Skocz do zawartości
Marek607

Tworzenie prostych programów

Polecane posty

Witam ;)

 

Ponieważ mam ostatnio trochę wolnego czasu i chciałbym go jakoś efektywnie wykorzystać postanowiłem stworzyć sobie mały program ktory będe rozwijal.

 

Dotychczas nie interesowalem sie zbytnio programowaniem - mam dobre podstawy html-a i przeszłem kurs turbo Pascala sprzed 4 lat (z ktorego malo co już pamiętam).

 

Zacząłem więc się zastanawiać nad jedną rzeczą - stworzyć aplikację online tzn. wchodzi gościu na stronę, wypełnia pola i ma to co chce , czy może stworzyć jakiś prosty programik i go z czasem rozbudowywać.

 

Do skryptu musiałbym przejśc jakiś kurs php +mysql , do aplikacji.........sam nie wiem (jest tyle języków programowania że cięzko się odnaleść)

 

Zainspirowala mnie trochę aplikacja pisana przez bluemana i właśnie o coś w tym stylu mi chodzi (calkiem inny dział i tematyka ale wygląd i fukcje w podobie tyle że o wiele mniej):

 

alleoplaty.png

 

 

 

Chodze więc i się zastanawiam czy lepiej pisać coś online czy stworzyć prosty program??

 

Jaki język polecacie do takiego czegoś??

 

Pozdrawiam :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

osobiscie polecam programy online, najlepiej/najłatwiej w PHP.

 

Druga opcja to Java, ponieważ stosunkowo łatwo przerobić program desktopowy w serwlet.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeżeli interesują Cię aplikacje okienkowe, to polecam delphi lub visual c++ , wydaje mi się że latwiej mimo wszystko będzie Ci napisać taką aplikację w php ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

iplementacja delphi/visual c++ na aplikację online to sporo czasu, jeśli w ogóle wykonalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ooo... mówią o mnie ;)

Ta aplikacja AlleOpłaty to mój pierwszy soft w C# ;] Myślę, że mi się udał... .

Chciałem się czegoś nowego nauczyć po prostu.

 

 

Co do pytania autora tematu - wszystko zależy do czego ma być ta aplikacja. Nie wszystkie aplikacje nadają się do tego aby były online, nie wszystkie aby były okienkowe.

I ciężko określić gdzie jest granica... .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osobiscie polecam programy online, najlepiej/najłatwiej w PHP.

 

Druga opcja to Java, ponieważ stosunkowo łatwo przerobić program desktopowy w serwlet.

Polecasz czy odradzasz? Bo to są chyba dwie najgorsze możliwe propozycje...

 

jeżeli interesują Cię aplikacje okienkowe, to polecam delphi lub visual c++ , wydaje mi się że latwiej mimo wszystko będzie Ci napisać taką aplikację w php ;)
iplementacja delphi/visual c++ na aplikację online to sporo czasu, jeśli w ogóle wykonalne
Delphi i Visual C++? Może kilka lat temu...

 

Od siebie mogę polecić:

- web: python, ruby, javascript,

- desktop: c#, adobe air.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
i przeszłem kurs turbo Pascala
Przejdź jeszcze kurs języka polskiego. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Turbo Pascal... fajne to, dobre do uczenia podstaw, osobiście źle wspominam...

 

Co do programów okienkowych (.exe) to proponuje Borland C++ Builder, nie jest może jakiś wypasiony ale jest dość szeroko rekomendowany, na pewno jest przedstawiany jako ten lepszy od Delphi. Ale zrobienie programu który będzie działał w necie i współgrał z bazą danych to już nieco wyższa szkoła jazdy (Obecnie pracuje nad cudeńkiem gdzie będę przez przeglądarkę dodawał rekordy w bazie a program będzie je odczytywał).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak język programowania Turbo Pascal ;)

To tak jak ja powiedziałbym, że umiem bardzo dobrze programować w języku Notatnik.

 

Turbo Pascal to kompilator - tak jak VisualStudio, NetBeans, itp. Język programowania to Pascal.

 

 

 

Co do aplikacji okienkowych to ja polecam C# - super łatwy ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do programów okienkowych (.exe) to proponuje Borland C++ Builder, nie jest może jakiś wypasiony ale jest dość szeroko rekomendowany, na pewno jest przedstawiany jako ten lepszy od Delphi.

Jak już - to nie Borland C++ tylko obecnie Embarcadero.

Po drugie - lepszą, darmową alternatywą będzie MS VisualC++ 2008 Express.

 

A odnośnie bazy danych - kontrolką dot.netową przejrzysz sobie ładnie czy to Accessa, czy to MSSQL, czy to MySQL praktycznie wszystko wyklikując ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Fiercio, z tego co mi wiadomo to C++ Builder 6 Personal jest darmowy ;)

 

Przy okazji, szukam w necie (ale koniecznie w PL) tutoriali dotyczących C++ ale nie w trybie konsolowym tylko w wizualnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na stworzenie programu.

 

Co do aplikacji okienkowych to ja polecam C# - super łatwy ;]

 

W goglach jest do tego mnóstwo kursów, może mi ktoś polecić który z nich najlepszy?? Tak zeby mial dobrze wytlumaczone podstawy i w przystepnym języku (dla zielonychB))

 

Ewentualnie książką nie pogardzę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam C#. Naprawdę łatwo tworzy się w nim proste programy, nie posiada wskaźników (co często dezorientuje początkujących), ma wbudowany Garbage Collector, a jak się jest leniem to można wyklikac cale UI ;) a najlepszym kursem jest oficjalna dokumentacja (na msdn.com). Niczego więcej poza znajomością angielskiego nie potrzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecasz czy odradzasz? Bo to są chyba dwie najgorsze możliwe propozycje...

 

Polecam PHP bo pisze w nim juz wiele lat i "mi się podoba" ;)

 

A Jave poleceam bo łatwo pozwala przerobic programik z desktopa na online.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fiercio, z tego co mi wiadomo to C++ Builder 6 Personal jest darmowy ;)

Tak. Darmowy do zastosowań PERSONAL.

Na siłę upierasz się do pisania w starym jak dinozaury środowisku, a nie chcesz przyjąć stale rozwijanego, darmowego TAKŻE DO KOMERCYJNYCH ZASTOSOWAŃ VC++ Express ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Upieram się przy tym czego mnie uczą ;) ten cały VC++ Express działa w trybie wizualnym czy konsolowym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Upieram się przy tym czego mnie uczą ;) ten cały VC++ Express działa w trybie wizualnym czy konsolowym ?

VC++ działa w trybie graficznym ;p bo to IDE programistyczne i ciężko było by to w konsoli tekstowej w dzisiejszych czasach robić... to nie turbo pascal ;) Natomiast programy pisać możesz i konsolowe i graficzne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Mi chodzi o coś takiego jak mam w C++ Builder gdzie mam możliwość wyklikania komponentów i umieszczenie ich wizualnie w oknie programu a nie przez pisanie kodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś podrzuci jakiś darmowy kurs C# dla początkujacych po polsku który da się ogarnać z visual studio 2008??

 

na polishords są videotutki ale platne

 

na centrumxp kurs jest przestarzaly.

 

P.s. czy trzeba ściągnąć jakies dodatkowe biblioteki?? Bo mam póki co sam visual studio + to co sie automatycznie zainstalowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz jakiś kurs do JAVA to też będzie pasować. Różnice będą raczej kosmetyczne (inne kontrolki), reszta taka sama.

 

Co do reszty pytań to nie umiem odpowiedzieć :)

Ja nie korzystałem z żadnego kursu C# i VS.

No i mam VS 2008 Professional z uczelni, więc nie wiem jak jest z Express.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak znajdziesz jakiś kurs do JAVA to też będzie pasować. Różnice będą raczej kosmetyczne (inne kontrolki), reszta taka sama.
Że co? Jeszcze napisz, że Windows i Linux to to samo, tylko mają inaczej przyciski poustawiane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Używam linuxa i pisze w Javie, bo jest przenośna :) W .NET pisałem całkiem duzy system infomatyczny. Platforma całkiem fajna. Gdyby nie ceny licencji :)

Marek, poszukaj sobie książke z wydawnictwa Core - C# i .NET. Takie całkiem dobre podstawy. A żadnych bibliotek raczej nie będziesz potrzebował. Wszystko co standardowe jest out-of-the-box.

 

Wersja Express to taka podstawowa podstawa, ale daje rade w większości przypadków :)

BlueMan, no MSDNAA jest fajne :) tyle że nie można tego używać komercyjnie.

 

#edit

Jak przerzucałem się z .NET na Jave to było troche wesoło :) Niby podobne, ale jednak nie :) Więc odrazu bierz kursy dla C# albo dla Javy, zależy w czym chcesz pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Używam linuxa i pisze w Javie, bo jest przenośna :)
.NET też (mono).

 

Platforma całkiem fajna. Gdyby nie ceny licencji :)
Jakich licencji? Jeżeli masz na myśli IDE to nikt nie zmusza Cię do korzystania z profesjonalnych wersji, poza tym masz też kilka darmowych środowisk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×