Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
bpinet

VPS czy reseller czy sam nie wiem co?

Polecane posty

Witam,

prowadzę studio graficzne i dla klientów oferuję również hosting. Mam w tej chwili skromne i ułomne konto resellerskie, które chcę zmienić na inne. Nie siedzę w temacie, bo utrzymuje głównie proste strony, więc liczę na pomoc.

 

Oto pokrótce moje potrzeby:

- zarządzanie całością przez panel administracyjny, nie wiem czy cpanel czy DA, bo nie wiem, który lepszy

- zakładanie serwerów wirtualnych dla klientów

- przypisywanie domen do serwerów

- udostępnianie klientom panelu do konfiguracji poczty, baz danych itp

- możliwość rejestrowania domen na mojej stronie

- obsługa DNS, czyli mam jakieś ns1.mojafirma.pl itp.

- możliwość pełnego obrandowania panelu itp

- możliwość zakładania kont testowych przez klientów

- możliwość podłączenia jakiegoś systemu płatności elektronicznych

 

Dodatkowo, nie wiem czy to jest realne, support na zasadzie ticketów, na zewnątrz widoczny jako mój. O telefonicznym nie wspomnę... ;)

 

Proszę uprzejmie o małe rozjaśnienie w zakresie aktualnych technologii, bo nie wszystko jest dla mnie jasne. Nie wiem czy potrzebuję VPS, czym się je RV Skin?

 

I jeszcze jedno, kupując VPS, powiedzmy 20GB, ogranicza mnie zakładana wielkość kont klientów czy realne zużycie miejsca? Jeśli mam 20 klientów po 1GB nominalnie, to już nie mam więcej miejsca?

 

W tej chwili mam około 50 kont klientów, niestety jakość usług mojego providera jest mizerna. Chciałbym oferować dobrą usługę obecnym klientom i sięgnąć po trochę nowych tą drogą. Z opisanych potrzeb powinno wynikać, że chcę aby administracja nie była zbyt uciążliwa i możliwie zautomatyzowana.

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Się rozpisałeś... Akurat siedzę w podobnej branży, więc może coś Ci doradzę.

 

No to po kolei...

 

1. Weź solidnego resellera, spokojnie wystarczy (sam mam spore konto w Anglii i bardzo sobie chwalę).

 

2. Najwygodniejszy dla Ciebie byłby cPanel (zwany WHM na poziomie resellera).

 

3. RVSkin to nakładka na cPanel, dodająca sporo tematów graficznych i dodatkowych języków (w tym nasz ojczysty, którego w standardzie w cPanel nie ma).

 

4. Rejestrowanie domen to zupełnie inna bajka. Ale i na to jest rada - niektóre firmy sprzedające konta resellerskie udostępniają do nich konta resellerskie domen (np. w Enom).

 

5. Płatności elektroniczne itp. - tutaj przydałoby się jakieś oprogramowanie typu WHMCS czy ClientExec- to też możesz dostać wraz z kontem resellerskim, wystarczy dobrze poszukać.

 

6. "Obsługa DNS", czyli jak rozumiem chodzi Ci o Twoje własne DNSy - to też możesz dostać wraz z kontem resellerskim.

 

7. Jeśli chodzi o tickety, to rozumiem, że chodzi Ci o to, żeby firma, u której wykupujesz konto prowadziła za Ciebie support dla Twoich klientów, ale na zasadzie "white label", czyli dla klienta to Ty oferujesz usługę i support... To już jest bardziej pokręcone, niektóre firmy oferują coś takiego, ale na zasadzie dodatkowo płatnej usługi (najczęściej dość drogiej).

 

8. Zarówno w przypadku VPSa jak i części kont resellerskich można stosować tzw. "overselling", czyli nadsprzedaż - krótko mówiąc sprzedajesz więcej, niż masz... I modlisz się, żeby klienci nie wykorzystywali 100% zasobów, które im poprzydzielałeś, bo inaczej dupa blada.

 

 

 

 

Powyżej brałem pod uwagę prowadzenie usługi na koncie resellerskim, ale można zamiast niego podstawić zarządzanego VPSa, jednak wiąże się to z dużo większymi kosztami - za sam serwer z administracją zapłacisz sporo, do tego w większości przypadków nie dostaniesz "gratis" panelu, systemu płatności itp - za wszystko będziesz musiał zapłacić osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwykły reseller powinien działać przy tych 50 kontach bezproblemowo, no chyba że hostujesz wp. onet i inne serwisy ;)

Tak więc nie masz potrzeby szukać jakiegoś VPS tymbardziej, że wyjdzie Ciebie to znacznie drożej (musisz dodać opiekę administratora). Wszystkie te opcje które opisałeś zaoferuje Ci praktycznie każdy usługodawca, z wyjątkiem kilku:

 

Obrandowanie nie będzie wykonywał za Ciebie nikt, chyba że zlecisz to komuś i zapłacisz (takie rzeczy nie są wliczone w ceny serwerów).

Systemów płatności masz ogrom, od bezpłatnych jak np. http://phpcoin.com/ Do płatnych np. WHMCS, który używa większość firm i dużych i małych tych co zaczynają.

W WHMCS masz system ticketów, musiałbys z kimś nawiazać wspólpracę (np. z jakąś firmą hostingową lub osobą prywatną) w zakresie obsługi takiego systemu. Przypuszczam, że na forum napewno ktoś by się znalazł i chciał zarobić parę groszy, jednak nie wiem czy to jest takie dobre rozwiązanie ( w końcu są tam przechowywane dane osobowe Twoich klientów).

Możesz ewentualnie zatrudnić administratora, który zajął by się helpdeskiem oraz serwerem np. VPS`em, i to napewno będzie dodatkowy koszt rzędu 2000 złotych na miesiąc. Tak więc kalkulacje musisz przeprowadzić samodzielnie, nikt na forum nie będzie tego liczył za Ciebie.

RVSKIN, odpowiedź znajdziesz tutaj: http://www.rvskin.com/ , po krótce to właśnie daje Ci możliwość obrandowania panelu i zmianę stylu cPanel.

Niestety administracja bedzie bardziej uciążliwa w momencie jak bedziesz miał więcej klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za obszerne wyjaśnienia. Już więcej rozumiem ;)

 

Jeszcze drobna prośba. Jak możecie to wskażcie mi jakieś konkretne firmy, które oferują w pakiecie maksymalnie dużo. Macie doświadczenie i bez szukania pewnie wiecie, kto co daje. Najchętniej po polsku, przynajmniej od strony klienta.

 

I ponawiam pytanie, czy jak kupuje konto resellerskie 12GB to mogę sprzedać 12 kont po 1GB czy tu właśnie działa overselling i mogę sprzedać więcej i modlić się, żeby nie napchali za dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za obszerne wyjaśnienia. Już więcej rozumiem ;)

 

Jeszcze drobna prośba. Jak możecie to wskażcie mi jakieś konkretne firmy, które oferują w pakiecie maksymalnie dużo. Macie doświadczenie i bez szukania pewnie wiecie, kto co daje. Najchętniej po polsku, przynajmniej od strony klienta.

 

I ponawiam pytanie, czy jak kupuje konto resellerskie 12GB to mogę sprzedać 12 kont po 1GB czy tu właśnie działa overselling i mogę sprzedać więcej i modlić się, żeby nie napchali za dużo?

 

sprzedawaj i módl się :) - byle z głową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za obszerne wyjaśnienia. Już więcej rozumiem ;)

 

Jeszcze drobna prośba. Jak możecie to wskażcie mi jakieś konkretne firmy, które oferują w pakiecie maksymalnie dużo. Macie doświadczenie i bez szukania pewnie wiecie, kto co daje. Najchętniej po polsku, przynajmniej od strony klienta.

 

I ponawiam pytanie, czy jak kupuje konto resellerskie 12GB to mogę sprzedać 12 kont po 1GB czy tu właśnie działa overselling i mogę sprzedać więcej i modlić się, żeby nie napchali za dużo?

 

Jeżeli Twój usługodawca nielimituje kont w np. cPanel oraz masz opcje overselling, możesz sprzedać tyle kont aż Twoi użytkownicy zapełnią Twój wirtualny dysk.

Co do firm, to wszystkie dają dużo ... :) Sprawdź w rankingu, tam masz chyba z 20 firm do wyboru. I tak pewnie za chwilę zaroi się tutaj od ofert ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najwięcej "w pakiecie", przy zachowaniu wysokiej jakości niełatwo znaleźć - sam szukałem długo, w końcu wylądowałem w Anglii (opisywany już przeze mnie webhost.uk.net). W pakiecie możesz tam dostać WHMCS-a, dedykowane IP, konto Enom (reselling domen), prywatne DNSy, cPanel z Fantastico i RVSkin, certyfikat SSL... Jedyny ich "minus" to to, że nie ma możliwości oversellingu, czyli możesz alokować klientom tylko tyle, ile masz wykupione. Ale szczerze powiedziawszy, olbrzymie konta www są bez sensu - rzadko kto wykorzystuje naprawdę dużo miejsca i transferu, a pocztę, która generuje spory ruch i zawala miejsce serwerze zawsze można podpiąć np, pod google apps czy M$ Live i zaoszczędzić w ten sposób kupę miejsca i transferu na swoim serwerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponownie dzięki za info.

Jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakiś patent, albo jak to się robi, żeby poczta IMAP nie zginęła w czasie zmiany serwera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że jest - pełne przeniesienie kont serwer-serwer - przenoszone są wtedy strony www, konta FTP, POP/SMTP i IMAP. Najłatwiej jest w przypadku, gdy oba serwery (i ten, z którego robimy eksport i ten, na który się przenosimy) mają ten sam panel (cPanel, DA itd.), wtedy można skorzystać z narzędzi wbudowanych w dany panel. Z poziomu resellera najczęściej nie będzie to możliwe, ale administrator serwera bez problemu zrobi to za nas - praktycznie każda szanująca się firma ma taką usługę wliczoną w cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - WHMCSa instalujesz na swoim koncie, firma udostępnia Ci tylko licencję, działającą tylko na tym koncie. Po zainstalowaniu softu wrzucasz po prostu plik z polskim językiem (pobrany od Głowy, moja wersja tłumaczenia jest nieco za stara) do katalogu z plikami językowymi WHMCSa i gra muzyka. Sam co prawda nie korzystam obecnie z WHMCSa, bo przesiadłem się na inny soft, ale wiem, że to rozwiązanie działa. I to nei tylko w tej firmie - wszystkie robią to tak samo - dają Ci dane licencji, a resztę robisz samodzielnie.

 

Wracając jeszcze do "obrandowania" panelu i WHMCSa - jeśli parasz się grafiką i do tego wiesz co nieco o kodowaniu (X)HTML/CSS, to spokojnie sobie poradzisz z odpowiednim oskinowaniem cPanel i WHMCS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

d.v

bpinet potrzebuje raczej czegoś prostego a nie kombajn whmcs ;)

przy takiej liczbie klientów to raczej przerost formy nad treścią, nawet o wiele prostszy adminpanel raczej jest "za duży".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, Edart, ale jest jeszcze inna kwestia - stabilność pracy takiego softu.

 

Jak wielu z użytkowników tego forum wie z własnego doświadczenia, WHMCS jest, co by nie mówić, mało "problematycznym" skryptem, z innymi bywa różnie (właśnie walczę z ClientExec, który za cholerę nie chce mi współpracować na nowym serwerze z PHP 5.2.11 - rada supportu CE na to: "downgrade to PHP 5.2.9"). Jakość supportu WHMCS też jest raczej wysoka - nigdy nie miałem z nimi problemów, w innych przypadkach bywało różnie (gości z NewEdge mam już serdecznie dość). Poza tym przy cenie, jaką trzeba zapłacić za porządne konto resellerskie, dodana do niego licencja WHMCSa wychodzi praktycznie za grosze. Sam płacę 20 fuli za konto 25GB miejsca/250GB mies. transferu i dostałem do tego resellera eNom, WHMCSa i IP. I mam pewność, że wszystko będzie działało bez zgrzytu. Przyznasz, że jest to interes lepszy, niż użeranie się z jakimiś mniejszymi i tańszymi/darmowymi rozwiązaniami, które nie zawsze zagwarantują stabilną pracę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, Edart, ale jest jeszcze inna kwestia - stabilność pracy takiego softu.

 

Jak wielu z użytkowników tego forum wie z własnego doświadczenia, WHMCS jest, co by nie mówić, mało "problematycznym" skryptem, z innymi bywa różnie (właśnie walczę z ClientExec, który za cholerę nie chce mi współpracować na nowym serwerze z PHP 5.2.11 - rada supportu CE na to: "downgrade to PHP 5.2.9"). Jakość supportu WHMCS też jest raczej wysoka - nigdy nie miałem z nimi problemów, w innych przypadkach bywało różnie (gości z NewEdge mam już serdecznie dość). Poza tym przy cenie, jaką trzeba zapłacić za porządne konto resellerskie, dodana do niego licencja WHMCSa wychodzi praktycznie za grosze. Sam płacę 20 fuli za konto 25GB miejsca/250GB mies. transferu i dostałem do tego resellera eNom, WHMCSa i IP. I mam pewność, że wszystko będzie działało bez zgrzytu. Przyznasz, że jest to interes lepszy, niż użeranie się z jakimiś mniejszymi i tańszymi/darmowymi rozwiązaniami, które nie zawsze zagwarantują stabilną pracę.

 

 

 

raczej miałem na myśli zrobienie takiego prostego paneliku billingowego, płacisz raz i to nie dużo bo nawet nie ma za co.

wiadomo że konta za granicą są tańsze, ale to też zależy od klienta czy chce mieć polską fakturę, polski support itd. ( o pingach nie wspominam bo do www to bez znaczenia), w Polsce na pewno też łatwiej dojść do porozumienia w sprawie instalacji dodatkowych bibliotek, zmian parametrów itp.

u Ciebie jest prosta sprawa bo - z tego co kojarzę - prowadzisz darmowy hosting, przy działalności gospodarczej już w grę wchodzą też inne kwestie,

które niestety też trzeba brać pod uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Darmowy hosting to tak naprawdę taka moja zabawka, na przysłowiowy chleb z masłem zarabiam nieco inaczej - montowaniem grafiki (w tym tzw. "webdesign"), DTP oraz webmasteringiem - tyle, że robię to jako freelancer, obecnie układ taki jest mi bardziej na rękę niż DG.

 

Ale przyznaję - nie prowadzę sprzedaży hostingu (choć kiedyś o tym myślałem). Utrzymuję jedynie na swoich serwerach i kontach resellerskich strony klientów - po prostu nie wystawiam za to osobnego rachunku, jest to "wartość dodana" przy zleceniach na budowę serwisów www. I powiem Ci, że przy kilku czy kilkunastu klientach niewielkie rozwiązania billingowe mają (niewielki, ale jednak jakiś) sens, ale przy kilkudziesięciu zaczynają się schody, przeszedłem przez wiele etapów, od kilku prostych stronek bez jakiegokolwiek panelu i systemu billingowego, poprzez nieco większą ilość stron utrzymywanych na osobnych kontach i sub-kontach z prostymi skryptami billingowymi aż po całkiem sporą ilość niezależnych serwisów i, jak to określiłeś, "kombajny" w stylu WHMCS czy ClientExec. I momencie, kiedy zacząłem korzystać z tych bardziej rozbudowanych systemów pożałowałem, że czekałem z tym tak długo. Jak policzę sobie te wszystkie wieczory zmarnowane na walkę z jakimiś dziwacznymi ustrojstwami typu phpcoin i innymi badziewiami, to aż mi żal się robi. Wcześniej ponarzekałem trochę na ClientExec, ale w porównaniu z problemami, jakie miałem z prostszymi rozwiązaniami, to jest pikuś. Pan Pikuś...

 

A poza tym kto tak naprawdę wykorzystuje 100% możliwości WHMCS czy jemu podobnych? Nawet duże firmy hostingowe w większości przypadków korzystają tylko z części ich możliwości, ale to, jak ta część pracuje i ułatwia życie jest tu najistotniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiedza ma spuchła ogromnie i dzięki Wam jestem bliższy konkretnej decyzji. Hosting pójdzie pewnie do Angoli, bo prawie wszystko tam jest, działa całkiem nieźle, a z racji tego, że eNom nie obsługuje .pl, to domeny będę trzymał w Polsce. Macie jakąś firmę do polecenia, co ma ceny przyzwoite i tanie odnowienia? W az.pl można mieć odnowienie .pl za 45zł, więc chyba się ku nim skłaniam, no i mają API do rejestrowania domen na stronie resellera. Może macie jeszcze jakieś inne typy?

Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

az.pl ma przedłużenia po 45zł netto tylko, jeśli masz już u nich min. 200 aktualnych i opłaconych domen lub wpłacisz 900zł rocznie abonamentu za przywilej bycia przez nich wykorzystywanym...

 

Lepiej już być refem Masternetu (http://www.masternet.pl) - u nich przedłużenie .pl jest za 45zł netto bez żadnych warunków (tyle, że nie dają możliwości sprzedaży domen poprzez API).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×