o standard, który jest w następnym zdaniu nazwany złączem:blink:.

 

A może nie chodzi w tym zdaniu o WLAN tylko o zwykły Ethernet na skrętce i gnieździe RJ45 ? W końcu to jest od nowego akapitu i całe zdanie dotyczy ogólnie połączenie z siecią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy komputer który ma pracować w sieci musi posiadać interfejs sieciowy. Najpopularniejszym standardem w sieciach przewodowych [tak to ma być?] jest obecnie karta sieciowa w standardzie Ethernet. Praktycznie każdy nowy komputer posiada złącze tego typu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×