Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ramelof

Mała pomoc w zadaniu.

Polecane posty

Witam,

Mam za zadanie zaprojektować sieć w budynku - co już uczyniłem.

 

Chciałbym się zapytać ile mogłaby wsiąść osoba chcąca skonfigurować serwer na Debianie.

Serwer ma służyć do kontroli stacji roboczych. Treść zadanie nie wskazuje jaki system znajduje się na stacjach roboczych, których jest 60.

Do serwera przychodzi sygnał neostrady, który w moim projekcie jest odbierany przez router ADSL i przekazywany do serwera.

Serwer ma też służyć do sklepu internetowego.

 

Serwer posiada dwa dyski twarde więc RAID 1 mirroring.

 

Z kwoty przeznaczonej na projekt zostało mi 950 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

monitoring ma być po LAN tak ?

jaka specyfikacja usług maszyny www/monitoring ?

Tak sieć po lanie.

Coś mi dzisiaj łeb nie pracuje żeby zrozumieć drugie pytanie możesz to bardziej rozwinąć na chłopski rozum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co tam ma stać konfig pod jedną www ? poczta ? jakiś panel ? mysql ? etc etc

do monitoringu coś z agentem (czyt instalacja softu na wszystkich hostach) czy tylko jakiś ping ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co tam ma stać konfig pod jedną www ? poczta ? jakiś panel ? mysql ? etc etc

do monitoringu coś z agentem (czyt instalacja softu na wszystkich hostach) czy tylko jakiś ping ?

 

To teraz już mam jasność ;)

 

 

WWW pod sklep internetowy php , który będzie wymagał MySQL czyli Apache, php, MySQL bez znacznych udziwnień. Panel niekoniecznie.

 

Poczta tak.

 

Monitoring z agentem. Nie wyobrażam sobie instalacji na 60 hostach po kolei oprogramowanie gdzie z założeń projektu może ich być jakiś czas później nawet 120.

 

Warto by pomyśleć też nad zabezpieczaniem transmisji w internet czyli jakiś Firewall.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakiego rodzaju monitoring ?

jakiego rodzaju to beda hosty (os?) ?

firewall hmm ten serwer moze spełaniac kilka ról, na pewno moglby byc routerem to nie problem ale raczej nie stawiałbym na tym www (wieksze zagrozenie np od strony aplikacji), sprzetowe rozwiazanie jesli chodzi o firewall nie koniecznie

 

 

w sumie trzebaby to przemyslec bo jak tam ma cos stac w tej sieci bezpiecznie to nie jest tak hop siup ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakiego rodzaju monitoring ?

jakiego rodzaju to beda hosty (os?) ?

firewall hmm ten serwer moze spełaniac kilka ról, na pewno moglby byc routerem to nie problem ale raczej nie stawiałbym na tym www (wieksze zagrozenie np od strony aplikacji), sprzetowe rozwiazanie jesli chodzi o firewall nie koniecznie

w sumie trzebaby to przemyslec bo jak tam ma cos stac w tej sieci bezpiecznie to nie jest tak hop siup ;)

Przede wszystkim w biurze, może być też zdalny monitoring.

 

Skoro projekt nie zakłada jaki system mają mieć to według mnie mogą to być również Debiany.

 

Sklep www jest założeniem przyszłościowym, a mam szafę na serwer na 6u. Serwer ma 2u czyli zostaje 4u. Hmm... można byłoby kupić drugi serwer, który by mógł pełnić rolę serwera www, a drugi zając się budynkiem.

 

Myślę, że tak można pogodzić obie sprawy. Serwer mam za 5790 zł czyli na dwa po 2600 zł można go zamienić i mieć dwa. B)

 

Jednak zdecyduje się na dwa.

 

Coś takiego http://allegro.pl/item823838042_dell_1425_serwer_rack_1u_2_x_xeon_2_8ghz_2x250gb.html wydaje mi się odpowiednie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwer WWW dla sklepu stojący na Neostradzie to totalnie bezsensowne zadanie i proponował bym sobie nim głowy nie zawracać.

Jeśli bardzo chcesz ten sklep, to zmodyfikuj łącze na jakieś ze stałym adresem IP chociaż (InternetDSL / korporacyjny Net24).

Jako system do tak dużej sieci, to najbardziej user-friendly będzie Windows Small Business Server z odpowiednią ilością licencji - ale to dosyć kosztowne może być.

 

PS: Podaj link do tej szafy, bo obstawiam, że w szafie 6u to serwera nie zmieścisz chyba... bo będzie ona za płytka.

 

PS: Czemu głosu tu nie zabrał jeszcze RuFiK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do ogarnięcia ;) Ja bym sobie zrobił routerek osobno z firewallem, maszynke pod hosting (choć tu raczej wziłąłbym coś w jakimś DC) a reszta jak pisałeś z monitoringiem jakiś nagios czy zabbix lub sklepałbym ping monitoring i jakieś powiadomienie sms.

 

Będę mieć parę maszyn (7 - 8)do sprzedania ze stajni Dell (m.in. to takie do których podałeś link) i HP (360) gdybyś był zainteresowany zapraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do ogarnięcia ;) Ja bym sobie zrobił routerek osobno z firewallem, maszynke pod hosting (choć tu raczej wziłąłbym coś w jakimś DC) a reszta jak pisałeś z monitoringiem jakiś nagios czy zabbix lub sklepałbym ping monitoring i jakieś powiadomienie sms.

 

Będę mieć parę maszyn (7 - 8)do sprzedania ze stajni Dell (m.in. to takie do których podałeś link) i HP (360) gdybyś był zainteresowany zapraszam.

 

Czekaj to jak liczę to wychodzi mi 3: router firewall - 1

maszynka pod hositng - 2

monitoring - 3

 

hmm kasy starczy na 3 więc myślę OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

eee założenie jest takie ze router ma miec najwyzsza dostepnosc wiec moze monitorowac ;)

aczkolwiek z tym tez z rozsadkiem (soft) aby ktos go z wewnatrz sieci zle nie potraktowal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×